Sari la conținut
Forum Roportal
Hypatia

Leni Riefenstahl

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Leni Riefenstahl,pentru unii o artista ,o inovatoare.

Pentru altii o propagandista odioasa care a constientizat gravitatea faptelor sale.O condamnati pentru reclama facuta lui Hitler si nazistilor sau nu?

Eu personal ,o condamn,stia ce face,trebuia sa se responsabilizeze.Poate daca ar fi filmat tinerele evreice sau copiii gazati la Auschwitz ,in direct,live,ar fi tremurat de placere ca guzgancele la orgasm..

 

http://www.youtube.com/watch?v=58N73cAF97Y

Dupe terminarea regimului lugubru,s-a retras in Africa.Ingrata.Cucoana perfida,ne indusese in eroare..

 

Am o pasiune pentru Africa.Dar faptul ca nu e cunoscuta si respectata se datoreaza propagandei naziste pe care a practicat-o cu nonsalanta cu care nevasta lui Goebbles si-a omorat copiii in somn cand" imperiul "agoniza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu pot sa o condamn .daca ea a simpatizat cu nazistii,de ce sa nu le faca propaganda?fiecare are ideile si convingerile proprii,nu trebuie condamnati pt asta.

eu am citit intr-o carte ca Goebbels si-a ucis copiii,nevasta-sa n-a fost in stare. oricum,nu prea conteaza,fapta e la fel de grava,oricine ar fi facut-o

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@puiu.t ,that's all?

@Arkadievna"nu pot sa o condamn .daca ea a simpatizat cu nazistii,de ce sa nu le faca propaganda?fiecare are ideile si convingerile proprii,nu trebuie condamnati pt asta."

Daca sa zicem eu am convingerea si ideea ca esti o evreica si rusoaica imputita si vreau sa te pun in genunchi sa te impusc?(btw,Chagall era evreu rus,acum o sa ziceti ca n-are nici o legatura .Einstein si altii ca el au fugit in toata lumea.Ironia soartei,americanii au bombardat Hiroshima si Nagasaki cu ideile unui evreu(Einstein) ..pacifist).

Arkadievna.Oricat de mult imi place nickul tau, zau ca ...mi se pare ca semeni cu nevasta lui Goebbles.So cold,so...empty.Patamu shto?

Riefenstahl n-avea convingeri,se dadea drept victima colaterala si neinteleasa.Oricum,mi se pare jalnica.NU trebuie condamnata ca spala mintile adolescentilor cu filmele ei mincinoase care promiteau raiul (iadul) pe Pamant?

Argumentati.Unii ar explica totul printr-un antisemitism feroce,adica i-ar scuza pe nemti prin faptul ca evreii nu-s usa de altar,ii omoara si ii fura pe palestinieni,sunt violenti de la Vechiul Testament citire..(Dar nemtii ii omorau si pe handicapati,omosecsuali,tigani etc.)

Trebuie sa ne asumam faptele,Riefenstahl manipula,ar fi trebuit sa emigreze si azi era respectata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"NU trebuie condamnata ca spala mintile adolescentilor cu filmele ei mincinoase care promiteau raiul (iadul) pe Pamant?"

 

Cine ii punea pe adolescenti sa creada in filmele ei?Nu au vointa proprie?

 

Nu vreau sa se creada ca ii iau aprarea tipei,nicic macar nu prea stiu cine era,dar imi place extrema dreapta si daca ii placea si ei ... nu pot sa o condamn eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"NU trebuie condamnata ca spala mintile adolescentilor cu filmele ei mincinoase care promiteau raiul (iadul) pe Pamant?"

 

Cine ii punea pe adolescenti sa creada in filmele ei?Nu au vointa proprie?

 

Nu vreau sa se creada ca ii iau aprarea tipei,nicic macar nu prea stiu cine era,dar imi place extrema dreapta si daca ii placea si ei ... nu pot sa o condamn eu

Ai doar 19 ani.Mai ai o speranta.Adolescentii nu au inca o personalitate conturata.Sunt influentabili la fel ca tine.mai grav este cand e vorba despre oameni maturi,ca simpatizeaza cu legionari(Codreanu Antonescu..( sau sunt neo-nazisti.La orice forma de intoleranta nu ar trebuie sa se raspunda cu aceeasi moneda?

Cum ar trebui sa gandeaca o tanara ca tine?Sa fie plina de compasiune.Nu-i iubesc pe tigani,romanilor,dar nu as vrea sa fie exterminati.Sunt destul de nefericiti,salbaticiti.

Cred ca problema rasismului si a traumelor si tarelor istorice es te tratata superficial.Raul nu aduce decat rau si haos.

De ce iti place extrema dreapta? Te face sa te simti superioara? Te face mai frumoasa,mai desteapta,mai bogata sufleteste? NU.Te aperi prin violenta? E oximoronic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

-in regimul militar, drepturile(cate or fi fost) cetatenesti, sunt suspendate

-in direct, gazarea........in 1944........alta traznaie simpatica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O printesa rusuoaica,Arkandia apara un evreu deghizat in dictator austriac: hitler. :jester:

Uite cat apierdut Leni Riefenstahl.Nu e pacat ca s-a irosit talentul ei si calitatile extraordinare,tenacitatea si aptitudinile ei(care le intreceau pe cele ale unui barbat) din cauza filmelor ei naziste?

 

Helene Bertha Amalie "Leni" Riefenstahl (n. 22 august 1902 - d. 3 septembrie 2003) a fost un regizor de film german, dansatoare şi actriţă, care s-a remarcat prin estetica proprie şi tehnica de film.

 

Cele mai faimoase opere sunt filme documentare de propagandă pentru NSDAP. A introdus estetica corpurilor nude

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca spun ca filosoful meu favorit e Nietzsche si idolul meu Corneliu Codreanu nu cred ca ma mai intrebi de ce imi place extrema dreapta.

Totusi,nu imi place la legionarism ortodoxismul si la nazism radicalismul. cel mai bun cred ca e fascismul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×