Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Handicapul fizic!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1.Care este atitudinea oamenilor si a societatii fata de persoanele cu handicapuri fizice (vizibile) ?

 

2.Sunt acesti oameni oarecum marginalizati in anumite societati,iar daca da, de ce?

 

3.Exista vreo tendinta de discriminare impotriva lor ?

 

4.Ce masuri exista in tara in care traiti,pentru a facilita accesul public si imbunatati calitatea de viata a acestor persoane?

 

Deocamdata atit.

 

Edit: Daca nu am deschis acest topic in sectia potrivita,rog moderatorii sa-l mute.Scuze...si multumesc.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput sa intelegem ca respectivii sunt doar niste nenorocosi.

Mai avem ceva timp sa invatam si sa ii respectam mai mult.

 

Oamenii cu handicap sunt de multe, de foarte multe ori mult mai normali.

Adevaratul handicap vine din mintea inchistata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multe chestii care pot fi abordate si discutate in legatura cu persoanele care au vreun handicap fizic,precum reintegrarea in forta de munca,drepturi egale de a participa in diferite aspecte ale societatii,etc. Un aspect mai delicat ar fi viata personala din punct de vedere sentimental.

Beneficiaza acesti oameni de sanse egale in a gasi un/o partener/a de viata,de a se casatori si intemeia familii? Sau majoritatea oamenilor nu ar considera o relatie cu o persoana "handicapata" (nu sunt de acord cu acest nume)?

 

Pentru cine este oare "mai usor" in viata,pentru cei care se nasc cu anumitul handicap sau cei care au nefericirea sa devina asta mai tarziu in viata in urma vreunui accident sau boala? Ma refer la faptul ca poate cei nascuti asa au mai multa experienta to deal with it si sunt obisnuiti de mici cu tot ceea ce intimpina datorita handicapului lor.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai un fix

atata timp cat cel in cauza nu se simte bolnav e ok

e adevarat ca intervin unele neajunsuri, dar pot fi depasite

ti-o spun in cunostinta de cauza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai un fix

atata timp cat cel in cauza nu se simte bolnav e ok

e adevarat ca intervin unele neajunsuri, dar pot fi depasite

ti-o spun in cunostinta de cauza!

 

Poate fixul exista insa nu cel pe care ti-l inchipui tu. :D

 

Same here....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Care este atitudinea oamenilor si a societatii fata de persoanele cu handicapuri fizice (vizibile) ?

 

2.Sunt acesti oameni oarecum marginalizati in anumite societati,iar daca da, de ce?

 

3.Exista vreo tendinta de discriminare impotriva lor ?

 

4.Ce masuri exista in tara in care traiti,pentru a facilita accesul public si imbunatati calitatea de viata a acestor persoane?

 

Deocamdata atit.

 

Edit: Daca nu am deschis acest topic in sectia potrivita,rog moderatorii sa-l mute.Scuze...si multumesc.

 

Raspunsurile fara ipocrizie:

1.Toleranta eventual.Nepasare sau chiar la modul "ignore". Sau : imi pare rau de tine dar.....de mine mi se rupe sufletul

2.Da. Pentru ca nu doresti sa ai un prieten caruia sa ii impingi caruciorul prin oras. Nici nu iti vei face tip sa il duci des la biblioteca. Cu cel orb te vei feri sa mergi la cafea.......vei avea impresia ca atrage atentia asupra voastra, ca iti "lungeste" timpul, ca te incetineste. In momentul in care un o nu va putea face toate acele lucruri considerate "normale" va fi ocolit. Prieteni vechi, il vor vizita mai rar.......mai ales daca "se plange des".

3.Da......asa cum am exemplificat mai sus

4.Ah....in Cluj, pasarele aproape peste tot, o initiativa laudabila.

 

Referitor la raspunsurile mele - reflecta doar opinia mea. Daca voi aveti alte exemple, ascult cu placere. Exceptiile exista. Eu vorbesc........de majoritatea

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Toleranta eventual.Nepasare sau chiar la modul "ignore". Sau : imi pare rau de tine dar.....de mine mi se rupe sufletul

2.Da. Pentru ca nu doresti sa ai un prieten caruia sa ii impingi caruciorul prin oras. Nici nu iti vei face tip sa il duci des la biblioteca. Cu cel orb te vei feri sa mergi la cafea.......vei avea impresia ca atrage atentia asupra voastra, ca iti "lungeste" timpul, ca te incetineste. In momentul in care un o nu va putea face toate acele lucruri considerate "normale" va fi ocolit. Prieteni vechi, il vor vizita mai rar.......mai ales daca "se plange des".

 

 

Referitor la raspunsurile mele - reflecta doar opinia mea. Daca voi aveti alte exemple, ascult cu placere. Exceptiile exista. Eu vorbesc........de majoritatea

 

Sunt perfect de acord cu cele spuse de tine. Mai ales intr-o societate care pune atita pret pe aparenta fizica,e usor sa fie omul discriminat oarecum mai ales in relatiile cu prietenii sau cu vreun potential partener/a.

 

In legatura cu "parerea de rau" multi nu-si dau seama ca acest sentiment este de fapt jignitor pentru persoanele cu handicap.Nimeni care se respecta pe sine nu doreste mila. Asta e parerea mea personala.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate fixul exista insa nu cel pe care ti-l inchipui tu. :D

 

Same here....

as putea spune ca esti rau intentionata

cand am spus ca vb in cunostiinta de cauza nu am vb aiurea

eu merg in scaun mobil

dar.....nu vreau sa depind de nimeni

desi imi e greu ma descurc

cumpara situatia actuala a persoanelor cu dezabilitati de acum cu cea de acum 15 ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×