Sari la conținut
Forum Roportal
Moonchild'

Editorial : Ce vrei sa te faci cand cresti mare?.... Sef!

Postări Recomandate

Ce vrei sa te faci cand cresti mare?.... Sef!

 

 

Intrebarea cea mai des intalnita a copilariei , stresant de enervanta cand iti aduci aminte de acei ani este : Ce vrei sa te faci cand vei creste mare! Unii spun ca vor sa fie doctori ca sa faca lumea bine , altii aviatori , unii politisti , pentru a proteja lumea de oamenii rai , dar marea majoritate vor sa fie sefi !

De aici incep visele, idealurile, ambitiile sa prinda contur. Termini scoala generala , te duci la cel mai bine cotat liceu , nu ratezi nici o olimpiada , urmezi cursurile unei facultati , care mai mult de jumatate dintre ele nu-ti folosesc , iti iei diploma si te pregatesti sa infrunti lumea. Mandru , sigur pe tine , pe cunostintele tale acumulate , te prezinti la interviul vietii tale pentru a te angaja pe postul visat o viata intreaga... cel de sef ! Si sa vezi surpriza! Esti respins pentru ca nu ai experienta! Toata lumea ta se prabuseste! Cum sa nu ai experienta din moment ce toata viata ta pentru asta te-ai pregatit? Dezamagit , cu inima franta , accepti acea fraza care ti-a spulberat visele : " nu am experienta"

Este momentul sa faci ceva ! Si asa te angajezi la prima slujba care iti iese in cale, in cel mai fericit caz faci pe ospatarul si accepti toate injuriile clentiilor nemultumiti ca berea nu este destul de rece!

Dupa cativa ani de chin, ai ceva economii puse de-o parte si-ti aduci aminte ca , prin anul doi de facultate ai invatat cum sa-ti investesti banii. Faci un imprumut la banca , girezi casa parintilor , ii cer unicii economiile stranse o viata ... si investesti intr0i afacere care incet , incet prinde contur. Cu timpul , achiti imprumutul la banca , ii returnezi bunicii banii si ceva in plus , pentru faptul ca a crezut in tine , cumperi parintilor alta casa si tie una , pui banii de-o parte , iar dupa ani de munca realizeze ca esti sef!

Te duci la Posta Romana , cumperi o felicitare si scri : "Va multumesc!" O expediezi firmei , care cu ani in urma ti-a spus : Nu ai experienta!

 

 

Acesta a fost un editorial , nimic mai mult ... :roll:

 

 

Intrebare : Ce ai vrea sa te faci cand o sa fi mare ? ( sau in cazul unora care deja au un post ) Ce ati fi vrut sa va faceti cand cresteati mari?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu nici acum dar nici atunci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana mea...sefa! Sefa vreau!

 

Nea.

 

 

O meserie ingrata, cred unii. Psihiatru :D.

 

Trebuie sa termini medicina ca sa devii psihiatru si nu e recomandabil ca e piata suprasaturata de psihiatrii. Si ca sa dai la medicina, trebuie sa fii realist, adica parintii te vor intretine mult si bine.

 

 

Eu ce o sa ma fac, m-am facut deja, cred ca acum astept sa ma pensionez doar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata este in fond un circuit in care suntem prinsi cu totii,trecand prin toate etapele existentei noastre.

Am fost odata copii,devenim adolescenti apoi crestem si iar crestem,trezindu-ne intr-o zi oameni adulti si de preferat si maturi.

Eu ma aflu acum la una dintre cumpenele acestor etape si anume alegerea drumului in viata sau pe scurt spus "Ce vreau sa devin?!"

Cu totii ne-am aflat mai mult sau mai putin in fata unor astfel de decizii si as vrea daca se poate sa-mi impartasiti din sfaturile si experienta voastra in legatura cu acest moment.

De ce anume ar trebui sa tinem cont?Cum am putea face sa ne dam seama cu adevarat ce vrem?si multe alte intrebari ce pe mine ma framanta.

Acum sa va spun cumpana in care ma aflu eu desi mai am un an de liceu,consider ca ar trebui sa ma hotarasc pt a sti pe ce ma axez lasand la o parte faptul ca profesorii au inceput sa ne zica si sa ne sfatuiasca sa ne hotaram in ceea ce priveste ce am dori sa urmam.

Eu am o mare pasiune pt animale ,asa de mare incat imi doresc sa pot deveni capabila intr-o zi sa le salvez viata deci as vrea sa devin medic veterinar.

Pe de o parte eu si cei de varsta mea suntem sfatuiti sa ne alegem profesii ce sunt la mare cautare si f bine apreciate in momentul de fata predominand in alegerea unei astfel de profesii mai mult latura materiala desi nimeni nu-ti garanteaza ca si tu vei avea succesul pe care l-au avut ceilalti intr-o meserie bine platita.

Deci dupa cum vedeti ma aflu intr-o dilema si anume de a-mi alege o profesie bazata pe pasiune dar in ceea ce epriveste latura materiala nu asa bine paltita sau apreciata sau cautata si a-mi alege o profesie pe care as profesa-o cu placere dar nu stiu in ce masura si cu o implinire desavarsita dar dupa urma careia as putea culege mult mai multe satisfactii materiale.

Astept parerile si sfaturile voastre!Va multumesc mult!

PS:Imi cer scuze daca nu am nimerit intocmai categoria potrivita de a-mi posta of-ul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×