Sari la conținut
Forum Roportal
O_Nan

Tehnica de pictura in acrilic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

pai nu-s multe de zis. avantaje: se dilueaza cu apa, nu miroase atat de pregnant ca uleiul, culorile nu se modifica dupa uscare, se pot crea usor transparente prin suprapunerea unor straturi fluide fara sa mai fie nevoie sa astepti cateva ore ca in cazul culorilor de ulei, se preteaza la aproape orice suport, au putere mare de acoperire. dezavantaje: se lucreaza mai greu cu pasta, nu au stralucirea culorilor de ulei (daca vrei le poti vernisa cu verni special), nu se stie cum reactioneaza in timp.

 

in principiu nu tb sa te iei dupa pre amulte reguli, ca la tehnica in ulei. lucreaza liber. eu folosesc aceasta tehnica, imi place si pot spune ca multi nici nu si-au dat seama ca lucrarile mele nu sunt facute in ulei, ci in acrilic. ca marca iti recomand louvre de la lefranc&bourgeois, le gasesti la hanul cu tei.

 

sper ca ti-am fost de folos, astept si alte intrebari daca mai ai, eventual si ce ai lucrat in aceasta tehnica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai nu-s multe de zis. avantaje: se dilueaza cu apa, nu miroase atat de pregnant ca uleiul, culorile nu se modifica dupa uscare, se pot crea usor transparente prin suprapunerea unor straturi fluide fara sa mai fie nevoie sa astepti cateva ore ca in cazul culorilor de ulei, se preteaza la aproape orice suport, au putere mare de acoperire. dezavantaje: se lucreaza mai greu cu pasta, nu au stralucirea culorilor de ulei (daca vrei le poti vernisa cu verni special), nu se stie cum reactioneaza in timp.

 

in principiu nu tb sa te iei dupa pre amulte reguli, ca la tehnica in ulei. lucreaza liber. eu folosesc aceasta tehnica, imi place si pot spune ca multi nici nu si-au dat seama ca lucrarile mele nu sunt facute in ulei, ci in acrilic. ca marca iti recomand louvre de la lefranc&bourgeois, le gasesti la hanul cu tei.

 

 

Multumesc!

Mai am o intrebare : cum se adauga vernisul.

Editat de O_Nan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc!

Mai am o intrebare : cum se adauga vernisul.

Vernisul este de multe tipuri in functie de scopul urmarit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,

 

sunt incepatoare in ale picturii si am facut 3 tablouri in acrilic,2 cu flori si un peisaj marin,

pot sa spun ca se lucreaza usor in aceasta tehnica iar la sf.lucrarea vernisata arata ca si pictura in ulei.

 

 

sunt multumita de ce a iesit pentru inceput

dar mi-as dori sa ma inscriu la un curs de pictura.

 

daca poate cineva sa-mi recomande un curs in Bucuresti sau meditatii la pictura i-as multumii din inima.

 

va sarut

 

Maria

 

sunt topita dupa acest hobby,

si noaptea ma gandesc cum sa invat sa pictez mai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva cum se trateaza suprafetele pentru pictura cu acrilice, panza, lemn, PFL, USB....? Hartia si cartonul nu stiu daca se trateaza anterior pictarii.

Care sunt cele mai ieftine si cele mai bune suprefete pentru culorile acrilice?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stie cineva cum se trateaza suprafetele pentru pictura cu acrilice, panza, lemn, PFL, USB....? Hartia si cartonul nu stiu daca se trateaza anterior pictarii.

Care sunt cele mai ieftine si cele mai bune suprefete pentru culorile acrilice?

Suprafetele se grunduiesc!

Panourile de pal si lemn este de preferat sa se marufleze.

Grundul poti sa il prepari sau sa il cumperi gata preparat.

Panourile la fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru Maria...

 

Pentru tutoriale sau cursuri poti sa incerci in Bucuresti la www.vicart.ro

 

Spor !

 

Doru

 

 

multumesc mult si o zi frumoasa :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp am mai evoluat putin si am constatat un inconvenient la pictatul cu acrilic : aceste culori se usuca foarte repede.

De aceea apare intrebarea daca exista metode de a incetini timpul de uscare a culorilor neutilizate, in timpul lucrului.

 

Astept sfaturi. Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×