Sari la conținut
Forum Roportal
Talida_

Asadar, ce inseamna libertatea in cuplu pentru voi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred ca intr-un cuplu, libertatea este ceva absolut normal in momentul in care partenerii au incredere absoluta unul in celalalt. Daca increderea nu e, libertatea nu este nici ea.

Asadar,libertatea intr-un cuplu e ceva negociabil ? controlat? impus?

Si inca ceva...foarte multi dintre noi ne autolimitam libertatile pentru ca nu vrem sa ne suparam partenerul/a. Deci iti impui anumite restrictii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Libertatea in cuplu inseamna LIBERTATEA DE A SE SUPUNE UNUL ALTUIA...nu de a face fiecare ce vrea si cand vrea de capul lui.Astfel de cupluri nu au viitor.Increderea se capata in timp...pana atunci legea reciproca impusa e mai sanatoasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cand vorbim de cuplu, automat vorbim si de compromisuri...

Este normal sa nu dorim sa ne ranim partenerul si atunci, automat ne impunem anumite restrictii,voluntar sau involuntar.

Iar daca nu putem...si nu putem,sa facam in asa fel incat sa nu afle... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci cand vorbim de cuplu, automat vorbim si de compromisuri...

Este normal sa nu dorim sa ne ranim partenerul si atunci, automat ne impunem anumite restrictii,voluntar sau involuntar.

Iar daca nu putem...si nu putem,sa facam in asa fel incat sa nu afle... :jester:

 

Compromisul si minciuna se razbuna ...in timp.Merge doar pe moment dar se intoarce cu precizie si putere insutita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca intr-un cuplu, libertatea este ceva absolut normal in momentul in care partenerii au incredere absoluta unul in celalalt. Daca increderea nu e, libertatea nu este nici ea.

Asadar,libertatea intr-un cuplu e ceva negociabil ? controlat? impus?

 

cuvinte prea mari pentru un forum atat de mic

de ce ai nevoie de libertate daca cuplul e perfect, totul e armonios si se completeaza unul pe altul ? ce faci cu libertatatea aia ? daca ne suntem sufiecienti unul pentru celalalt ce inseamna libertate individuala ? mai suntem indivizi separati ?

deci, daca avem nevoie de libertate individuala nu exista cuplu perfect si implicit relatie perfecta :jester:

 

Compromisul si minciuna se razbuna ...in timp.Merge doar pe moment dar se intoarce cu precizie si putere insutita.

 

amin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
libertatea insa depinde de nivelul de cultura, pentru a fi apreciata corect

 

hm

am mai auzit ideea asta

poti dezvolta putin ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

libertatea in cuplu inseamna in primul rand posibilitatea exprimarii libere, neingradite.

libertatea insa depinde de nivelul de cultura, pentru a fi apreciata corect

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hm

am mai auzit ideea asta

poti dezvolta putin ?

da, pentru a fi apreciata corect!

si a nu se confunda cu infidelitatea, cum eronat judeca multi

intr-un cuplu, ca el sa dureze, e necesar sa faci compromisuri

daca nivelul lor nu depasesc aspiratiile individuale, poti sa fi liber, sa gusti libertatea, fara sa strici armonia cuplului

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fara posesivitate exagerata.. atata timp cat exista comunicare nu e o problema libertatea :) oamenii gelosi si posesivi au o problema cu libertatea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×