Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna.. apelez la acest forum pentru ca am mers anul acesta la 3 doctori si in loc sa imi treaca in urma tratamentelor.. am impresia ca s-a inrautatit... Toti 3 doctorii mi-au prescris tratament pentru candida.. fara insa, a imi face vreo analiza, asa cum cred ca este normal si indicat.. acum am senzatii de mancarimi usoare si secretia e schimbatoare.. o zi e normala.. alta/altele nu... ma rog.. pe langa astea.. ma confruct cu o problema care ma cam sperie..cam in 50% din cazuri, dupa actul sexual mi-i se inflameaza labiile mici..pana acum partea dreapta a fost cea mai inflamata.. si ma tine asa ore bune.. mi-i s-a intamplat de doua ori sa imi ramana asa mai bine de 24 de ore.. :think:( ... sunt foarte speriata.. nu mai vreau sa ma duc la medic deocamdata.. ptr ca m-am saturat de incompetenta lor... acum mi-e inflamata numai partea stanga.. dar nu numai labiile ci toata vulva... inauntru nu ma deranjeaza..doar la exterior si la intrarea in vagin ... :lol2: .. va rog spuneti-mi cam ce ar putea fii...si ce produse naturiste credeti ca as putea folosi.. multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine du-te la un laborator sa iti faca niste analize, si dupa aia vezi ce tratament trebuie facut. Poti merge si singura, nu cred ca iti trebuie trimitere de la un medic.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma confruct cu o problema care ma cam sperie..cam in 50% din cazuri, dupa actul sexual mi-i se inflameaza labiile mici..pana acum partea dreapta a fost cea mai inflamata.. si ma tine asa ore bune.. mi-i s-a intamplat de doua ori sa imi ramana asa mai bine de 24 de ore..

 

Hmmm...ar fi indicat sa nu mai faci sex cu altcineva pina nu scapi e chestia asta, altfel o dai si la altii.

Mai incearca, poate ajungi la un ginecolog mai bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai nu ii cazu`sa fac cu altcineva ... pentru ca am o relatie stabila si e si primul partener... si la laborator voi merge... cat de repede... insa as vrea sa stiu cam ce credeti ca ar putea fii.. nu s-a mai confruntat nimeni cu asa ceva? ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Folosesti prezervativ? Sau altceva care se aplica local (lubrifiante, spermicide, etc) Poate e o reactie la una din astea, o sensibilitate ceva...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna.. apelez la acest forum pentru ca am mers anul acesta la 3 doctori si in loc sa imi treaca in urma tratamentelor.. am impresia ca s-a inrautatit... Toti 3 doctorii mi-au prescris tratament pentru candida.. fara insa, a imi face vreo analiza, asa cum cred ca este normal si indicat.. acum am senzatii de mancarimi usoare si secretia e schimbatoare.. o zi e normala.. alta/altele nu... ma rog.. pe langa astea.. ma confruct cu o problema care ma cam sperie..cam in 50% din cazuri, dupa actul sexual mi-i se inflameaza labiile mici..pana acum partea dreapta a fost cea mai inflamata.. si ma tine asa ore bune.. mi-i s-a intamplat de doua ori sa imi ramana asa mai bine de 24 de ore.. :P( ... sunt foarte speriata.. nu mai vreau sa ma duc la medic deocamdata.. ptr ca m-am saturat de incompetenta lor... acum mi-e inflamata numai partea stanga.. dar nu numai labiile ci toata vulva... inauntru nu ma deranjeaza..doar la exterior si la intrarea in vagin ... :P .. va rog spuneti-mi cam ce ar putea fii...si ce produse naturiste credeti ca as putea folosi.. multumesc

Nu cred ca are treaba cu incompetenta lor. Candida este o afectiune care nu reprezinta a 8-a minune a lumii in materie de afectiuni ginecologice. Insa se ridica niste intrebari...1. Ia si partenrul tau tratament in aceeasi perioada? 2. Daca a primit si partenerul tau terapie, o respecta? In cazul in care ambii partenri nu sunt tratati in paralel,se pot reinfecta unul de la celalalt.

Faptul ca labiile ti se inflameaza ma duc cu gandul ca ai putea avea bartholinita, nu numai candidoza.

Astea 2, nu se vindeca nicicum cu terapie naturista. Poate candida sa nu mai fie activa, din cauza unor variatii de ph, insa bartholinita, nu. Cred ca cel mai bine este sa povestesti despre noile simptome unui ginecolog.

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai nu ii cazu`sa fac cu altcineva ... pentru ca am o relatie stabila si e si primul partener... si la laborator voi merge... cat de repede... insa as vrea sa stiu cam ce credeti ca ar putea fii.. nu s-a mai confruntat nimeni cu asa ceva? ...

Cu riscul de a-ti spulbera iluziile, candidoza sau alte boli venerice se iau, nu se fac. Adica ori tu ori el a luat-o de la altcineva.

Si daca nu va tratati amindoi in acelasi timp o sa o luati unul de la celalalt la nesfirsit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca aceste microorganisme sunt prezente oricum pe mucoasa, si atunci cand se produc dezechilibre incep sa se dezvolte peste masura si apare candidoza.

 

Candidoza (Candida Albicans)

 

 

 

Candidoza este o micoza, adica o afectiune ce apare din cauza unei ciuperci microscopice numita Candida Albicans. Micozele sunt, in general, cele mai frecvente infectii genitale la femei, la barbati fiind mai rare.

 

Exista o flora prezenta permanent in tubul digestiv, in vagin, pe piele, fara a cauza vreo problema. Aceasta flora este formata din microorganisme cu rol de protectie (Lactobacilus) cat si din microorganisme potential patogene (Candida). Cele cu rol de protectie mentin o aciditate vaginala in asa fel incat bacteriile potential patogene sa nu se poata dezvolta. Daca organismul este sanatos, prezenta bacteriilor posibil patogene este tinuta sub control. In anumite conditii echilibrul din organism este rupt, ele multiplicandu-se excesiv si provocand infectii. De aceea trebuie facuta distictie intre prezenta Candidei care este normala si Candida in exces ceea ce inseamna stare patogena - Candidoza.

 

 

Transmitere

Pot fi mai multe cauze de rupere a echilibrului natural al florei vagiunale ...

antibioticele - luate in tratamente de lunga durata, care pot duce la dezechilibrul florei intestinale

transformari hormonale - datorate pilulelor contraceptive, menstruatiei sau sarcinii

diabetul netratat

o toaleta vaginala inadecvata - sapunuri dure, spalarea si stergerea zonei genitale din spate spre in fata ceea ce aduce o parte dintre microbii din zona anala in zona vaginala, dusuri intravaginale dese, folosirea deodorantelor in zona vulvara

lenjerie intima din materiale sintetice, haine stramte

folosirea detergentilor duri pentru spalarea sau inalbirea lenjeriei.

Cu toate ca aparitia infectiei nu este direct legata de actul sexual transmiterea se poate face si pe cale sexuala. Chiar si sperma ejaculata in vagin a fost pusa pe lista factorilor favorizanti ... sperma poate influenta aciditatea naturala a vaginului si de aici aparitia dezechilibrului care duce la infectie.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mhm ... ziceam de incompetenta pentru ca nu mi-au facut analize.. si nu m-au tratat asa cum trebuie... vreau sa zic ca s-au cam ''grabit'' cu mine ... si daca am candida.. sunt sigura ca unul din factori este sistemul imunitar precar... cat despre inflamarea frecventa a labiilor... sper sa nu fie ceva grav.. stiu ca cel mai bun lucru pe care l-as putea face este sa ma duc sa imi fac niste analize... :o:< prietenul meu a luat doua pastile diflucan .. daca tin bine minte denumirea .. pe care mi-a recomandat unul din medici sa ii sugerez sa le ia... dar atat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Secretia candidozica are aspect specific. Si un bun ginecolog o poate recunoaste cu ochiul liber. Pacaleala poate veni din faptul ca acesta Candida, poate masca o alta infectie cu Trichomonas. Ele se suprapun deseori. Din cauza asta un frotiu vaginal este obligatoriu.Degeaba cauti un diagnostic pe forum...nimeni nu a vazut cum arata problema ta, si nimeni nu poate stabili un diagnostic precis pe un frotiu care nu l-ai facut. :tease: Dar daca tu cauti diagnostice medicale pe un forum, din discutii cu cei care nu sunt medici, ma duce cu gandul ca nu vrei de fapt sa te vindeci. Nu inseamna ca daca X sau Y a avut aceeasi afectiune , a tolerat acelasi tratament, si ca la fel a reactionat organismul lui. Oricum, partenerul se trateaza OBLIGATORIU in aceeasi perioada. Si se trateaza cu aceeasi seriozitate, altfel degeaba terapia...intrati intr-un cerc vicios in care va reinfectati unul de la celalalt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×