Sari la conținut
Forum Roportal
Fr0z3nasic3

Bărbatul şi femeia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

chiar si arta, "domeniul lor", e stapanita de masculi!?

crescuta pt a fi sotie si mama, cui ii mai arde de a bate campii? eventual de a-si lua campii :doh:

poate prea mult cult al procreatiei si deloc cel al creatiei, zic eu. (+ exercitiu lung de prejudecati, educatia, cultivarea "fragilitatii", descurajarea tendintelor de "emancipare", etc, si mai aveti pretentia la "mirare filosofica"?)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu toata parerea de rau,aleg a daoua varianta.

cat despre arta,si aceea e dominata tot de barbati,ca si literatura si stiinta si chiar muzica.

desi sunt femeie,am o parere foarte proasta de majoritatea reprezentantelor sexului feminin,care nu sunt in stare sa vada ca nu prea au cu ce se lauda,ba chiar feministele au si pretentii sa fie nu doar egale,ci superioare barbatilor.

este o problema cu femeile ori sunt proaste ori prea lenese,nu vreau sa generalizez pt ca nu sunt toate asa,dar majoritatea este...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu toata parerea de rau,aleg a daoua varianta.

cat despre arta,si aceea e dominata tot de barbati,ca si literatura si stiinta si chiar muzica.

desi sunt femeie,am o parere foarte proasta de majoritatea reprezentantelor sexului feminin,care nu sunt in stare sa vada ca nu prea au cu ce se lauda,ba chiar feministele au si pretentii sa fie nu doar egale,ci superioare barbatilor.

este o problema cu femeile ori sunt proaste ori prea lenese,nu vreau sa generalizez pt ca nu sunt toate asa,dar majoritatea este...

schimba-ti sexul

poate asa poti accede la domeniile

care sunt monopolizate

cu iz democratic

 

unele femei chiar sunt superioare barbatilor

dar nu sunt mediatizate

tocmai din motivul numit

misoginism

 

tu din care categorie faci parte? din alea proaste

sau din alea lenese?

 

 

 

chiar si arta, "domeniul lor", e stapanita de masculi!?

crescuta pt a fi sotie si mama, cui ii mai arde de a bate campii? eventual de a-si lua campii :doh:

poate prea mult cult al procreatiei si deloc cel al creatiei, zic eu. (+ exercitiu lung de prejudecati, educatia, cultivarea "fragilitatii", descurajarea tendintelor de "emancipare", etc, si mai aveti pretentia la "mirare filosofica"?)

nu vor vrea sa recunoasca niciodata

de ce?

pentru ca nu le e comod

faptul ca noi avem ce avem

in pantaloni

nu inseamna ca suntem si inteligenti

si filozofi si artisti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
schimba-ti sexul

poate asa poti accede la domeniile

care sunt monopolizate

cu iz democratic

 

unele femei chiar sunt superioare barbatilor

dar nu sunt mediatizate

tocmai din motivul numit

misoginism

 

tu din care categorie faci parte? din alea proaste

sau din alea lenese?

 

eu sunt exceptia care intareste regula :doh: (desi putin cam lenesa sunt)

oricum eu intentionez sa ma amestec destul de mult in filosofie ,macar ca exeget al lui Nietzsche,dar poate o sa am si o filosofie proprie . nu pot spune exact de acum,sunt inca prea tanara ,mai am multe de invatat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca nici una , nici alta...exista femei cu timp , femei cu o inteligenta ce depaseste cu mult IQ-ul multor barbati , si femei ce au reusit de mult sa depaseasca granitele impuse de misoginism prin simplul lor fel de a fi

 

doar ca femeia , neignorand un stil de a gandi uneori surprinzator , demn de acele culmi ale filosofiei , e ancorata mult mai mult pe partea practica a vietii, nu stiu daca prin traditie sau prin felul de a fi , dar inainte de a se apuca sa compuna , sa scrie , sa filosofeze ( toate domenii , ce luate in serios , ocupa /sau asa se presupune timpul respectivului individ )...incearca a vedea /rezolva problemele de zi cu zi ale ambientului...

 

nu stiu daca m'am facut inteles , dar voi da un exemplu :

am cunoscut o fata odinioara , cu un imens talent la pictura , cu o dragoste enorma pentru tot ce era arta

nevoita sa lucreze de la 16 ani , nu intram in amanunte ce nu'si au locul aici si acum, desi se gandea mereu la urmatoarea frunza ce o va asterne intr-un tablou , erau zile intregi pana chiar reusea sa ajunga acolo...caci multe altele , ce ea le considera imperative , trebuiau luate in considerare...

 

axate pe stiinta si tehnica as spune, cu baza in domeniul practic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar fi trebuit sa apara si o a treia varianta.

Aceea in care femeile nu erau ascultate pe timpul marilor filosofi.

Nu cred ca pe timpul lui Socrate asculta cineva ce zice o femeie.Trebuie sa ne amintim ca a durat foarte mult timp pana sa fie acceptate in medicina.De filosofie nici nu putea fi vorba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
crescuta pt a fi sotie si mama, cui ii mai arde de a bate campii? eventual de a-si lua campii :salut:

 

Stai linistita ca si femeia bate campii dar cu copilul! :airkiss:

 

Nu degeaba noi i-am depasit pe rusi la alcoolism. Cine se ocupa de educatia baieteilor, nu mamica? "Ia bea si tu ca tata sa prinzi putere!" sau pe dos "tu sa nu bei ca tata, sa bei mai mult"

Editat de Cleric Preston

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai linistita ca si femeia bate campii dar cu copilul! :yes:

 

Nu degeaba noi i-am depasit pe rusi la alcoolism. Cine se ocupa de educatia baieteilor, nu mamica? "Ia bea si tu ca tata sa prinzi putere!" sau pe dos "tu sa nu bei ca tata, sa bei mai mult"

frateee

parca sunteti mai inchisi intre

granitele tarii acum de cat pe vremea lu ceausecu

vedeti ce spun britanicii de alcool

si de procentul care tot creste alarmant

 

nu se mai ocupa nimeni de educatia copiilor

fratilor

poate bona la ai bogati

la ai saraci se ocupa nimeni

 

tu vorbesti de zonele sarace din rural?

daca da atunci e adevarat

acolo timpul inca stat pe loc

da nu e mai grav decat in celelate tari

chiar si in sua

in zonele limitrofe ale marilor metropole

sun "cartiere" cu rulote

cartiere gen ferentari

unde betivanii sunt la ei acasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×