Sari la conținut
Forum Roportal
Liviu.

Afectiuni psihice patologice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Membrii familiei din partea tatalui meu au avut aproape toti probleme care tin de ordinul psihicului. De exemplu, bunicul tatalui meu a murit din cauza unui hematom pe creier. Acest hematom i-a fost descoperit foarte tarziu, din cauza ca tehnicile medicale din acea perioada nu erau la fel ca cele din ziua de azi. Foarte multi dintre membrii familiei, printre care si tatal meu, care acum este internat dupa o operatie pe creier, au depins de anumite pastile, pe care daca nu le luau la timp, se comportau foarte violent si deseori aveau tulburari psihice (injuraturi, mania persecutiei, acuzau pe oricine de starea lor). Am incercat sa evit asa ceva (sper ca am reusit, insa va trebui sa fac mai multe eforturi), prin consiliere psihologica. Psihologul m-a intrebat daca eu beau si fumez, iar daca membrii familiei din partea tatalui faceau la fel. I-am spus ca da si ca inclusiv tatal meu face, sau cel putin facea la fel. Mi-a spus ca aceste tuluburari psihice din cadrul familiei pot fi si din cauza alcoolului si tutunului. Insa mi-a zis in acelasi timp, ca in proportie de 80% e pe fond genetic. Voi ce credeti? Tulburarile psihice pot fi "mostenite"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

afectiunile psihice nu pot fi decat patologice

 

De exemplu, bunicul tatalui meu a murit din cauza unui hematom pe creier.

 

Afectiunile neorologice nu sunt afectiuni psihice in sine dar se soldeaza in majoritatea cazurilor cu afectiuni psihice asociate.

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
afectiunile psihice nu pot fi decat patologice

 

 

 

Afectiunile neorologice nu sunt afectiuni psihice.

 

Ia spune-mi tu mie, de ce o boala evolueaza din cauza nervilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a spus ca aceste tuluburari psihice din cadrul familiei pot fi si din cauza alcoolului si tutunului.

 

Roaga-l sa iti explice de ce membrii familiei tale au nevoie să fumeze şi să consume alcool. Consecintele fiziopatologice si neorologice ale fumatului sau consumului de alcool nu tin de psihologie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Roaga-l sa iti explice de ce membrii familiei tale au nevoie să fumeze şi să consume alcool. Consecintele fiziopatologice si neorologice ale fumatului sau consumului de alcool nu tin de psihologie.

 

 

Da. Va multumesc pentru sfaturi. Se numesc vicii, ca-n cazul oricarui om normal. Stiu ca nu tin de psihologie, insa cum de aproape fiecare fumator are nevoie sa-si aprinda o tigara ca sa se calmeze?

Bai, eu vreau sa stiu de ce nu se poate scapa de bolile psihice din cadrul familiei? Mi-e si frica sa mai am si copii pe viitor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. Va multumesc pentru sfaturi. Se numesc vicii, ca-n cazul oricarui om normal. Stiu ca nu tin de psihologie, insa cum de aproape fiecare fumator are nevoie sa-si aprinda o tigara ca sa se calmeze?

Bai, eu vreau sa stiu de ce nu se poate scapa de bolile psihice din cadrul familiei? Mi-e si frica sa mai am si copii pe viitor.

 

Daca tu consideri ca fiecare om normal e anormal fara vicii, abtine-te sa faci copii. Le faci un mare serviciu anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca tu consideri ca fiecare om normal e anormal fara vicii, abtine-te sa faci copii. Le faci un mare serviciu anticipat.

 

 

Pana si sentimentul ala care-l numiti voi dragoste, poate fi un viciu. Daca vrei doar sa jignesti si sa descurajezi, nu ajuti cu nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acum stiu de ce esti atat de tulburat si fucked up ! :P

Te-ai legat de mine gratuit, ca un nesimtit, consilierea pe tine nu te ajuta, incearca electrosocuri ! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum stiu de ce esti atat de tulburat si fucked up ! :P

Te-ai legat de mine gratuit, ca un nesimtit, consilierea pe tine nu te ajuta, incearca electrosocuri ! :D

 

Termina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Membrii familiei din partea tatalui meu au avut aproape toti probleme care tin de ordinul psihicului. De exemplu, bunicul tatalui meu a murit din cauza unui hematom pe creier. Acest hematom i-a fost descoperit foarte tarziu, din cauza ca tehnicile medicale din acea perioada nu erau la fel ca cele din ziua de azi. Foarte multi dintre membrii familiei, printre care si tatal meu, care acum este internat dupa o operatie pe creier, au depins de anumite pastile, pe care daca nu le luau la timp, se comportau foarte violent si deseori aveau tulburari psihice (injuraturi, mania persecutiei, acuzau pe oricine de starea lor). Am incercat sa evit asa ceva (sper ca am reusit, insa va trebui sa fac mai multe eforturi), prin consiliere psihologica. Psihologul m-a intrebat daca eu beau si fumez, iar daca membrii familiei din partea tatalui faceau la fel. I-am spus ca da si ca inclusiv tatal meu face, sau cel putin facea la fel. Mi-a spus ca aceste tuluburari psihice din cadrul familiei pot fi si din cauza alcoolului si tutunului. Insa mi-a zis in acelasi timp, ca in proportie de 80% e pe fond genetic. Voi ce credeti? Tulburarile psihice pot fi "mostenite"?

prietene,

iti inteleg zbuciumul si e normal sa-ti pui diverse intrebari

tulburarile neurologice, asa cum spunea si Clericul, adesea se asociaza cu dezechilibre de ordin psihic

neurologic, nu cred ca pot fi numite boli genetice, dar psihicul deranjat poate induce chiar probleme sociale celor din jur

un om cu psihicul subred nu se va putea concentra pe zona educationala.....etc, ei fiind in majoritatea cazurilor egoisti

problema la tine este sa inveti sa te inalti pe propiile picioare

repet:

cand vei invata sa depasesti senin faza negarii si vei accepta senin destinul harazit, vei fi lecuit de temeri

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×