Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

CT cranio cerebral, CT cranio facial

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu. Cranio-facial se refera la fata si oasele fetei, cranio-cerebral la creier si oasele din jurul creierului.

 

 

:D ...mersi mult pentru raspuns.....................eu ma confrunt cu urmatoarea situatie: medicul ORL mi-a dat trimitere la tomograf iar pe trimitere scria: CT cranio facial( eram suspecta de sinuzita).......am facut tomografia....iar cand am mers dupa rezultate pe plic scria CT cranio cerebral...........desi din cat am vazut eu pe net imaginile de pe tomografia mea nu prea sunt din cele cerebrale............... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a facut cineva Ct cerebral?...trebuie sau nu substanta de contrast ca pretul e substantial mai mare daca e asa si vreau sa stiu la ce sa ma astept..... :yes:

 

multumesc anticipat pentru raspunsuri.... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a facut cineva Ct cerebral?...trebuie sau nu substanta de contrast ca pretul e substantial mai mare daca e asa si vreau sa stiu la ce sa ma astept..... :yes:

 

multumesc anticipat pentru raspunsuri.... :)

pentru o evidentiere a anumitor presupuse probleme este indicat un RMN cu substanta de contrast..

Computer tomograf --CT--este iradiant

RMN - rezonanta magnetica nucleara- nu este iradiant..

......................

daca se cere o astfel de investigatie eu recomand ANGIO-RMN--adica cel cu substanta de contrast..

daca nu sunt bani suficienti---desi o astfel de investigatie nu costa mai mult de 4oo--5oo roni,poti face un CT cu subst. de contrast..

dar..RMN este mai elocvent---la tesuturi moi-

pentru oase CT este mai elocvent...

dar daca este vb despre substanta de contrast , atunci este vorba despre tesuturi vascularizate--

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru o evidentiere a anumitor presupuse probleme este indicat un RMN cu substanta de contrast..

Computer tomograf --CT--este iradiant

RMN - rezonanta magnetica nucleara- nu este iradiant..

......................

daca se cere o astfel de investigatie eu recomand ANGIO-RMN--adica cel cu substanta de contrast..

daca nu sunt bani suficienti---desi o astfel de investigatie nu costa mai mult de 4oo--5oo roni,poti face un CT cu subst. de contrast..

dar..RMN este mai elocvent---la tesuturi moi-

pentru oase CT este mai elocvent...

dar daca este vb despre substanta de contrast , atunci este vorba despre tesuturi vascularizate--

 

dap......chiar imi e de ajutor ce mi-ai scris tu aici..... :) ........problema mea e ca am o durere de cap cam ciudata de 1 an aparuta in urma unei raceli foarte puternice .........am facut un CT cranio facial si s-a dovedit ca nu am sinuzita de nici un fel...si ca sunt OK din punctul asta de vedere......si totusi durerea mea e foarte puternica si e mai ales in varful si partea din spate a capului..........si ma sperie ingrozitor......am fost la neurolog, oftalmolog, orl-ist si toti au spus ca sunt Ok.........ceva de genul: operatie reusita dar pacientul mort :lol2:

nici nu stiu unde sa ma mai duc si ce sa mai fac ca sa descopar cauza.........oricum intentionez sa-mi fac un CT cerebral dar m-am saturat de bani pierduti aiurea, de doctori " lasa-ma sa te las" si de sistemul medical care se scarpina cu mana dreapta la urechea stanga............si daca nici asa nu descopar ce am....cred ca o sa o iau razna intr-o buna zi...pacat ca am niste amarati de 20 de ani :yes:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dap......chiar imi e de ajutor ce mi-ai scris tu aici..... :) ........problema mea e ca am o durere de cap cam ciudata de 1 an aparuta in urma unei raceli foarte puternice .........am facut un CT cranio facial si s-a dovedit ca nu am sinuzita de nici un fel...si ca sunt OK din punctul asta de vedere......si totusi durerea mea e foarte puternica si e mai ales in varful si partea din spate a capului..........si ma sperie ingrozitor......am fost la neurolog, oftalmolog, orl-ist si toti au spus ca sunt Ok.........ceva de genul: operatie reusita dar pacientul mort :lol2:

nici nu stiu unde sa ma mai duc si ce sa mai fac ca sa descopar cauza.........oricum intentionez sa-mi fac un CT cerebral dar m-am saturat de bani pierduti aiurea, de doctori " lasa-ma sa te las" si de sistemul medical care se scarpina cu mana dreapta la urechea stanga............si daca nici asa nu descopar ce am....cred ca o sa o iau razna intr-o buna zi...pacat ca am niste amarati de 20 de ani :yes:

multi inainte...

daca esti din bucuresti iti recomand sa mergi la o policlinica cu plata...

nu este foarte scump un RMN...

dar este foarte indicat cand stii ca ceva nu este in regula--sau simti ca nu este in regula..

RMN este cel mai indicat..

desi, daca spui ca a survenit in urma unei raceli puternice....vezi sa nu fie o rinita pacatoasa...

daca durerea aparea din alte cauze era altceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dap......chiar imi e de ajutor ce mi-ai scris tu aici..... :) ........problema mea e ca am o durere de cap cam ciudata de 1 an aparuta in urma unei raceli foarte puternice .........am facut un CT cranio facial si s-a dovedit ca nu am sinuzita de nici un fel...si ca sunt OK din punctul asta de vedere......si totusi durerea mea e foarte puternica si e mai ales in varful si partea din spate a capului..........si ma sperie ingrozitor......am fost la neurolog, oftalmolog, orl-ist si toti au spus ca sunt Ok.........ceva de genul: operatie reusita dar pacientul mort :lol2:

nici nu stiu unde sa ma mai duc si ce sa mai fac ca sa descopar cauza.........oricum intentionez sa-mi fac un CT cerebral dar m-am saturat de bani pierduti aiurea, de doctori " lasa-ma sa te las" si de sistemul medical care se scarpina cu mana dreapta la urechea stanga............si daca nici asa nu descopar ce am....cred ca o sa o iau razna intr-o buna zi...pacat ca am niste amarati de 20 de ani :yes:

Vezi si tu partea pozitiva ..daca o ai de un an, nu e ceva grav, ca ..te duceai de mult .

incearca RMN ..sper sa nu fie nimic grav. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi si tu partea pozitiva ..daca o ai de un an, nu e ceva grav, ca ..te duceai de mult .

incearca RMN ..sper sa nu fie nimic grav. :o:

 

mama mama da scump mai e RMN-ul asta...... :suicide: .......eu pe CT am dat doar 1, 9 mil ...............dar RMN-ul pare sa fie dublu...si daca mai e nevoie si de substanta de contrast....chiar triplu.....uof....uof......nu cred ca o sa mai ajung sa-l fac.... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mama mama da scump mai e RMN-ul asta...... :cry: .......eu pe CT am dat doar 1, 9 mil ...............dar RMN-ul pare sa fie dublu...si daca mai e nevoie si de substanta de contrast....chiar triplu.....uof....uof......nu cred ca o sa mai ajung sa-l fac.... :cry:

Adevarat ca este scump.

Dar cauta sa il faci , mai ales ca este pentru sanatatea ta . :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×