Sari la conținut
Forum Roportal
Rimela

Intrebare

Postări Recomandate

aveti vreo idee despre imperecherea hamsterilor este obligatorie? am primit un hamster (e baietel : ) ) si pana acum nu a avut parte de hamsterite. are vre-un efect asupra lui, sau daca nu a vazut, nu a avut pana acum sa nu-mi fac griji.

am auzit diverse povesti cum ca daca nu ical duc la "fetite" i se umfla "outele" si moare. sa fie oare adevarat? :tease:"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un hamster de aproape 2 ani...e mascul...si nu la-am dus niciodata la imperecheat....E adevarat ca are momente in care i se umfla un pic "outele" :lol2: dar pana acuma nu a murit-mananca cat 3 si abia mai incape in casuta.. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tot eu, Rimela. Nu am uitat de topicul asta.

Atunci spui ca pot sta linistita in ceea ce-la priveste, ca nici eu nu vreau sa-la duc la femela, cat despre mancat.....nici nu stiu unde incape atata in el...la-a vazut un medic veterinar, care mi-a spus sa-la un un pic la cura de slabire.:lol2:, dar nu pot sa-la torturez in halul ata, sa nu-i mai dau de mancare, asa ca am deciz sa-la las sa alerge pe une vrea el prin camera si pe balcon si am constatat ca nici macar nu face mizerie. are locurile lui "special amenajate" si in rest umbla ca turbatu' :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu i-am luat o cusca din aceea cu mai multe nivele si la nivelul de sus i-am pus casuta...de aia ziceam ca nu mai incape in casuta....nici pe rotita nu se mai da de lenes si obez ce e...Si ce e ciudat e ca mananca orice ii dai...de la slanina la rosii si castraveti....prajituri...numai ceapa, usturoi si telemea nu i-am dat...aaa si supa... Sa ai grija, ca al meu face diaree de la banane...daca are probleme din astea incearca sa-i pui in sticluta ceai de menta.

 

Si cum il lasi prin casa?...Nu roade pe acolo?...Al meu mi-a ros si bluze cand il tineam in brate...nu e prea intreg la minte... :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

al meu se da si in roata,dar doar cand nu mai poate de nervi si tataie sa-la scot afara. Din fericire nu roade, pana acum nu mi-a ros nimic, nici un cablu, tot ceea ce face e ca isi baga un picut dintisorii in tot ce e mai moael, spre exemplu in pantofi, in posete, dar de rod nu le roade doar le pisca un pic.

De umblat, umbla ca turbatu toata noaptea, urca cu mine in pat, dar e un cumintel.

Vine la mine cand il stric. :spiteful:

Iar si mancare, cam am grija ce ii dau, i-am mai dat cate un pic de carne fiarta, dar ff putin, in rest legume si mancare speciala, cascaval, branzeturi, si adora inghetata,si nucile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la-ai invatat sa vina la tine cand il strigi? Adica iasa de pe unde e si vine pana la tine?...daca da, zi-mi si mie secretul te rog... :-

Aaaaa...si al tau are roata din aia dintr-o bucata sau cu spitele alea sau ce is separate? La a meu ii cam scapau piciorusele printre ele si ma gandesc ca poate de asta nu se mai da pe ea...dar nici aia dintr-o bucata nu-i place...Ce sa-i fac sa mai faca miscare?...Ca de lasat prin casa nu pot ca asta roade tot ce prinde...Daca il las cateva zile vad toata mobila cu cativa centimetri mai jos dupa aia... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, iasa de unde e cand il strig, iar asta la-a invatat mama mea mai degraba decat mine. La inceput totul a fost ca o joaca, in sensul ca el se ascundea sub pat sau fotoliu, iar eu ca sa vad unde e sa ma joc si eu cu el un pic, il cautam cu lanterna, iar el iesea ghidat de lumina.:- apoi o alta tactica a mai fost dupa ce iesea, primea ceva de mancare, o samanta sau o aluna, ca stiu ca asta ii place mult, iar acum vine, da o tura, vede ca nu primeste nimic si se duce in treaba lui.:(

Rotita lui e cu spite, si ce-i drept ii ies un pic piciorusele, dar fuge tare tare de zbarnaie toata roata. E un adevarat atlet :spiteful:

O modalitate de a-la une sa afaca miscare, daca nu il poti lasa afara este sa te joci macar jum ora pe zi cu el, dar sa nu-la lasi sa stea o clipa, vei vedea ca dupa o jum ora va incerca sa se ascunda, va fi foarte obosit. Repeta joaca asta cu el de vreo 2-3 ori pe zi si va mai slabi, si in tipul asta sa nu-i dai asa multa mancare, il hranesti cu legume, fara carne, salam, cascaval, seminte, etc. ii dai un pic un pic de mancare ce-i dai in mod obisnuit intr-o zi, iar in rest frunze. Al meu asa a slabit un pic.

 

PS: I-ai facut vreodata baie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru idei...o sa incerc sa le aplic pe cat posibil.

 

Baie?...Nu i-am facut baie!!! Trebuie? :De I-am schimbat talasul o data pe saptamana si nu miroase...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu schimb talajul tot asa, o data pe saptamana, dar eu pe langa asta ii mai fac baita, si-la mai pun sa inoate putin :spiteful:

Sa vezi cum arata cand e ud :-), cat de slab e si ce uratel e :()

Aaaaaaaaaa, cand incercati sa-la invatati ceva, secretul sta in tonul vocii pe care-la, folosesti, adica trebuie sa vb cu el ca si cum ar fi un copilas. Eu mereu vb cu el :De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×