Sari la conținut
Forum Roportal
Madeline

nu pot accesa pagini de net

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

de vreo 4 zile nu pot accesa 2 site-uri,in rest toate celelalte merg bine,nu am probleme cu ele. stiu sigur ca site-urile functioneaza pentru ca am fost la un net club si acolo n-am avut probleme cu ele. i-am sunat pe cei de la rds si nu au fost de nici un ajutor. mi-am formatat pana si hard-ul, mi-am schimbat versiunea de win, am luat alt antivirus, un adware,spyware si nici un folos. am downl pana si netscape 7.1 si n-au mers. aveti vreo sugestie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa opresti antivirusul, sa cobori nivelul de securitate de la internet options si apoi sa-ar putea sa mearga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astfel de probleme pot aparea si daca ai un ad bloccaer instalat.

Eu de exemplu daca activez ad bloccaer-ul de la avant browser nu mai pot intra pe trafic.ro.

 

Ar putea fi si de la provider.

Uite un topic de pe un alt forum in care sunt probleme la rds: http://learn.reflex.ro/rds-incompetenti-topic.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu zic sa opresti antivirusu, sa cobori nivelul de securitate de la internet options si apoi sar putea sa mearga.

am facut si asta si n-a mers.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar putea fi si de la provider.  

Cum zicea si roportal pentru ca sunt unele site-uri mai noi si unii provideri nu au apucat sa-si updateze noile dns-uri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am incecercat faza cu stersul coocaie-relor in prima zi cand n-a mers si n-am rezolvat nimica. aseara le-am trimis un mail alora de la rds si nici n-au avut decenta sa-mi raspunda. iar apoi la vreo 3 min m-am gandit sa-mi creez un nou user account pe runboard.com, am obtinut aprobarea si am putut deschise site-urile,in sfarsit.apoi am dat frumos log out si am intrat cu user-ul meu vechi. de atunci nu mai am probleme,dar nu cred eu sa se fi rezolvat pentru ca mi-am creat alt account. dar cine stie? acum sunt mai in intuneric decat cand nu imi mergea.

multumesc la toti pentru sugestii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, cred ca pur si simplu ai prins niste momente cu probleme de rutare. Plus ca RDS-ului i se intampla sa mai pice legatura externa si sa nu mearga decat site-urile din tara. Nu depinde de user, ca sa testezi poti face un ping la site: Start / Run .. / cmd (enter) si tastezi ping www.site.com (sau cum ii zice). Daca da timeout inseamna ca nu exista legatura catre site (in cele mai multe cazuri). Daca zice host not found inseamna ca e problema de DNS.

Alternativ, cei care aveti astfel de probleme puteti incerca si alte dns-uri. Eu de exemplu am tot timpul DNS-uri de la 2 provideri, pentru ca se intampla destul de des sa pice serverele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu la i g i u sa, este posibil sa ramai in ograda propie (ai auzit de proxy transparent?) deci este bine sa bagi DNS de la mai multi provideri, iar cand ai dubii masori conectarea cu ping sau mai bine cu tracert (tracert yahoo.com) in promptul de dos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarea este urmatoarea: de ce nu pot accesa decat pagini de net din Romania (si aici doar unele dintre ele)? Pana ieri nu am avut aceasta problema :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×