Sari la conținut
Forum Roportal
Alchemistic Rage

merita sa ne numim crestini?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vreau sa dezbat o problema mai ciudatica ... daca tot ne atribuim termenul de "crestini", ar trebui sa fim mandri de asta, nu? in vremile noastre, esti privit ciudat de cel de langa tine daca ii zici ca "ai fost la biserica", chiar daca si el este crestin. Cunosc si cred ca si voi cunoasteti o groaza de persoane care se numesc crestini, dar nu se deranjeaza sa faca ceva pentru "cursa de a ajunge in rai". Pentru ce te mai numesti asa? Fapte bune-pauza, milostenie-varza(da ce, sa ma ingras yo decat sa puna ceva pe oase cel de la coltul strazii), relatie cu dumnezeu-pardon, ce-i aia?? uneori imi vine sa plang cand vad atata fatarnicie in jurul meu ... :offtopic: ... daca unul zice: baai, azi l-am batut pe nu stiu cine, ceilalti incep sa rada, ca si cand ar fi un lucru maret un pacat. Lasati-va fratilor de asa ceva, daca tot n-aveti nimic de gand! nu sunteti de parerea mea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa nu se mai ascunda nimeni in ziua de azi sub denumirea de "crestin" dintre cei care nu cred in Dumnezeul Bibliei, in afara de unii Popi si altii cu interese financiare. Iar cei care se numesc "crestini" prin traditie si atat, habar n-au de viata lor. Chiar daca i-ai numi altfel, pentru ei n-ar conta. Deci mai bine lasa-i asa cum sunt, sau cel mai bine, invata-i sa gandeasca singuri! :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cunosc si cred ca si voi cunoasteti o groaza de persoane care se numesc crestini, dar nu se deranjeaza sa faca ceva pentru "cursa de a ajunge in rai". Pentru ce te mai numesti asa? Fapte bune-pauza, milostenie-varza(da ce, sa ma ingras yo decat sa puna ceva pe oase cel de la coltul strazii), relatie cu dumnezeu-pardon, ce-i aia?? uneori imi vine sa plang cand vad atata fatarnicie in jurul meu ... :bye: ... daca unul zice: baai, azi l-am batut pe nu stiu cine, ceilalti incep sa rada, ca si cand ar fi un lucru maret un pacat. Lasati-va fratilor de asa ceva, daca tot n-aveti nimic de gand! nu sunteti de parerea mea?

Problema a gresit pusa:nu ar trebui sa visam la un paradis post-mortem,ci sa incercam sa aducem paradisul pe pamant.

Ma refer la bunavointa,umor,bucurie,pace,fericire,libertate,frumusete,adevar...

Participarea la unele ritualuri(liturghii, ,,sfinte taine''etc) nu face pe nimeni mai bun.Bunatatea nu e artificiala...

Ce inseamna ,,crestin'' -un om care crede in dogmele crestine?,care participa la ritualurile astea?

Eu cred ca pana si ritualurile astea(seci si anoste cum sunt)daca sunt traite DIN INIMA pot face miracole!

Dar,problema e ca e dificil sa traiesti asemenea bazaconii in felul asta(niste simple vorbe spuse din inima sunt mult mai puternice decat ritualurile cele mai lungi si mai incalcite!)

Niste vorbe la suparare -devin blestem,magie! -niste vorbe de recunostinta(de ex)din inima devin binecuvantare.

Invatati arta de a face lucrurile din suflet,(daca tot mai tanjiti dupa magie).

Am trecut astazi pe langa o biserica...era foarte speciala,mi s-a ridicat parul in cap ,asa o energie era acolo...atata devotiune,cineva sfintise locul ala,si nu datorita ritualurilor,datorita iubirii.Un inger deosebit de luminos se ocupa de locul ala;(au si ingerii preferintele lor ) :bye:

Nu vreau sa dau apa la moara bigotilor,dar daca un om sensibil trece pe langa un asemenea loc,se simte mai aproape de paradis.

Pana si in interiorul religiilor,se mai poate simti divinul! -nu e uluitor?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau sa dezbat o problema mai ciudatica ... daca tot ne atribuim termenul de "crestini", ar trebui sa fim mandri de asta, nu? in vremile noastre, esti privit ciudat de cel de langa tine daca ii zici ca "ai fost la biserica", chiar daca si el este crestin. Cunosc si cred ca si voi cunoasteti o groaza de persoane care se numesc crestini, dar nu se deranjeaza sa faca ceva pentru "cursa de a ajunge in rai". Pentru ce te mai numesti asa? Fapte bune-pauza, milostenie-varza(da ce, sa ma ingras yo decat sa puna ceva pe oase cel de la coltul strazii), relatie cu dumnezeu-pardon, ce-i aia?? uneori imi vine sa plang cand vad atata fatarnicie in jurul meu ... :bye: ... daca unul zice: baai, azi l-am batut pe nu stiu cine, ceilalti incep sa rada, ca si cand ar fi un lucru maret un pacat. Lasati-va fratilor de asa ceva, daca tot n-aveti nimic de gand! nu sunteti de parerea mea?

Nimeni nu poate, prin propria voinţă, să asculte Legea, care porunceşte să fii perfect, să iubeşti, să crezi, etc..

 

Romani 8

 

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nimeni nu poate, prin propria voinţă, să asculte Legea, care porunceşte să fii perfect, să iubeşti, să crezi, etc..

 

Romani 8

 

7Fiindcă umblarea după lucrurile firii păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce,Zexelixca,dupa textul Bibliei ai dreptate 100%.Dar textul Bibliei este aberant,asta e problema...Interpretarile tale sunt corecte si obiective,problema e cu cartea...asta nu poate fi o revelatie divina;in orice caz,nu toata....pe bucatele,da....dar atat.Prefer sa o combat pe toata,decat sa incurajez pe cineva sa creada aberatiile de acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Robert M, omul se numeste om fiindca a fost inzestrat cu vointa libera. Dumnezeu ne lasa noua sa facem alegeri, iar el poate doar sa ne influenteze, ceea ce face si diavolul, dar totul este facut din alegeri. Oricum, chestia cu aducerea raiului pe pamant sunt total deacord, toti care se duc la biserica sau chestii de genu asta mai se uita pe fereastra, o mai barfesc pe baba de langa ei, mai se uita cum e imbracata cunostinta din fata lor, mai se scarpina in nas, mai ies pe afara de plictiseala ... si dupa aceea ne miram ca nu avem minuni!

sunt de acord cu tine

da nu pot sa cred ce debiteaza unii

auzi ca nu e meritul omului ca a ales sa faca bine in loc de rau

:bye:

pai atunci zexelica, zeul tau se joaca bambilici cu tine iar tu esti constient de asta

da iti place sa fii manevrat

:bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Robert M, omul se numeste om fiindca a fost inzestrat cu vointa libera. Dumnezeu ne lasa noua sa facem alegeri, iar el poate doar sa ne influenteze, ceea ce face si diavolul, dar totul este facut din alegeri. Oricum, chestia cu aducerea raiului pe pamant sunt total deacord, toti care se duc la biserica sau chestii de genu asta mai se uita pe fereastra, o mai barfesc pe baba de langa ei, mai se uita cum e imbracata cunostinta din fata lor, mai se scarpina in nas, mai ies pe afara de plictiseala ... si dupa aceea ne miram ca nu avem minuni!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×