Sari la conținut
Forum Roportal
Silentia lunae

Elevul de serviciu

Postări Recomandate

Deschid acest fir de discutie in speranta ca vreunul dintre dascalii activi pe acest forum imi va raspunde la o intrebare simpla: cui foloseste "serviciul" elevilor, statul pe culoarele scolii, la urcarea pe trepte, la intrarea in sala profesorala? Copiii sunt rupti de la activitate, scosi de la ore, tinuti "de veghe la hotarele" institutiilor de invatamant. Personal, credeam ca reprezenta un fel de obicei ceausist dar constat ca el nu s-a pierdut nici dupa aproape doua decenii de reforma. Si nici nu inteleg prea bine rolul si utilitatea acestui serviciu intrucat este suficient de clar ca elevii din clasele mai mici nu au niciun fel de autoritate, nici in fata propriilor colegi si nici in fata elevilor mai mari. Asadar, de ce tin profesorii mortis ca elevii sa fie tinuti pe coridoare in timpul orelor? Cui prodest?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

it's useless.

nici macar elevii nu stiu ce au de facut.

doar ca sunt la dispozitia profilor, ca niste sclavi pentru cumparaturi sau pentru transmis diverse mesaje.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu cand eram elev de servici imparteam creta, si trebuia sa am grija sa nu cumva sa ia cineva mai mult decat are nevoie :blink:

Editat de Epiphany

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu profesorii tin la serviciul pe scoala al elevilor, este doar una dintre regulile invatamantului. Cum spunea cineva mai inainte, si profesorii trebuie sa faca de serviciu...

La facultate deja nu mai exista aceste reguli, acolo e portar si gata...

Este intr-adevar inutil, dar se merge pe principiul ca regulile trebuie respectate.

Si in scoli exista portar, bodyguarzi... Daca intra cineva strain in scoala, nu o profesoara de serviciu sau niste elevi il pot opri, tot treaba bodyguarzilor e...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era probabil vorba de serviciul pe clasa. Exista si serviciu pe scoala...

 

nu, stateam pe coridor la intrarea in liceu intr-o banca

 

pe langa asta mai trebuia si sa notez persoanele straine care intrau in lic si sa sun de pauza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cand eram elev de servici imparteam creta, si trebuia sa am grija sa nu cumva sa ia cineva mai mult decat are nevoie :blink:

 

Era probabil vorba de serviciul pe clasa. Exista si serviciu pe scoala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×