Sari la conținut
Forum Roportal
Gelupanda

Povesti,povestiri,glume crestine,orientale si de pretutindeni.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Simteam ca lipseste ceva de pe "religie si spiritualitate".Au fost destule certuri si sobrietate religioasa.E timpul sa mai si radem din inima... :)

 

 

Hotelul este plin

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

O doamna iudeica numita Rosina, acum multi ani, a ajuns tarziu intr-o noapte la un hotel luxos, insa care nu admitea evrei. Tanarul de la receptie a cautat in condica si a spus: "Ne pare rau, nu mai avem loc. Hotelul este plin."

Acea iudeica a spus: "Dar condica arata ca mai sunt locuri libere."

Tanarul, s-a balbait si a spus scurt: "Stiti, noi nu acceptam iudei. Incercati in cealalta parte a orasului..."

Doamna Rosina vizibil afectata a spus: "Va anunt ca m-am convertit la credinta voastra."

Receptionerul a spus: "Oh, da? Atunci sa va facem un mic test. Cum s-a nascut Isus?"

Doamna a raspuns: "S-a nascut dintr-o fecioara, numita Maria, intr-un mic oras numit Betleem."

"Foarte bine," a raspuns tanarul. "Mai spuneti-mi."

Doamna Rosina a continuat: "Sa nascut intr-o iesle."

"Corect," a spus receptionerul. "Si de ce s-a nascut intr-o iesle?"

Doamna Rosina a strigat la el: "Pentru ca unul ca tine intr-un hotel nu i-a dat unei doamne iudeice o camera pentru noapte!" :yes:

 

 

 

Placinta

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

Doi baieti, Rares (in varsta de 5 ani) si Marius (in varsta de 3 ani) se cearta pentru a decide care dintre ei sa manance primul placinta. Mama lor s-a gandit sa le dea o lectie cu aceasta ocazie: daca Isus ar fi aici, ar spune "Frate, ia tu primul, eu mai pot sa astept." Atunci Rares s-a intors spre fratele sau mai mic si i-a zis: "Marius, fii tu in rolul lui Isus de data asta." :lol2:

 

 

 

 

 

 

Prea multa rugaciune

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

Johnny, un pusti de 5 anisori, foarte istet, i-a spus tatalui sau ca i-ar place sa aiba un fratior mai mic si pe langa cererea sa era gata sa faca orice sa ajute. Tatal sau, un barbat de 35 de ani, foarte istet si el, s-a oprit un moment si apoi a raspuns: "Iti spun eu ce sa faci. Daca te rogi in fiecare zi timp de doua luni iti garantez ca Dumnezeu iti va da un fratior!" Johnny a raspuns foarte pozitiv la propunerea tatalui sau si in seara aceea s-a dus in dormitorul sau si a inceput sa se roage pentru un fratior mai mic.

S-a rugat in fiecare seara pentru un fratior timp de o luna, dar dupa acea perioada a inceput sa fie tot mai sceptic. A privit imprejur si a aflat ca ceea ce cerea el nu se intamplase niciodata in acea zona. Nu te rogi doua luni dupa care BANG! apare un fratior. Asa ca Johnny s-a oprit din rugaciune. Dupa o alta luna mama lui Johnny a fost dusa la spital. Cand s-a intors acasa, parintii l-au chemat in dormitorul lor. A intrat precaut, fara insa sa se astepte sa gaseasca ceva, dar acolo se afla o gramajoara acoperita langa mama sa. Tatal sau a tras patura si iata ... nu un bebelus, ci doi! Mama sa a avut gemeni! Tatal lui Johnny a privit la el si a spus: "Nu esti bucuros ca te-ai rugat?" Johnny a ezitat dupa care a privit la tatal sau si a spus: "Dar tu nu te bucuri ca m-am oprit dupa o luna?" :lol2:

 

 

 

 

Turistul

 

.......Un turist crestin merge pe munte si se intalneste cu un urs. Nestiind ce sa faca, incepe sa se roage tare: "Doamne, Te rog sa dai ursului ganduri crestine!!!!" ...La care ursul isi impreuneaza labele si zice: "Doamne, binecuvanteaza aceasta masa".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Patania magarului batran

 

Intr-o buna zi, magarul unui taran cazu intr-o fantana.

Nefericitul animal se puse pe zbierat, ore intregi, in timp ce taranul cauta sa vada ce e de facut. Pana la urma, taranul hotari ca magarul si-asa era batran, iar ca fantana, oricum secata, tot trebuia sa fie acoperita odata si-odata. Si ca nu mai merita osteneala de a-l scoate pe magar din adancul fantanei. Asa ca taranul isi chema vecinii, ca sa-i dea o mana de ajutor. Fiecare dintre ei apuca cate o lopata si incepura sa arunce de zor pamant inauntrul fantanei.

Magarul pricepu de indata ce i se pregatea si se puse si mai abitir pe zbierat. Dar, spre mirarea tuturor, dupa cateva lopeti bune de pamant, magarul se potoli si tacu. Taranul privi in adancul fantanei si ramase uluit de ce vazu.

Cu fiecare lopata de pamant, magarul cel batran facea ceva neasteptat: se scutura de pamant si pasea deasupra lui. In curand, toata lumea fu martora cu surprindere cum magarul, ajuns pana la gura fantanei, sari peste ghizduri si iesi frematand...

 

Viata va arunca poate si peste tine cu pamant si cu tot felul de greutati...

 

Secretul pentru a iesi din fantana este sa te scuturi de acest pamant si sa-l folosesti pentru a urca un pas mai sus. Fiecare din greutatile noastre este o ocazie pentru un pas in sus. Putem iesi din adancurile cele mai profunde daca nu ne dam batuti. Foloseste pamantul pe care ti-l arunca peste tine ca sa mergi inainte.

 

Aminteste-ti de cele 5 reguli pentru a fi fericit:

1) Curata-ti inima de ura, frica, egoism.

2) Scuteste-ti mintea de preocupari inutile.

3) Simplifica-ti viata si fa-o mai frumoasa.

4) Daruieste mai mult si asteapta mai putin.

5) Iubeste mai mult si... scutura-te de pamant, pentru ca in viata asta, tu trebuie sa fii solutia, nu problema.

 

* * *

 

 

Un crestin, un musulman si un evreu vorbesc despre puterea religiilor

proprii.

 

Crestinul:

 

- Stiu ca religia mea e cea adevarata, caci aveam o seceta teribila an

tara si era sa mor impreuna cu familia, cind am facut rugaciuni si

atunci s-a antimplat miracolul: in timp ce toata cimpia era sub

soarele arzator, pe terenul nostru cadea o ploaie torentiala.Totul de

jur imprejur ardea sub soare si pe terenul meu ploua.Din cauza asta,

ne-am salvat familia mea si cu mine.

 

Musulmanul:

 

- Stiu ca religia mea e cea adevarata, caci eram in desert si m-a

surprins o furtuna de nisip. Era sa murim eu si camila mea acoperiti

de dune. Abia puteam respira cind s-a intimplat miracolul. Intregul

desert era o furtuna de nisip, dar an jurul meu si al camilei mele a

fost un calm total. Asa am ajuns pana la o oaza si ne-am salvat.

 

Evreul:

 

- Stiu ca religia mea e cea adevarata, caci ma plimbam in jurul casei

mele intr-o sambata si am gasit un portmoneu pe jos, plin cu bani, dar

fiind sambata nu puteam sa ma aplec sa-l iau.Atunci s-a intimplat

miracolul: peste tot era sambata, dar an jurul meu s-a facut brusc

vineri...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sfantul Petru este la poarta raiului cu un homosexual. Sfantului ii pica cheile. Se apleaca sa le ia iar homosexualul ii pune mana pe fund.

- Nu se poate te duci in Iad ! spune Sf.Petru.

- Nu se poate, va rog mai dati-mi o sansa!

A doua oara se intampla la fel, si a treia oara.

In sfarsit il duce in Iad. Peste o saptamana Dumnezeu ii spune lui Sf. Petru:

- Du-te in Iad si vezi ce se intampla de e asa de frig !

Sf. Petru ajunge in Iad unde era gheata cum nu a fost niciodata. Il intreaba pe Dracu:

- De ce nu aprindeti focul ca ii este frig Stapanului ?

- Apleaca-te tu sa-l aprinzi !!!

 

 

Un negru ajunge in Ceruri, cu frica-n san ca nu o sa fie primit in Rai din cauza problemelor rasiste...

- Numele? intreaba Sf. Petru.

- Leonardo Di Caprio - raspunde negrul.

Sfintul Petru il priveste neincrezator si-l mai intreaba o data numele.

- Leonardo Di Caprio - insista negrul, constient de faptul ca nu mai putea s-o dea la intors.

Sfintul Petru scoate celularul si-l suna pe Dumnezeu:

- Sa traiesti, Sefu'!- ii spune respectuos. Scoate-ma te rog dintr-o dilema: Titanicul s-a scufundat sau a ars?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti pretios

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Locuitorii din Wemmik, eroii povestirii noastre, erau nişte omuleţi mici, din lemn, ciopliţi toţi de un t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adam si Eva in versiunea musulmana:

 

 

://fun.bascalie.ro/vizualizare~poze-diversitatzi~poza-adam-si-eva-versiunea-musulmana.html

 

 

 

 

Se duce fiul lui Bin Laden la scoala... In timpul lectiei il ridica in picioare si il intreaba :

- Care este cea mai inalta cladire din New York ?

Acesta raspunde fara ezitare:

- Empire State Building !

Bineinteles toti incep sa rada.Normal ca cele mai inalte cladiri sunt Gemenii...

Pleca acesta suparat acasa se duce la Bin Laden si ii spune tot ce s-a intamplat.

Se gandeste putin Bin Laden si ii spune:

- Lasa fiule ca se rezolva ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un crestin pe cale sa se inece... In disperare de cauza crestinul striga la dumnezeu :"Doamne, Iisuse Hristoase, scapa-l pe robul tau de la inec !". La scurt timp dupa ruga acestuia soseste langa el o barca. Crestinul, in gandul lui, crezand ca este ispitit de diavol :"Doamne, iarta-l ca nu stie ce face ! Credinta e mai tare decat moartea. Doamne, Iisuse Hristoase, scapa-l pe robul tau de la inec !". La scurt timp dupa ruga acestuia soseste langa el o a doua barca. Crestinul la fel... Dupa un ultim strigat crestinul se ineaca inevitabil. Ajuns in rai, crestinul il intreaba nedumerit pe dumnezeu :" Doamne, de ce nu m-ai salvat ?!". La care dumnezeu :" Ti-am trimis doua barci, fraiere !". :D )))

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un crestin,un musulman si un evreu stau la vorba si povestesc intimplari din viata lor in care Dumnezeu i-a ajutat.

 

Zice crestinul: Anul trecut eram intr-un sat din Indonezia,cu munca de caritate,si venii tsunami si inunda toata zona de era cit p'aci sa ma innec.Da eu m-am rugat la Dumnezeu si dintr-o data pe o raza de 10 km s-a uscat pamintul si am scapat cu viata.

 

Zice musulmanul: Anul trecut eram cu caravana prin Sahara si s-a terminat apa.Am mers vreo 3 zile fara apa de am zic ca acolo mor,dar m-am rugat la Dumnezeu si printr-un miracol pe o raza de 10 km incepu' sa ploua si mi-am umplut butelcuta cu apa.Uite asa am scapat cu viata.

 

Zice evreul: Anul trecut de Sabbath ies eu din sinagoga si vad pe trotuar un portofel plin de bani.Tare ma indeamna sufletul sa-l iau dar nu vreau sa pacatuiesc chiar de Sabbath luind ce nu-mi apartine.De aceea m-am rugat la Dumnezeu sa ma ajute din situatia in care ma aflam,si uite asa pe o raza de 10 km se facu' Miercuri.

 

________________________________________________________________________________

 

Un preot,un imam si un rabin gasesc toti trei un cufar plin de gologani de aur. Acum ce sa faca cum sa faca cu atita bogatie fara sa cada in temptatia lacomiei?

Zice preotul: Uite eu desenez un cerc in jurul cufarului si o sa iau o mina de bani si o sa o arunc in sus.Ce cade in cerc apartine Domnului iar ce cade pe dinafara e al meu.Eu ma multumesc si cu atit.

 

Zice imamul: Eu desenez un patrat in jurul cufarului si o sa fac la fel.Arunc in sus o mina de bani si ce cade inauntrul patratului sa fie a lui Allah iar ce cade pe linga sa fie al meu.

 

Zice rabinul: Io nu desenez nimic! Io iau doi pumni de aur si arunc spre cer. Ce vrea Dumnezeu sa tina...sa opreasca El...restul ce cade inapoi e al meu.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Clownul

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

 

Intr-un oras venise un circ, care a stat in localitate pentru ceva timp. Numai ca... intr-o zi, in grajdul in care erau pastrati caii, cineva a umblat cu chibritele si a fost destul ca o mica aschie aprinsa sa ajunga la paiele uscate pentru ca acestea sa ia foc.

Vanzand acestea, directorul circului se uita in jur si il vazu doar pe clownul care ii distra pe oameni in timpul spectacolelor. Atunci, ii spuse in graba: "Mergi si anunta pe oameni ca arde circul!!! Repede!"

Auzind acestea, fiind constient ca aceasta inseamna ca va ramane fara loc de munca, cel putin pentru un timp, clownul se indrepta spre cei mai apropiati oameni. Se intampla ca acestia sa fie chiar langa o fantana, pentru a scoate apa. Atunci, el le zise:

- Ooooaameni buni, oameni buni, aaaardeeee circul!!! Sariti, arde ccciiiirrrrcuuuul!!

- Uitati-va la clownul acesta. Chiar vrea sa il credem, a spus unul dintre ei, si au inceput sa rada. Du-te acum inapoi, ne-ai facut sa radem, ai reusit, esti un clown bun, du-te acum.

- Oamenilor!!! Nu e nici o gluma acum. Vorbesc serios!! Sariti! Aici aveti si apa, si galeti, trebuie doar sa veniti! Nu mai stati!

- Da, da, da. Am inteles. Acum mergi. Asta sigur e o reclama pentru ca sa mergem deseara la circ. Du-te, o sa venim deseara.

- Dar nu intelegeti! - si isi rupse nasul sau rosu de pe fata. Veniti chiar acum. Arde circul!

- Hai.... Poti sa pleci, ti-am zis ca vom veni la reprezentatie. Vom fi acolo, nu vom lipsi!!!

- NUUUUU! Haideti ca arde circul!!! Acum! zise clownul rupandu-si hainele sale colorate. Priviti, sunt un om ca si voi! Credeti-ma! Arde!

Dupa ce in zadar s-a chinuit clownul sa-i convinga pe oameni ca arde circul, acesta in cele din urma s-a facut scrum. De ce? Pentru ca clownul nu a fost crezut.

 

Morala:

Din ce cauza nu a fost crezut clownul? Pentru ca nu avea credibilitate in fata oamenilor. Oare de cate ori nu suntem si noi la fel. Vorbim adesea verzi si uscate, glumim glume nesarate, spunem vorbe fara de har, iar mai apoi, cand le spunem oamenilor Evanghelia, ei nu ne cred. Le spunem: "Acum!" insa ei nu cred. De ce? Oare nu ne-am pierdut credibiliatea in fata lor?

 

MAT 12:36 Va spun ca, in ziua judecatii, oamenii vor da socoteala de orice cuvant nefolositor, pe care-l vor fi rostit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×