Sari la conținut
Forum Roportal
cioanas

Voi tineti cheile Imparatiei lui Dumnezeu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Voi tineti cheile Imparatiei lui Dumnezeu

 

 

MAT 16:19 Iti voi da cheile Imparatiei cerurilor, si orice vei lega pe pamint, va fi legat in ceruri, si orice vei deslega pe pamint, va fi deslegat in ceruri.``

MAT 23:13 Vai de voi, carturari si Farisei fatarnici! Pentruca voi inchideti oamenilor Imparatia cerurilor: nici voi nu intrati in ea, si nici pe cei ce vor sa intre, nu-i lasati sa intre.

LUCA 11:52 Vai de voi, invatatori ai Legii! Pentruca voi ati pus mina pe cheia cunostintei: nici voi n'ati intrat, iar pe ceice voiau sa intre, i-ati impedecat sa intre.``

 

 

1.Ce inseamna sa tii cheile Imparatiei lui Dumnezeu?

-Inseamna ca l-ai cunoscut pe Isus -Stapanul acestei Imparatii

-Inseamna ca ai fost infiat si ai fost facut un copil al lui Dumnezeu

-Isus ne-a dat cheile ,nu suntem noi stapanii ci noi suntem beneficiari si pusi pazitori ai Imparatiei

-Obligatia noastra este sa deschidem camarile acestei Imparatii si sa le prezentam oamenilor

-Intrarea in Imparatie este gratuit,fara plata-Isus a platit pentru noi aceasta intrare

-Obligatia noastra este sa le prezentam oamenilor Evanghelia si sa-i chemam sa devina si ei fii ai Imparatiei.(ROM 1:16 Caci mie nu mi-e rusine de Evanghelia lui Hristos; fiindca ea este puterea lui Dumnezeu pentru mintuirea fiecaruia care crede: intii a Iudeului, apoi a Grecului;)

 

 

2.Cine sunt cei care tin cheile Imparatiei?

Biblia prezinta doua categorii de oameni care tin cheile Imparatiei sau doar parte din ele:

 

 

A.Falsii credinciosi (LUCA 11:52 Vai de voi, invatatori ai Legii! Pentruca voi ati pus mina pe cheia cunostintei: nici voi n'ati intrat, iar pe ceice voiau sa intre, i-ati impedecat sa intre.``)- Acestia cunosc Adevarul dar niciodata nu il pun in practica!

-Desfinteaza Cuvantul in folosul datinilor si obiceiurilor (MAT 15:5 Dar voi ziceti: ,Cine va zice tatalui sau sau mamei sale: ,Ori cu ce te-as putea ajuta, l-am inchinat lui Dumnezeu,`

MAT 15:6 nu mai este tinut sa cinsteasca pe tatal sau sau pe mama sa. Si ati desfiintat astfel cuvintul lui Dumnezeu in folosul datinei voastre.)

-Credinciosi de ochii lumii : (MAT 23:14 Vai de voi, carturari si Farisei fatarnici! Pentruca voi mincati casele vaduvelor, in timp ce, de ochii lumii, faceti rugaciuni lungi; de aceea veti lua o mai mare osinda.)

-Lipsiti de dreptate mila si credinciosie (MAT 23:23 Vai de voi, carturari si Farisei fatarnici! Pentruca voi dati zeciuiala din izma, din marar si din chimen, si lasati nefacute cele mai insemnate lucruri din Lege: dreptatea, mila si credinciosia; pe acestea trebuia sa le faceti, si pe acelea sa nu le lasati nefacute)

-Oameni care pun baza pe exteriorul omului si nu pe interior (MAT 23:27 Vai de voi, carturari si Farisei fatarnici! Pentruca voi sinteti ca mormintele varuite, cari, pe dinafara se arata frumoase, iar pe dinlauntru sint pline de oasele mortilor si de orice fel de necuratenie.)

-Oameni care vor sa fie tot timpul in centrul atentiei (LUCA 11:43 Vai de voi, Fariseilor! Pentruca voi umblati dupa scaunele dintii la sinagogi, si va place sa va faca lumea plecaciuni prin piete!)

 

 

B.Ucenicii lui Isus

-Propovaduiesc Evanghelia cu putere (MAR 16:15 Apoi le-a zis: ,,Duceti-va in toata lumea, si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.;FAPTE 1:8 Ci voi veti primi o putere, cind Se va pogori Duhul Sfint peste voi, si-Mi veti fi martori in Ierusalim, in toata Iudea, in Samaria, si pina la marginile pamintului.``)

-Traiesc aceasta Evanghelie (1COR 9:27 Ci ma port aspru cu trupul meu, si-l tin in stapinire, ca nu cumva, dupace am propovaduit altora, eu insumi sa fiu lepadat.

1COR 15:1 Va fac cunoscut, fratilor Evanghelia, pe care v'am propovaduit-o, pe care ati primit-o, in care ati ramas,

1COR 15:2 si prin care sinteti mintuiti, daca o tineti asa dupa cum v'am propovaduit-o; altfel, degeaba ati crezut.)

 

 

3.Vrei ca sa beneficiezi de aceste chei?

Te invit in cateva camarute(locuri minunate) ale Imparatiei:

-Sfanta Scriptura

-Biserica

-Ierusalimul ceresc

4.Ce faci cu cheile Imparatiei?

EZE 33:7 Acum, fiul omului, te-am pus strajer peste casa lui Israel. Tu trebuie sa asculti Cuvintul care iese din gura Mea, si sa -i instiintezi din partea Mea.

EZE 33:8 Cind zic celui rau: ,Raule, vei muri negresit!` si tu nu -i spui, ca sa -l intorci de la calea lui cea rea, raul acela va muri in nelegiuirea lui, dar singele lui il voi cere din mina ta.

EZE 33:9 Dar daca vei instiinta pe cel rau, ca sa se intoarca dela calea lui, si el nu se va intoarce, va muri in nelegiuirea lui, dar tu iti vei mintui sufletul.

Sunt o multime de oameni care nu stiu incotro alearga in aceste vremuri.Noi avem cheile Imparatiei ,ce facem cu ele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de acest topic, la alegerile din '96 Emil Constantinescu folosea sloganul :"Cheia este la tine/voi!"

 

Tu de fapt ce vrei? :swoon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3.Vrei ca sa beneficiezi de aceste chei?

Te invit in cateva camarute(locuri minunate) ale Imparatiei:

-Sfanta Scriptura

-Biserica

-Ierusalimul ceresc

Cionaş fiule, ai uitat să menţionezi cămăruţa aia tainică din sufletul fiecăruia .. .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legat de acest topic, la alegerile din '96 Emil Constantinescu folosea sloganul :"Cheia este la tine/voi!"

Eu mai stiu una mai misto... "tu alegi, cheia e la tine" :swoon:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cionaş fiule, ai uitat să menţionezi cămăruţa aia tainică din sufletul fiecăruia .. .

In camaruta aceea ai de cautat daca Dumnezeu este acolo, daca El nu este acolo, ce poti gasi? Poate doar tristete, intuneric, lipsa de sens!

Este bine daca vedem aceste lucruri si sa-L aducem pe Dumnezeu acolo, sa-L invitam sa locuiasca acolo, atunci cu siguranta ca va fi minunat!

Costache Ioanid surprinde aceasta imagine intr-o poezie a lui:

 

Iar la urmă Călătorul

a bătut la un pridvor.

Prin păienjenişuri sumbre

şi prin fum ameţitor,

se st

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In camaruta aceea ai de cautat daca Dumnezeu este acolo, daca El nu este acolo, ce poti gasi? Poate doar tristete, intuneric, lipsa de sens!

Dacă Dumnezeu nu este acolo, atunci şi noi şi El suntem morţi, doar că nu ne dăm seama ... . :swoon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dacă Dumnezeu nu este acolo, atunci şi noi şi El suntem morţi, doar că nu ne dăm seama ... . :hi:

El cu siguranta nu este mort, noi da! De ce? Din cauza pacatului!

Si Dumnezeu ne spune ca poate aduce viata, in camaruta inimii noastra, prin Isus Cristos!

 

EFES 2: 1 Voi erati morti in greselile si in pacatele voastre,

EFES 2: 2 in cari traiati odinioara, dupa mersul lumii acesteia, dupa domnul puterii vazduhului, a duhului care lucreaza acum in fiii neascultarii.

EFES 2: 3 Intre ei eram si noi toti odinioara, cind traiam in poftele firii noastre pamintesti, cind faceam voile firii pamintesti si ale gindurilor noastre, si eram din fire copii ai miniei, ca si ceilalti.

EFES 2: 4 Dar Dumnezeu, care este bogat in indurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit,

EFES 2: 5 macar ca eram morti in greselile noastre, ne-a adus la viata impreuna cu Hristos (prin har sinteti mintuiti).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
El cu siguranta nu este mort, noi da! De ce? Din cauza pacatului!

cu fiecare rătăcit , se pierde o bucată din El ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×