Sari la conținut
Forum Roportal
alexy19

Cainii declarati periculosi

Postări Recomandate

ce stiti despre legile care sau dat (asigurari la caini,inscrisi la asociatia chinologica)................? se dau intradevar amenzi usturatoare?

care dintre voi care aveti ,,caini declarati periculosi,, ati facut toate aceastea? eu am 2 rottweileri si numi permit sa platesc asigurarea de 250-300 euro pe an de caine.....sunt cam exagerati la faza asta :)

si mai este si faza k trebuie sai tii obligat in lesa si cu botnita....dar este vreun parc special ptr catei???normal ca nu.........eu inteleg k sunt foarte periculosi dar nui poti chinui tot timpul knd ii scoti afara :P

Editat de alexy19

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am auzit de nici o lege de genul asta. Numai cainii care apartin de rase agresive trebuie "asigurati" cu botnita?

Cat despre banii aia, chiar ca e exagerat! Unde ai auzit despre asa ceva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu am auzit de nici o lege de genul asta. Numai cainii care apartin de rase agresive trebuie "asigurati" cu botnita?

Cat despre banii aia, chiar ca e exagerat! Unde ai auzit despre asa ceva?

 

 

poi da doar despre cainii agresivi este vorba

Ma oprit pe strada politia comunitara si mi-au spus de aceasta lege(eram cu unul din catei) si daca nu se respecta se dau amenzi de pana la 10 milioane

 

uite aici sunt legile

http://dresajtimisoara.weblog.ro/2007-10-1...I-AGRESIVI.html

 

si aici despre asigurare:

http://www.sfin.ro/articol_9347/atentie__c...r_asigurat.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pot sa iti spun ca la mine pe strada are cineva un Ciobanesc Caucazian, si pt. faptul ca il plimba fara botnita a primit 10 mil. amenda de la politia comunitara...

 

la Art. 1 prezinta rasele periculoase dar si metisii lor....eu de exemplu am o combinatie de Boxer ori cu Dog, ori cu Pit Bull, nu stiu exact si nici nu voi sti niciodata pt ca am luat-o dintr-un portbagaj plin de caini, era mica,frumoasa, si semana fff tare cu Boxerul, acuma s-a facut ffff mare si are peste 40 de kg.

 

ideea e ca am obisnuit-o cu bonita, si evitam locurile aglomerate+ ca o las dezlegata se plimbe in voie dar neaparat cu BOTNITA

 

sper sa ne mutam la casa...si sa nu mai intampinam astfel de probleme....

post-42112-1211098783_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pot sa iti spun ca la mine pe strada are cineva un Ciobanesc Caucazian, si pt. faptul ca il plimba fara botnita a primit 10 mil. amenda de la politia comunitara...

 

la Art. 1 prezinta rasele periculoase dar si metisii lor....eu de exemplu am o combinatie de Boxer ori cu Dog, ori cu Pit Bull, nu stiu exact si nici nu voi sti niciodata pt ca am luat-o dintr-un portbagaj plin de caini, era mica,frumoasa, si semana fff tare cu Boxerul, acuma s-a facut ffff mare si are peste 40 de kg.

 

ideea e ca am obisnuit-o cu bonita, si evitam locurile aglomerate+ ca o las dezlegata se plimbe in voie dar neaparat cu BOTNITA

 

sper sa ne mutam la casa...si sa nu mai intampinam astfel de probleme....

 

 

sa stii ca daca te muti la casa catelul o sa fie mult mai fericit dar cand o sa-l scoti la plimbare o sa intampini aceleasi probleme :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu am auzit de o astfel de lege :blink: ...mda poti sa`i oferi un dresaj cainelui "periculos" si gata...da frate, bunicul meu are un rottweiller ca e om batran si mno....! Da de unde sa scoata el cum se zicea mai sus 250-330 E/an ?!:| Stiti cum e viata in Romania. Mai ales ca el sta intr`un sat aproape izolat .

 

 

][ # Signed

][ # SoNy

][ # ROPORTAL.RO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si la bichonelul meu a sarit un caine mare sa-l muste..mi-a povestit tata , cu el se plimba atunci..si daca nu-i dadea vreo cateva picioare in bot la potaia aia cine stie ce s-ar fi intamplat....nu era nici macar in lesa..de botnita nici nu mai vorbim :yam: e f bine ca pun asemenea amenzi usturatoare !! toti posesorii de caini de genul asta ,periculosi..ar trebui sa-i tina in lesa si cu bornita chiar daca cred ei ca nu sunt agresivi..la urma urmei sunt animale,nu sti cand le sare tzandara :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×