Sari la conținut
Forum Roportal
LAVINIQUE

Frica copiilor de "halatul alb "

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand intra pe poarta spitalului un copil cu parintii lui incepe un adevarat show. Ce poti face pentru a-ti linisti copilul ? Cum trebuie sa se comporte medicii si asistentele cu un copil speriat de tot ce inseamna un spital ? Cum reusesti sa comunici cu un astfel de copil ?...multe intrebari , putine raspunsuri

Editat de LAVINIQUE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand intra pe poarta spitalului un copil cu parintii lui incepe un adevarat show. Ce poti face pentru a-ti linisti copilul ? Cum trebuie sa se comporte medicii si asistentele cu un copil speriat de tot ce inseamna un spital ? Cum reusesti sa comunici cu un astfel de copil ?...multe intrebari , putine raspunsuri

 

In cazul copiilor care au de-a face cu spitale si medici mereu e de inteles frica...O injectie,mai ales cand te tin parintii bine strans,si asistenta ti-o administreaza rece si ranjind sadic nu se uita...Eu si acum mai tin minte un tratament aplicat pe la 5 ani... :yes:

Cred ca reactia exagerata a copiilor apare pe fondul amenintarilor de genul:,,stai cuminte,sau mergem la injectie", ,,nu fa prostii , ca aduc medicul sa te controleze",etc...si care sunt mereu ,,comise" de parinti,bunici,etc...ca sa nu mai spunem de atmosfera anosta din spitale unde te imbolnavesti numai privind,completata de atitudinea acra ,rece a cadrelor medicale.

Cum comunic?...baiatului mai mare pur si simplu ii explic ce si cum se intampla,ce fel de oamnei sunt cei care lucreaza acolo,ca pentru a pune un diagnostic,medicul trebuie sa controleze pacientul...dar deja e mare,si nu face nici un fel de scene.Cu cei mici merg linistita,degajata,fara amenintari...si cu promisiunea ca doamna doctor ne da sirop pentru ca suntem cei mai cuminti pacienti...pana acum nu au facut scene decat strict in timpul controului sau vaccinului...odata iesiti pe usa cabinetului vine si veselia.

 

Deci,atitudinea conteaza ! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai exista frica la un copil care sta luni de zile in spital. Frica poate exista la cei care se duc o data la nu stiu cat timp si in functie de cum au perceput prima vizita la doctor ...

La copii spitalizati pe perioade lungi de timp intervine doar scarba si sila fata de spital in sine, nu fata de oamenii cu care intra in contact cu care chiar leaga prietenii si ajunge sa-i spuna poate mai multe decat propriilor parinti .

Iar in ceea ce priveste acesti copii, scarba deriva din a sta inchisi . Privarea de libertate functioneaza la fel la copii ca si la adulti, iar spitalul este o privare de libertate .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand intra pe poarta spitalului un copil cu parintii lui incepe un adevarat show. Ce poti face pentru a-ti linisti copilul ? Cum trebuie sa se comporte medicii si asistentele cu un copil speriat de tot ce inseamna un spital ? Cum reusesti sa comunici cu un astfel de copil ?...multe intrebari , putine raspunsuri

 

hmm...la fii-mea merge cu linistirea de 'dinainte'...ii promit eu ca nu ii face nimeni injectii, ca doar se uita la "bubita", ca nu lasa mama pe nimeni sa-i faca nimic sa o doara etc.

 

dar cand trebuie sa faca injectie/vaccin, habar n-am ce sa-i spun, astept si eu sugestii :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmm...la fii-mea merge cu linistirea de 'dinainte'...

In calitatea mea de medic pediatru, imi permit sa te felicit.

 

Educatia copilului se face din prima zi, astfel incat mai tarziu sa iti fie mai usor sa preintampini ceva de genul asta.

Adica.

Nu ameninti copilul cu injectia daca nu e cuminte.

Ca il dai la tigani.

Ca doarme la ghena.

Si altele.

 

Practic copilul sa se simta in siguranta oriunde cu parintii, chiar si la nenea cu halatul, mersul la medic sa fie perceput ca un lucru normal.

Cu injectiile nu stiu ce sa zic, e greu de explicat ca trebuiesc facute si ca <nu dor>.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fi-mea imediat cum face o "buba" ma trage de maneca si zice: "am facut buba, tre sa mergem a docto". Sau cand ala mic isi face cate o julitura (una noua la doua zile cam asa) ii zice: " te doare? nu te doare. lasa ca nu te doare, o sa mergem a docto" :crazy:

 

La mine e problema ca trebuie sa ii explic ca nu e mare lucru si ca NU e nevoie sa mergem la doctor daca ala mic si-a mai facut un zbenghi in frunte. :yes:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da mie mi e teama si acu si am 20 de ani :crazy:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da mie mi e teama si acu si am 20 de ani :yes:)

 

si pe tine te-au amenintat?.... :crazy: ...mie imi spuneau ca vine maica-mea sa ma ia,ca am fost adusa de la tigani...inutil sa spun ca ma ascundeam in podul casei cand vedeam trecand carutele cu coviltir.

 

Deci,aviz parintilor care doresc copii cuminti...nu-i amenintati cu asa ceva,ca nu-i de glumit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da , educatia pe care o da familia conteaza intr-o anumita masura. Da , conteaza si atitudinea medicului si a asistentei. Dar totul dispare atunci cand copilul vede seringa. Atunci incepe spectacolul . Ma uit in ochii copilului si vad disperare , tot ce poti face este sa faci rapid ce ai de facut pentru a scurta suferinta. In spitale se administreaza Midazolam pentru ai adormi pe micuti si e o metoda eficienta....macar nu te tin minte ca si tanti aceea care vine cu injectia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si pe tine te-au amenintat?.... :blink: ...mie imi spuneau ca vine maica-mea sa ma ia,ca am fost adusa de la tigani...inutil sa spun ca ma ascundeam in podul casei cand vedeam trecand carutele cu coviltir.

 

Deci,aviz parintilor care doresc copii cuminti...nu-i amenintati cu asa ceva,ca nu-i de glumit.

 

nu m au amenintat pur si simplu urasc medicii acele mereu m au enervat urasc albu d spital

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×