Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Jacques Salome: "Bolile sunt limbaje metaforice si simbolice"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Bolile - mesaje ale corpului?

Te-ai gandit vreodata ca la originea unei boli sta o suferinta morala, uneori ascunsa in subconstient?

 

 

 

Psihosociologul Jacques Salome: "Bolile sunt limbaje metaforice si simbolice"

de Andreea Flintoaca HotNews.ro

Duminică, 13 aprilie 2008

 

 

 

Bolile somatice sunt limbajul in care corpul incearca sa comunice cu noi si au la baza trei origini: ranile arhaice (se dezvolta in special in perioada copilariei si sunt generate de o neputinta, o tradare, o umilinta, un abandon, o respingere sau o intruziune in viata personala), tratarea necorespunzatoare a nevoilor relationale(nevoia de a visa, de a se exprima, de a fi ascultat, de a fi recunoscut, de a fi valorizat, nevoia de intimidate si de influenta asupra mediului in care traim) sau aparitia unui traumatism (conflict intrapersonal, situatii neincheiate sau pierderea unei fiinte dragi). Jaques Salome a aratat ca nu este suficient sa tratezi bolile doar medical, trebuie sa le aplici si ceea ce el numeste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salome ..da bun ....stii ca bolile circa 95 la suta sunt doar in creierasul nostru ....tine de ...psihic...totul ......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ,,inapoiem in mod simbolic violenta pe care altii ne-au aplicat-o?".Eu n-am inteles asta...fragmentul este prea scurt,chiar daca e interesant...ai cumva mai mult?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.brucelipton.com/article/mind-ov...the-new-biology cred ca merge la ac topic

 

"When the mind perceives that the environment is safe and supportive, the cells are preoccupied with the growth and maintenance of the body. In stressful situations, cells forego their normal growth functions and adopt a defensive

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salome ..da bun ....stii ca bolile circa 95 la suta sunt doar in creierasul nostru ....tine de ...psihic...totul ......

 

Exprimarea este putin ambigua si ma duce cu gandul la ipohondrie. As spune, mai degraba, ca bolile trupului pleaca de la "boala", adica suferinta, psihicului, si pentru ca sistemul nostru interior sa ne atraga atentia asupra unui dezechilibru periculos, suferintele psihice isi gasesc forma de manifestare violenta, obiectivabila intr-o suferinta fizica.

Nu l-am citit pe Salome cu acest subiect, ci cu cele de comunicare, psiholgie de cuplu. Este fain. Scrie bine, textul lui are forta, isi extrage informatiile din latura practica a psihologiei. Lectura cartilor lui poate fi revelatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum ,,inapoiem in mod simbolic violenta pe care altii ne-au aplicat-o?".Eu n-am inteles asta...fragmentul este prea scurt,chiar daca e interesant...ai cumva mai mult?

 

Din pacate nu am nici eu prea multe informatii in plus despre asta. Mai stiu doar doar ca violenta poate fi restituita printr-un gest simbolic si cateva cuvinte care-l insotesc. Comunicarea este singurul antidot non-violent la violenta.

Poate sa citesti (si sa citim) din cartile lui. S-au tradus si la noi.

Editat de Sarah N....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva despre viata lui J. Salome si legatura cu descoperirea metodei sale:

 

Jacques a crescut o vreme fara tata, preluind inconstient grijile si anxietatile mamei singure, confruntata cu dezacordul familiei si oprobriul public. Cand baiatul avea cinci ani, mama lui s-a recasatorit si a mai avut un fiu:

Editat de Sarah N....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da se poate, corpul raspunde la psihic si invers.

dar e un pic cam mare nepotrivirea...

intr-un mediu potrivit si sigur, celulele cresc si bla bla bla, iar in altul ostil, trec in defensiva?

super!

deci cand corpul e in defensiva iti da ulcer, leucemie osoasa, etc?

sa nu exageram...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum ,,inapoiem in mod simbolic violenta pe care altii ne-au aplicat-o?".Eu n-am inteles asta...fragmentul este prea scurt,chiar daca e interesant...ai cumva mai mult?

 

 

Simbolic pui violenta intr-un pachet , ii pui funda si i-l faci cadou. Sau scrii violenta pe un bilet si i-l lasi la usa. Sau , daca e mort, ii faci un cont de email si-i returnezi violenta printr-un mail explicativ, acolo.

Este foarte confortabil. Se recomanda sa-ti alegi / construiesti/ scornesti tu simbolul.

 

Mai explicit:

Draga cutarica,

M-ai batut, umilit, calcat in picioare, etc... din 1981 pana in 2001. Cand din fericire ai murit/ am plecat/ am divortat.

Iata, cu aceasta scrisoare iti dau violenta inapoi, sa te speli pe cap cu ea. E toata numai a ta.

Te rog sa primesti ca dobanda si pisica moarta din pachet.

 

 

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×