Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Profetiile de la celestine

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cei care au citit cartea asta exraordinara stiu ce e teatrul de control.pentru ceilalti am sa incerc sa explic ...pe scurt.

chinezii spun ca acolo unde se indreapta atentia se indreapta qi(energia).pentru ca nu stim sa ne conectam la SURSA ne bazam pe energia celorlalti...copii au cel mai mult de suferit...pentru ca sunt dependenti de adulti.la fel relatiile.mai cu seama pentru ca nu stim cum sa atragem energia complementara (masculina sau feminina dupa caz)incercam sa preluam(jumulim)exclusiv de la partener enaegia de care avem nevoie.pentru asta repetam rolurile pe care le-am invatat in copilarie pentru a atrage energia parintilor(a le capta atentia)si pentru a ne proteja de incercarea lor de a ne ...fura energia.

sunt doua feluri de roluri(teatre de control):unele active(:interogatorul,intimidatorul)si unele pasive(distantul si saracul-de-mine).sunt si doua feluri de roluri care se genereaza reciproc:intimidatorul-saracul de mine si interogatorul-distantul.

interogatorul e cel care pune intrebari,isi baga nasul peste tot...pentru ca ulterior sa critice si ridiculizeze totul....in felul asta incearca sa capete control asupra celorlalti(care se vad siliti sa fie permanent in garda,mereu atenti la el pentru a se eschiva de la incercarea sa de a prelua control asupra lor,asupra vietii lor)-interogatorul il creeaza pe distant.el(distantul)e cel care incercand sa capete controlul asupra sa si asupra celorlalti fiind in mod inconstient alunecos...evaziv...misterios...incearca in felul asta sa atraga atentia asupra sa...doar pentru a deveni si mai evaziv....ceilalti isi cheltuiesc energia incercand sa isi dea seama ce-o fi cu el...se joaca cu curiozitatea lor.poate parea bizar dar parinti de genul asta produc un copil interogator! - e singura sansa a copilului sa atraga ceva atentie asupra sa -sa incerce sa ii critice sa scoata vreo reactie de la ei!

intimidatorul e cel care are tactica cea mai agresiva:ii tine pe ceilalti permanent in sah terorizandu-i...ei trebuie sa fie atenti permanent la el...sa nu cumva sa il supere cu ceva...violenta sa nu e insa neaparat fizica.copii care cresc alaturi de un parinte intimidator nu au alta sansa sa ii capteze atentia (sau sa il forteze sa nu ii mai agreseze,sa ii mai controleze)decat sa intre in rolul victimei...ei ajung saracul-de-mine.

daca nu functioneaza incercarea lor de a-l face pe parinte sa se simta vinovat atunci nu au nici o sansa sa isi controleze propria viata...vor trebui sa astepte pana la maturitate...atunci vor deveni ei insisi intimidatori...

poate parea ciudat insa parintii saracul-de-mine pot sa dea nastere unui copil intimidator...tactica parintelui de a culpabiliza pe oricine,pentru orice ,rolul de victima profesionista pe care il adopta ii impinge efectiv pe ceilalti sa-l agreseze...

mai tarziu in viata rolurile se repeta: repatam rolurile noastre si pe ale parintilor incercand sa ne controlam viata si pe ceilalti.

si acum conexiunea cu astrologia:rolurile active corespund cu zodiile yang:aer si foc.

aerul e interogatorul si focul e intimidatorul

rolurile pasive corespund cu zodiile inn:apa este distantul si pamantul e saracul-de-mine

bineinteles ca martienii au o inclinatie spre intimidator,mercurienii spre interogator,plutonienii spre distant,la fel neptunienii(pestii se spune ca sunt cei mai alunecosi din zodiac...(desi ei pot fi si foarte vorbareti...se ascund in spatele cuvintelor)

poate ca e important si lilith(rana copliariei)pozitia in semn,casa aspectele...toate pot da indicatii despre teatrul nostru de control

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ESte o carte faina , o parabola accesebila oricarui dintre noi ,e o calatorie pe drmul vietii sprituale.James Redfield a abordat intr-o maniera noua, sincronicitatea. In carte se spune ca nimic nu este intamplator,nu exista coincidente.

Fiecare actiune din viata noastra este conforma unui plan, unui anumit scenariu care desi merge pe arii diferie urmareste un fir ,destinul nostru. Ar mai fi ca o mare parte din ideile prezentate in carte au stat la baza unor filme,cum ar fi THE SEcret.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vazut filmul. Mi s-a parut foarte interesanta ideea , dar scenariul si regia lasa de dorit. Am sa caut cartea . :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iuiii, ce de sofisme si aiureli !

Nu exista mai nici o energie QI sau CI, whatever !

Ai vreo demonstratie stiintifica ? DOVEZI ? Anything ? :roll:

 

Am vazut ca blamezi credinciosii si religia, dar si tu crezi tot in incertitudini si prostii, doar ca sub o alta teorie si forma ! :spiteful:

 

Astrologia nu e stiinta ! ;)

 

Sau esti arcangel, si deaia nu prea esti cu picioarele pe Pamant ? :doh:

De aici,cine nu sta cu picioarele pepamant ai fi u si ar trebuii sa nu te amesteci cu critici imptriva unei teorii adevarate,doar pt ca pers asta nu iti este simpatica.Chi,Ki,Qi sau CI ,oricum vreti sa-i spuneti,extsta si sunt inca sub mai multe aspecte.Sa luam spre ex.Chi-ul Universal,care se revarsa in atmosfera.FAra el noi am fi neputinciosi,ar trebuiisa manacam incontinuu pt a ne asigura energia pt a sta treji toata ziua,dar nu numai atat,ne-am hranii trupul dar aura energetica ar disparea si am fi predispusi unor riscuri extreme.

DAca nici ceea ce v-am spus nu credeti ca este indeajuns pt a va convinge mergeti si intr un clarvazator avansat;pt ca ei pot observa Chi-ul universal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iuiii, ce de sofisme si aiureli !

Nu exista mai nici o energie QI sau CI, whatever !

Ai vreo demonstratie stiintifica ? DOVEZI ? Anything ? :)

 

Am vazut ca blamezi credinciosii si religia, dar si tu crezi tot in incertitudini si prostii, doar ca sub o alta teorie si forma ! :doh:

 

Astrologia nu e stiinta ! :roll:

 

Sau esti arcangel, si deaia nu prea esti cu picioarele pe Pamant ? :)

 

 

 

 

Hai ca iti demonstrez eu ca exista o energie universala care curge si prin toate fiintele vii.......dar trebuie sa depui si tu putin efort........pune un fruct sub o piramida de sarma de cupru......lasa fructul macar 24 ore.....si apoi vei vedea ca nu se va strica nici intr-un an......de ce? Pt ca a fost energizat cu .....ghici? Acea energie universala care curge inclusiv prin tine....iar tu o negi.....dupa ce faci experimentul te rog sa ma anunti pe privat........nu are rost sa faci comentarii inainte de a face experimentul ok?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Super Arcangelo! N-am citit cartea respectiva, dar m-am regasit in ce ai spus , eu cel putin... Chiar cand am citit cele 4 categorii am zis din start ca eu fac parte din categoria "distantul" si-apoi pe parcurs totul a inceput sa se potriveasca...chiar ai zis ca plutonianul este reprezentantul distantului, iar eu sunt Scorpion cu Pluto in Scorpion care este in acelasi timp si planeta dominanta din harta mea(cj cu FC si soare (si mercur)).Si da,am recunoscut si celelalte tipologii...semenele de foc chiar sunt intimidatoare(in special pe berbeci ii simt asa) si semnele de aer interogatoare(deja vad un geaman in fata ochilor!)...nu inteleg ce nu-ti ajunge tie AndreeaBD.E foarte adevarat!Ai incercat cumva sa analizezi un pic comportamentul celor cu care interactionezi?Ai incercat cumva sa verifici aceste asocieri intre elementele zodiilor si aceste tipologii? Ia fa asta si apoi sa sari cu gura...

 

Arcangelo, app de subiectul adus de tine in discutie...citisem undeva ca cei batrani tind sa capteze energia celor tineri(in special a copiilor) atunci cand stau prin preajma lor.De asta ce zici?

 

PS:Incerci sa faci o discutie serioasa pe un forum in care putina lume este dispusa sa faca discutii serioase sau macar sa le aprecieze!(uite in ce a degenerat totul aici,intr-o disputa a carei sens nu il vad)

 

ESte o carte faina , o parabola accesebila oricarui dintre noi ,e o calatorie pe drmul vietii sprituale.James Redfield a abordat intr-o maniera noua, sincronicitatea. In carte se spune ca nimic nu este intamplator,nu exista coincidente.

Fiecare actiune din viata noastra este conforma unui plan, unui anumit scenariu care desi merge pe arii diferie urmareste un fir ,destinul nostru. Ar mai fi ca o mare parte din ideile prezentate in carte au stat la baza unor filme,cum ar fi THE SEcret.

 

Kahila , personal, nu as tinde sa generalizez asa tare lucrurile...sunt de acord ca unele lucruri prin care trecem nu sunt deloc intamplatoare... dar daca am spune ca "nimic nu e intamplator" ar insemna ca suntem niste robotzei a caror viata este programata dinainte si ce sens ar avea viata noastra atunci?...eu cred ca,capitolele mari,marcante din viata fiecaruia sunt stabilite dinainte(si-aici fac si o corelare cu astrologia si karma) , dar cred ca sunt si lucruri mici neprogramate,sunt si lucruri in care suntem liberi sa facem cum vrem,care ne aduc in punctul de a alege intre bine si rau... eu asa cred! :blink:

Editat de ArteMiss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi-a lamurit foarte multe probleme aceasta carte. poate mai multe decat trebuia, pentru ca asteptam un sfarsit de genul "si au trait fericiti pana la adanci batraneti"... ideea e ca a trait fiecare fericit pana la adanci batraneti... ingerasii (arhanghelii si alte divinitati) sunt androgini (yin-yang~50%), ce sa le faci...

 

tot citind si alte carti am reusit sa observ coincidentele cu dimensiunea a 5-a si Noul Pamant...

 

cu Noua Ordine, bazata pe fericirea fiecaruia si nu pe timp.

 

ideea e ca realitatea asta va fi total pe dos, nu mai alergam dupa bani si lucruri materiale, vom respecta fericirea celorlalti si vom fi acolo la nevoie iar restul(materialul) va veni exact atunci cand trebuie.

 

trebuie sa ne ascultam sufletele si sa ne apropiem de familie. sa eliminam suspiciunile, frica, paranoia si conditionarile din mintile noastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In carte se spune ca nimic nu este intamplator,nu exista coincidente.

Fiecare actiune din viata noastra este conforma unui plan, unui anumit scenariu care desi merge pe arii diferie urmareste un fir ,destinul nostru.

 

 

Asta se cheama destin ... si din pacate cam asa e ... pana nu inveti "misterul" eliberarii de destin esti "calauzit" de destin pe o anumita carare ... Poti influenta si tu intr-o anumita masura, nu stiu cat, se spune ca fiecare intamplare pe care o traiesti e o consecinta a ceea ce ai facut in trecut ...

Nu stiu exact ce se intampla cand te eliberezi de destin ... :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Are cineva cartea in format electronic sau stie de unde poate fi descarcata?

 

Da-mi o adresa de mail ...

 

Sper ca acuma sa reusesc sa-ti trimit aici cartea .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×