Sari la conținut
Forum Roportal
AndreeaBD

Daca ma puteti ajuta sa fac fata la o schimbare importanta !

Postări Recomandate

Sers fetele si baietii, ma mut in Laussane (Elvetia Franceza) la sfarsitul lui August, si vad lucrurile atat de tragic si ma panichez tot timpul. O noua cultura, background, etc care e atat de diferita de cea romaneasca. Franceza e destul de grea, mai ales cu gramatica si inca nu-s in stare sa port o conversatie klumea. Fara prietenii si prietenele mele o sa ma plictisesc de moarte, calculatorul ramane acasa ... ce o sa ma fac fara muzica mea si filme si net ? :D Altii imi spun ca ar trebui sa ma consier ultra-norocoasa pt asa o ocazie, dar nu stiu de ce eu sunt atat de inspaimantata ! Plus ca nu prea sunt eu atrasa de tarile francofone, daca era Anglia sau USA, as fi fost mai relaxata . . .

 

Cei care v-ati mutat in alte tari, cum a-ti facut fata la lumea noua ? Eu am palpitatii numai cand ma gandesc ! :P

Editat de AndreeaBD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, sunt sigura ca o sa te descurci foarte bine.

Eu nu am decat 11 luni in noua "patrie" dar am venit de la inceput cu gandul ca voi fi incantata. M-am autoinfluentat, am citit multe si am "vizitat" virtual orasul in care ma aflu acum. Ba chiar mi-am facut planuri pt timpul liber, inca de la inceput. Nu am avut nici o cunostinta aici dar am fost norocoasa cu oamenii pentru care lucrez. Mi-am facut abonament la inot si merg odata pe saptamana la un curs de arte martiale (ceea ce m-a ajutat sa socializez)

Germana e o limba grea si nu am avut habar de ea.......nici nu am gasit un curs intensiv al carui program sa se potriveasca cu al meu, asadar invat singura seara

Calculator o sa iti iei curand banuiesc, muzica o poti duce cu tine. Pana una alta pune-ti niste CD uri. Intra pe un site si cunoaste niste "concetateni"din noua tara cu care sa incepi sa vorbesti :doh:

Inteleg ca vei studia medicina acolo? Sau rezidentiat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Andreea, sunt sigura ca o sa te descurci foarte bine.

Eu nu am decat 11 luni in noua "patrie" dar am venit de la inceput cu gandul ca voi fi incantata. M-am autoinfluentat, am citit multe si am "vizitat" virtual orasul in care ma aflu acum. Ba chiar mi-am facut planuri pt timpul liber, inca de la inceput. Nu am avut nici o cunostinta aici dar am fost norocoasa cu oamenii pentru care lucrez. Mi-am facut abonament la inot si merg odata pe saptamana la un curs de arte martiale (ceea ce m-a ajutat sa socializez)

Germana e o limba grea si nu am avut habar de ea.......nici nu am gasit un curs intensiv al carui program sa se potriveasca cu al meu, asadar invat singura seara

Calculator o sa iti iei curand banuiesc, muzica o poti duce cu tine. Pana una alta pune-ti niste CD uri. Intra pe un site si cunoaste niste "concetateni"din noua tara cu care sa incepi sa vorbesti :doh:

Inteleg ca vei studia medicina acolo? Sau rezidentiat?

 

Multumesc pt raspuns si sustinere Jay ! ! :) :)

 

Vb pe PM sau mess, despre cum te-ai acomodat la inceput, si cum te-ai autoinfluentat ? :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mesajul asta ar trebui sa fie pus la coltul vesel, de ce sa incepi cu stangul, nu? Incearca sa ai o gandire pozitiva inca de la inceput.

 

Eu am schimbat mai multe tari si a fost dificil numai in prima. Pe urma a fost mai usor ca stiam ca numai de mine depinde daca o sa ma simt bine sau nu, ti-o faci cu mana ta cum s-ar zice.

 

Conteaza foarte mult sa inveti limba, inscrie-te la un curs de franceza si imprumuta de la biblioteca din oras materiale pentru invatat si acasa. In timp poti sa incerci sa citesti cate ceva mai usor (reviste, ziare apoi romane). Musai sa auzi limba, e mai simplu la radio ca te obliga sa te concentrezi mai mult pe inteles si nu-ti distrage atentia cu imagini (ca tv-ul).

 

Apoi cum spunea cineva mai sus, inscrie-te la o sala si fa sport, sau iesi sa alergi sau du-te la pisciina etc. Simte-te relaxata. Pentru asta sportul poate sa te ajute mult.

 

Continua cu hobby-urile tale de pana acum si acolo, nu te bloca. Nu-ti plange de mila si nu cadea in stari depresive. Continua dialogul cu amicii din tara si tine legatura cu ei.

 

Incearca sa inveti chestiile de baza despre cultura tarii noi, politica, geografie etc. O sa te ajute fantastic sa absorbi mai repede chestiile noi, nu o sa te mai simti ca picata din luna.

 

Nu stiu exact care o sa fie programul tau acolo insa chestiile de mai sus sunt de bun simt zic eu si cred ca or sa te ajute.

 

Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pt raspuns si sustinere Jay ! ! :doh: :)

 

Vb pe PM sau mess, despre cum te-ai acomodat la inceput, si cum te-ai autoinfluentat ? :roll:

 

Da, vorbim - doar asa, ca sa moara unii de curiozitate :)

 

PS Intreab-o si pe Naeema, si ea ti-ar putea raspunde

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sers fetele si baietii, ma mut in Laussane (Elvetia Franceza) la sfarsitul lui August, si vad lucrurile atat de tragic si ma panichez tot timpul. O noua cultura, background, etc care e atat de diferita de cea romaneasca.

 

La inceput iti va fi mai greu.Acum depinde si cit de atasata esti tu de tara ta,prieteni,orasul tau,familie si tot ceea ce iti este cunoscut si drag.Oamenii ti se vor parea diferiti in comportament si mentalitate.Presupun ca te vei simti singura,mai ales daca vei fi singura acolo la inceput.Unii oameni sunt chiar depresati.Nu toti.Depinde de individ.

 

Franceza e destul de grea, mai ales cu gramatica si inca nu-s in stare sa port o conversatie klumea.

 

Toate limbile pe care nu le stim ni se par enorm de grele.Adevarat este ca unele limbi le prindem mai usor decit altele.Cu franceza nu m-am inteles nici eu bine.Mie personal nu imi place limba asta si poate de aceea nu am invatat-o.Dar persevereaza si o vei scoate la capat daca ai vointa si ambitie.

 

Altii imi spun ca ar trebui sa ma consier ultra-norocoasa pt asa o ocazie, dar nu stiu de ce eu sunt atat de inspaimantata ! Plus ca nu prea sunt eu atrasa de tarile francofone, daca era Anglia sau USA, as fi fost mai relaxata . . .

 

In a way....esti norocoasa.Multa lume si-ar dori sa plece undeva in strainatate,din diferite motive bineinteles.Faptul ca tu ai ocazia sa o faci la o virsta asa de tanara este si mai bine. Te vei adapta mai usor si intr-un timp mult mai scurt si vei beneficia de anumite experiente devreme in viata. Ai toata viata inainte.Fi curajoasa,indrazneata fara frica si make the best of everything. Poate pentru inceput e mai bine sa te afli pe undeva prin Europa.USA e departe de casa si posibilitatile de intoarcere sau vizita nu sunt la tot pasul.Plus ca stiul de viata europea este mai asemanator si iti va fi mai familiar cu cel din Romania. Continentul nord-american este cu totul alta poveste. Foarte multi nu s-au putut acomoda deloc aici in schimb in Europa da.

 

Cei care v-ati mutat in alte tari, cum a-ti facut fata la lumea noua ? Eu am palpitatii numai cand ma gandesc !

 

Primul lucru cel mai important este sa vorbesti limba.Fara chestia asta te vei simti izolata in societate. Dupa aceea este bine sa incepi sa-ti faci un network de cunostinte si prieteni. La fel de important este sa ai o rutina zilnica care sa-ti mentina timpul ocupat inafara de servici sau studii. Viziteaza locuri,petrece timp afara cu oamenii,nu sta singura in casa si nu te marginaliza. Restul se rezolva de la sine and before you know it...ti-ai facut deja o viata si o stare acolo unde vei fi. Si sa nu uit : foarte important este sa nu fii mereu melancolica dupa trecut,sa traiesti in nostalgii si sa te auto-compatimesti.Astea sunt mari capcane emotionale care iti vor dauna. Gindeste-te la viitor si ce va fi nu la trecut si la ce ai lasat in urma.

 

Mult succes..YOU GO GIRL ! YOU CAN DO IT... :doh: "Fortune favors the Bold"

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca pleci cu jumatate din energie privind inapoi, nu pleca !

Oriunde intr-o tara noua ai sa ai nevoie de toata energia ta si inca peste

Si mai ales , nici sa nu te gandesti la covrigi fluturand - vremurile alea au

apus de mult

Bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca pleci cu jumatate din energie privind inapoi, nu pleca !

Oriunde intr-o tara noua ai sa ai nevoie de toata energia ta si inca peste

Si mai ales , nici sa nu te gandesti la covrigi fluturand - vremurile alea au

apus de mult

Bafta

 

Biletul e deja cumparat, asa ca numai pot renunta ! E adevarat ca am incercat sa-l anulez, dar nu s-a putut, si am considerat asta ca pe un semn ! :)

 

Multumesc pt post. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×