Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
adeenaray

..Dragule, te casatoresti cu mine?

Rate this topic

Recommended Posts

:soc:" ...de ce nu mai este curajul, aparent ff existent, al barbatilor de a cere in casatorie pe viit sa doamna....de ce casatoriile de proba sunt in top...daca il/o iubesti cu adevarat, nu e nimic mai minunat sa ii fii sotie/sot...

In aceasta privinta, de vina sunt femeile.

Tu vrei sa ai un sot, dar preferi sa ii spele mama lui...

Ai vrea un apartamant al vostru, dar parca prea face dezordine in lucrurile tale...

Ai vrea copii cu el, dar NU!!! acum...

...

in plus apare vina mamelor de baieti!

si asa se face ca iubim tot mai mult, dar iubim de proba!

Cata vreme intr-o relatie exista iubire si intelegere,totul este oca;dar daca dupa o vreme oarecare dispare iubirea,respectul,intelegerea,etc,este o mare diferenta intre cazul unui concubinaj in care fiecare este liber sa se intoarca de unde a plecat,si cazul unui divort in care este implicat un partaj,pensii alimentare si altele.

De aceea in ziua de azi lumea se grabeste mai incet la insuratoare,este de inteles!

Cata vreme intr-o relatie exista iubire si intelegere,totul este oca;dar daca dupa o vreme oarecare dispare iubirea,respectul,intelegerea,etc,este o mare diferenta intre cazul unui concubinaj in care fiecare este liber sa se intoarca de unde a plecat,si cazul unui divort in care este implicat un partaj,pensii alimentare si altele.

De aceea in ziua de azi lumea se grabeste mai incet la insuratoare,este de inteles!

[snapbacca]59665[/snapbacca]

Iubirea- un lucru rar si care - neasteptat, dar adevarat si trist- se si epuizeaza cu timpul, facind loc stresului si siciielii. Mai mult sau mai putin constienti, poate vazind relatiile altora, unde totul este un vesnic repros si o perpetua schelalaiala, minati mai mult de instinctul de conservare dar si de nesiguranta zilei de miine, multi amina casatoria pina cind...nu mai este necesara/dorita. Cei care au avut totusi curajul sa-o comita in cele din urma ajung la ceea ce ai scris tu, iar o mica parte se descurca, si o parte si mai mica din partea cea mica sunt fericiti si exuberanti. Acestia sunt niste oameni fericiti, si cind vedeti astfel de oameni sa le faceti niste poze si postati-i aici sa-i vedem si noi sa luam aminte!

Iubirea- un lucru rar si care - neasteptat, dar adevarat si trist- se si epuizeaza cu timpul, facind loc stresului si siciielii. Mai mult sau mai putin constienti, poate vazind relatiile altora, unde totul este un vesnic repros si o perpetua schelalaiala, minati mai mult de instinctul de conservare dar si de nesiguranta zilei de miine, multi amina casatoria pina cind...nu mai este necesara/dorita. Cei care au avut totusi curajul sa-o comita in cele din urma ajung la ceea ce ai scris tu, iar o mica parte se descurca, si o parte si mai mica din partea cea mica sunt fericiti si exuberanti. Acestia sunt niste oameni fericiti, si cind vedeti astfel de oameni sa le faceti niste poze si postati-i aici sa-i vedem si noi sa luam aminte!

[snapbacca]59670[/snapbacca]

Complet aiurea!! hai sa dam un exemplu de luciditate acum, sa zicem uite: doi se iubesc foarte mult, stiu ca peste o anumita perioada se vor casatori. Si ferm convinsi ca viata nu-i atat de roza, vorbesc despre lucruri SIGURE. Cum ca se vor plictisi unul de altul, se vor stresa reciproc, se vor sacai, si certurile vor fi stapanite doar de adormitul in camere diferite .... moama.. ce cruda-i viata. :soc:

Ei, daca tot este sa fim realisti, trebuie sa facem in asa fel incat, iubirea sa nu se epuizeze, sa se transforme doar... spre binele tuturor. nu pot sa cred asta, nu vreau de fapt sa cred ca intodeauna se duce de rapa.... sunt sigura ca nu-i Dracusorul atat de negru...Tre sa fie o reteta, ceva... o dieta mai bine zis. cred ca una condimentata bine doar cu respect imens. (da, stiu respect in "ambele farfurii") nu-i un secret asta, oricine are acces la "(condi)mente" sincere ... ce-o fi atat de greu? :uncanw:

aici eu "no comment!" cred ca depinde doar de cei 2...si daca ei usnt de acord, nu conteaza gura lumii .... adica... daca e iubire cu adevarat... se va face si nunta propriu-zisa..daca nu ...stiu macar ca au incercat..decat sa se fii luat de soti si apoi casnicia sa esueze...mai bine asa..

8) ..nu prea are curaj lumea sa raspunda la asta..poate ca lipsa de raspundere, de obligatii, impiedica de cele mai multe ori luarea unei decizii..de ce sa ne legam la cap fara sa ne doara..e mai bine asa, nu?..si mai ales, am auzit ca dupa incheierea actului, multe se schimba in comportament/atitudine..de ce oare...? nu am fost aceeasi ca si pana atunci...sau, ce siguranta ne poate oferi acel act totusi..... :">

In aceasta privinta, de vina sunt femeile.

Tu vrei sa ai un sot, dar preferi sa ii spele mama lui...

Ai vrea un apartamant al vostru, dar parca prea face dezordine in lucrurile tale...

Ai vrea copii cu el, dar NU!!! acum...

...

si asa se face ca iubim tot mai mult, dar iubim de proba!

[snapbacca]59630[/snapbacca]

Nu sunt de acord.

Si daca traiesti in concubinaj cu el speli aceeasi cantitate de haine si faci la fel de multa curatenie ca si in cazul in care sunteti casatoriti.

Si sentimentele sunt la fel de puternice.

Diferenta consta intr-un petec de hartie care pentru mine nu are nici un fel de importanta.

In plus, nu cred ca reusesti sa cunosti pe cineva doar din cateva intalniri pe saptamana, trebuie sa imparti cu el bune si rele inainte de a-la cunoaste cu adevarat. Si asta doar prntr-o perioada de locuit impreuna se poate realiza.

Dulcica, daca gasesti reteta aia te rugam sa ne-o dai si noua 8)

Complet aiurea!! hai  sa dam un exemplu de luciditate acum, sa zicem uite: doi se iubesc foarte mult,  stiu ca peste o anumita perioada se vor casatori. Si ferm convinsi ca viata nu-i atat de  roza, vorbesc despre lucruri SIGURE. Cum ca se vor plictisi unul de altul, se vor stresa reciproc, se vor sacai, si certurile vor fi stapanite doar de adormitul in camere diferite .... moama.. ce cruda-i viata. 8)

Doaaaaaamne da sa ai dreptate!!!

Sign in to follow this