Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Marele zeu atotputernic - un muritor de rand

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Azi mi-am adus aminte de un vers care mi-a sarit in ochi si care din cate observ a fost trecut prea usor cu vederea :

 

"Astazi s-a nascut cel far' de-nceput, cum au spus proorocii".

 

Din acest vers reiese ca ar fi vorba de o entitate acronica si incomensurabila, dar care inevitabil a murit pe cruce dovedindu-si neputinta in fata mortii la fel ca toti muritorii.

 

Deci cum sta treaba cu "marele zeu atotputernic" "a carui imparatie nu va avea avea sfarsit" ?!

 

Vei vedea dar nu vei avea parte de ea...

Am sa-ti spun o poveste din biblie:

 

 

2 Imparati (2 Regi) 7

1. Elisei a zis: "Ascultati cuvantul Domnului! Asa vorbeste Domnul: "Mane, la ceasul acesta, se va vinde la poarta Samariei o masuta de floare de faina cu un siclu si doua masuri de orz cu un siclu."

 

2. Calaretul pe bratul caruia se rezema imparatul a raspuns omului lui Dumnezeu: "Chiar daca ar face Domnul ferestre in cer, cum s-ar putea intampla un asemenea lucru?" Si Elisei a zis: "Vei vedea cu ochii tai: dar tu nu vei manca din ele."

 

3. La intrarea portii erau patru leprosi, care au zis unul catre altul: "La ce sa sedem aici pana vom muri?

 

4. Daca ne vom gandi sa intram in cetate, in cetate este foamete, si vom muri; si daca vom sta aici, deasemenea vom muri. Haidem dar sa ne aruncam in tabara Sirienilor; daca ne vor lasa cu viata, vom trai, iar daca ne vor omora, vom muri."

 

5. Au plecat dar in amurg, sa se duca in tabara Sirienilor. Si cand au ajuns la intrarea taberii Sirienilor, iata ca nu era nimeni.

 

6. Domnul facuse sa se auda in tabara Sirienilor un vuiet de cara si un vuiet de cai, vuietul unei mari ostiri, si isi zisesera unul catre altul: "Imparatul lui Israel a tocmit impotriva noastra pe imparatii Hetitilor si pe imparatii Egiptenilor, ca sa vina sa lupte impotriva noastra."

 

7. Si s-au sculat si au luat-o la fuga in amurg. Si-au lasat corturile, caii si magarii, tabara asa cum era si au fugit ca sa-si scape viata.

 

8. Leprosii, ajungand la intrarea taberii, au patruns intr-un cort, au mancat si au baut, au luat din el argint, aur si haine, si s-au dus si le-au ascuns. S-au intors iaras, au patruns intr-un alt cort si au luat si de acolo lucruri pe care s-au dus si le-au ascuns.

 

9. Apoi, si-au zis unul altuia: "Nu facem bine! Ziua aceasta este o zi de veste buna. Daca vom tacea si daca vom astepta pana la lumina zilei de mane, vom fie pedepsiti. Veniti acum si haidem sa dam de stire casei imparatului."

 

10. Au plecat, si au chemat pe strajerii de la poarta cetatii, si le-au spus asa: "Am intrat in tabara Sirienilor, si iata ca nu este nimeni, nu se aude niciun glas de om; n-am gasit decat cai legati si magari legati, si corturile asa cum erau."

 

11. Strajerii de la poarta au strigat, si au trimis vestea aceasta inlauntrul casei imparatului.

 

12. Imparatul s-a sculat noaptea, si a zis slujitorilor sai: "Vreau sa va spun ce ne fac Sirienii. Fiindca stiu ca suntem flamanzi, au parasit tabara ca sa se ascunda in ogoare, si si-au zis: "Cand vor iesi din cetate, ii vom prinde vii, si vom intra in cetate."

 

13. Unul din slujitorii imparatului a raspuns: "Sa se ia cinci din caii care au mai ramas in cetate,-li se va intampla doar cum s-a intamplat la toata multimea lui Israel care a mai ramas, toata multimea lui Israel care se istoveste, -si sa trimetem sa vedem ce se petrece."

 

14. Au luat doua cara cu caii lor, si imparatul a trimis niste soli pe urmele ostirii Sirienilor, zicand: "Duceti-va si vedeti."

 

15. S-au dus dupa ei pana la Iordan; si iata ca tot drumul era plin cu haine si lucruri pe care le aruncasera Sirienii in goana lor. Solii s-au intors, si au spus imparatului.

 

16. Poporul a iesit, si a jafuit tabara Sirienilor. Si s-a vandut o masura de floare de faina cu un siclu si doua masuri de orz cu un siclu, dupa cuvantul Domnului.

 

17. Imparatul incredintase paza portii in mana calaretului pe bratul caruia se rezemase atunci. Dar calaretul acesta a fost calcat in picioare de popor la poarta si a murit, dupa cuvantul pe care-l rostise omul lui Dumnezeu, cand se pogorase imparatul la el.

 

18. Omul lui Dumnezeu spusese atunci imparatului: "Mane, la ceasul acesta, se vor vinde la poarta Samariei doua masuri de orz cu un siclu si o masura de floare de faina cu un siclu."

 

19. Iar calaretul raspunsese omului lui Dumnezeu: "Chiar daca ar face Domnul ferestre in cer, cum s-ar putea intampla un asemenea lucru?" Si Elisei zisese: "Vei vedea cu ochii tai; dar tu nu vei manca din ele."

 

20. In adevar asa i s-a si intamplat: a fost calcat in picioare la poarta de popor, si a murit.

Editat de Enki
nu abuza de fonturi mari

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce sa vad ?!

 

 

 

Ironia e ca omul lui dumnezeu va ajunge si el calcat in picioare de popor mai tarziu. Se pare ca cuvantul lui de "justitiar" i s-a intors impotriva.

 

Ironia e ca tu nu citesti biblia cu atentie.Elisei a murit de moarte naturala si satul de zile...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi mi-am adus aminte de un vers care mi-a sarit in ochi si care din cate observ a fost trecut prea usor cu vederea :

 

"Astazi s-a nascut cel far' de-nceput, cum au spus proorocii".

 

Din acest vers reiese ca ar fi vorba de o entitate acronica si incomensurabila, dar care inevitabil a murit pe cruce dovedindu-si neputinta in fata mortii la fel ca toti muritorii.

 

Deci cum sta treaba cu "marele zeu atotputernic" "a carui imparatie nu va avea sfarsit" ?!

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Azi mi-am adus aminte de un vers care mi-a sarit in ochi si care din cate observ a fost trecut prea usor cu vederea :

 

"Astazi s-a nascut cel far' de-nceput, cum au spus proorocii".

 

Din acest vers reiese ca ar fi vorba de o entitate acronica si incomensurabila, dar care inevitabil a murit pe cruce dovedindu-si neputinta in fata mortii la fel ca toti muritorii.

 

Deci cum sta treaba cu "marele zeu atotputernic" "a carui imparatie nu va avea sfarsit" ?!

pai cum sta?ia zi-ne tu noua.

cat despre povestea aia cu sirieni si calareti si imparati .....mdah...e egala cu zero.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci cum sta treaba cu "marele zeu atotputernic" "a carui imparatie nu va avea sfarsit" ?!

 

E vorba de zeul acela tradat pentru treizeci de arginti? :roll: Atat valora ? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vei vedea dar nu vei avea parte de ea...

 

Ce sa vad ?!

 

17. Imparatul incredintase paza portii in mana calaretului pe bratul caruia se rezemase atunci. Dar calaretul acesta a fost calcat in picioare de popor la poarta si a murit, dupa cuvantul pe care-l rostise omul lui Dumnezeu, cand se pogorase imparatul la el.

 

18. Omul lui Dumnezeu spusese atunci imparatului: "Mane, la ceasul acesta, se vor vinde la poarta Samariei doua masuri de orz cu un siclu si o masura de floare de faina cu un siclu."

 

19. Iar calaretul raspunsese omului lui Dumnezeu: "Chiar daca ar face Domnul ferestre in cer, cum s-ar putea intampla un asemenea lucru?" Si Elisei zisese: "Vei vedea cu ochii tai; dar tu nu vei manca din ele."

 

20. In adevar asa i s-a si intamplat: a fost calcat in picioare la poarta de popor, si a murit.[/b][/size]

 

Ironia e ca omul lui dumnezeu va ajunge si el calcat in picioare de popor mai tarziu. Se pare ca cuvantul lui de "justitiar" i s-a intors impotriva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe vremea aia erau ceva bani...Astazi?

Nu mai da nimeni nici doi lei gauriti pe "zeul" acela... :good:

 

Oare din cauza ca zeul respectiv n-a dovedit in niciun fel ca e omnipotent si benevolent? Fiindca n-a adus omenirii nimic bun (ba dimpotriva)? Fiindca n-a intervenit in niciun fel in progresul si civilizarea semenilor? Vorba lui Soimos, macar o formula de antibiotic sa fi lasat... :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Azi mi-am adus aminte de un vers care mi-a sarit in ochi si care din cate observ a fost trecut prea usor cu vederea :

 

"Astazi s-a nascut cel far' de-nceput, cum au spus proorocii".

 

Si nu-i asa, Miarada?

Nu i-au cupat viata? Nu i-au cupat tot?

Nu ai vazut cum a sarit in sus marea de credinciosi cand s-a pus problema acelor sipeturi cu posibil-ramasite omenesti ale familiei sale?

Si cum il mai rastignesc si astazi, din prea multa dragoste, pe crucifixurile de jucarie?

"...obiecte cioplite..."

 

de ce au sarit?

pentru ca... "este cel far' de-nceput" si ca atare, nu avea cum sa aiba o famile...

o viata normala de-nceput.

 

In orice caz, apropo de o anumita logica:

deci Iisus este Dumnezeu; Iisus a murit, ca d-aia ne simtim cu totii vinovati; Dumnezeu insa este nemuritor; Iisus a inviat; deci este viu; deci n-a murit; a inviat dar nu a venit; inca; cine a murit, cine a inviat, cine este nemuritor, cine este muritor, cine este Iisus, cine este Dumnezeu? Iisus a fost si om sau doar Dumnezeu? Dumnezeu a fost si om sau doar Duh? Cine este Fiul si cine este Tatal? Cine este Fiul lui Dumnezeu? Dar Fiul Omului? Daca Iisus este Dumnezeu, cui i se adresa prin: "Iarta-i Tata, caci nu stiu ce fac"? Tatalui lui Dumnezeu?

 

Nexus, Servo, (Ilie), Gelupanda, baieti, ma lamuriti si pe mine?

Sau va este teama ca mintea mea nu poate cuprinde atata logica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Foarte posibil.E chestia de ce gandeste fiecare.La cruce unul a vorbit exact ca tine iar celalalt a spus...stii tu ce.Pe javra care vorbea ca tine l-a preluat dracu iar celalalt talhar a mers cu Isus in Imparatie.

Lasa vorba lui soimos...Isus Hristos a dat mai mult decat formula antibioticelor.Ti-a aratat cum sa nu ajungi in situatia de a avea nevoie de medicamente...dar dupa cum se vede nu pricepi nimic desi te consideri superomul mileniului 3.

 

Gelu, mai lasa berea, ca ai inceput sa ai vedenii! :o:

 

Hai sa lamurim:

 

1.de unde stii ca unul din talhari s-a dus la tatucu binevoitor iar celalalt la votca si tabacioc? :roll: Alte dovezi decat culegerea de texte ale tribului de semiti mai ai ? Mizezi totul pe o singura carte? Stii foarte bine ca Iisus a fost "facut" fiu de Dumnezeu de catre popi.

 

2. de unde rezulta din discursul meu ca ma consider "superomul mileniului 3"? :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si nu-i asa, Miarada?

Nu i-au cupat viata? Nu i-au cupat tot?

Nu ai vazut cum a sarit in sus marea de credinciosi cand s-a pus problema acelor sipeturi cu posibil-ramasite omenesti ale familiei sale?

Si cum il mai rastignesc si astazi, din prea multa dragoste, pe crucifixurile de jucarie?

"...obiecte cioplite..."

 

de ce au sarit?

pentru ca... "este cel far' de-nceput" si ca atare, nu avea cum sa aiba o famile...

o viata normala de-nceput.

 

In orice caz, apropo de o anumita logica:

deci Iisus este Dumnezeu; Iisus a murit, ca d-aia ne simtim cu totii vinovati; Dumnezeu insa este nemuritor; Iisus a inviat; deci este viu; deci n-a murit; a inviat dar nu a venit; inca; cine a murit, cine a inviat, cine este nemuritor, cine este muritor, cine este Iisus, cine este Dumnezeu? Iisus a fost si om sau doar Dumnezeu? Dumnezeu a fost si om sau doar Duh? Cine este Fiul si cine este Tatal? Cine este Fiul lui Dumnezeu? Dar Fiul Omului? Daca Iisus este Dumnezeu, cui i se adresa prin: "Iarta-i Tata, caci nu stiu ce fac"? Tatalui lui Dumnezeu?

 

Nexus, Servo, (Ilie), Gelupanda, baieti, ma lamuriti si pe mine?

Sau va este teama ca mintea mea nu poate cuprinde atata logica?

 

In mintea ta e pre multa filozofie ca sa pricepi lucrurile simple...

 

Apostolul Pavel avea aceeasi problema cu unii ca tine:

 

3. Si daca Evanghelia noastra este acoperita, este acoperita pentru cei ce sunt pe calea pierzarii,

 

4. a caror minte necredincioasa a orbit-o dumnezeul veacului acestuia, ca sa nu vada stralucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu.

 

Dar ma tem ca, dupa cum sarpele a amagit pe Eva cu siretlicul lui, tot asa si gandurile voastre sa nu se strice de la simplitatea si curatia care este fata de Hristos. (2Cor.11:3)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×