Sari la conținut
Forum Roportal
OacOac

Cortizon

Postări Recomandate

cortizonul, sub toate formele sale, e un medicament

deci el poate ajuta, dar are si efecte secundare

unul din acestea, este nu scaderea imunitatii, ci afectarea iremediabila a sistemului osos

dar aceste efecte se manifesta doar la un tratament indelungat, luat zilnic( luni, ani)

daca administrarea lui e corecta, neexcesiva, nu cred ca va afecte copilul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si unul din baietii mei la fel, are nasul infundat toata iarna.. M-am gandit ca e de la "polipi", dar mi-a fost frica sa intreb un medic. Vad ca acuma nu mai are nimic...

Rabdare? Rabdare sa ce?

 

Fiul meu are in permanenta nasul infundat, cu exceptia lunilor de vara ... are deviatie de sept si vegetatii ... tine in permanenta gura deschisa . Dar dupa controlul la medicul ORL-ist nu mi-am mai facut probleme ... I-am administrat niste picaturi, spray, si dupa nu am mai avut probleme atat de mari . Cat priveste operatia pentru deviatia de sept mi s-a spus ca nu-i obligatoriu sa i-o fac la aceasta varsta ... Ii urmarim evolutia si vedem daca este cazul sa-i fac . Vegetatiile am fost atentionata ca se refac .

 

Mirela sincera sa fiu nici eu nu agreez sub nici-o forma cortizonul, dar nici n-am fost obligata de imprejurari niciodata sa-l administrez .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Baietelul nostru a facut laringita. Medicul pediatru ne-a trimis aseara de urgenta sa ne internam pentru ca dupa cum se stie inflamarea laringelui poate duce chiar si la moartea copilului.

De azi noapte pana azi la 12.00 a primit 3 serii de cortizon + antibiotic intravenos.

Ne-a dat drumul acasa si ne-a mai dat sa luam inca 5 serii de hidrocortizon+hemisuciat+antibiotic.

 

Pe net tot citesc ca nu e indicat, scade imunitatea, subtiaza pielea....vreau sa stiu concret, de la cei care l-au dat copiilor cat a durat tratamentul (citisem ca nu se administreaza pe o per lunga de timp...da nu se mentioneaza ce inseamna lunga) si daca s-au produs modificari semnificative in organismul copiilor.

 

Mentionez ca noi avem deja sistemul imunitar f scazut, pentru cresterea imunitatii voi, cei cu copii, ati facut ceva, v-a recomandat medicul vreun medicament ?

Editat de -MiReLa-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a ferit Dumnezeu de raceli ... Nu le-am dat si nici nu le-am facut injectii cu antibiotice pentru ca nu a fost cazul .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca e un mediacment si automat poate avea si efecte negative, doar ca din ce-am citit pe net..persoane f revoltate ca mai exista pe piata inca acest produs, vroiam sa stiu ce-o fi cu el de-i huduit de unii si totusi medicii il recomanda.

 

Mersi Puiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, copiilor mei nu le-a administrat niciodata nici un medic cortizon la afectiunile cailor respiratorii... Nu-mi amintesc cu certitudine, dar in aproape 6 ani nu cred ca am scapat de laringita. E adevarat ca nici internati nu am fost niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E adevarat ca nici internati nu am fost niciodata.

Dupa experienta de noaptea trecuta nu doresc la nimeni sa ajunga cu copilul in spitalele din Ro :)

 

Traumatizant :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vrut sa-ti spun deja din primul mesaj, ce naiba ai cautat la spital? Eu inteleg ca e in joc viata copilului, dar pentru noi intotdeauna au existat tratamente ambulatorii si am evitat internarea, nici prin cap nu-mi trecea sa ma duc cu ei amandoi in spital, nu mai ieseam de-acolo...

Nu sfatuiesc pe nimeni sa nu se interneze, fiecare face cum crede ca e mai bine pt copilul lui..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×