Sari la conținut
Forum Roportal
al3x_1990

problema cont Windows xp

Postări Recomandate

Am o problema legata de un cont Windows.

Totul sta cam asa : am formatat Windows-ul fara a sterge fisierele din vechiul cont , si astfel acel cont a ramas doar prin folderu' care se gaseste in Documents and Settings. Problema este ca pe acel cont am parola. Si vreau sa recuperez toate fisierele pe care le am acolo.

In logon screen nu apare acest cont vechi asa ca nu ma pot loga ca sa iau de acolo ce-mi trebuie.

Exista vreo metoda sa intru in acel folder ? Vreun program cu care sa pot scoate parola?

Orice sfat imi va fi de ajutor .

 

Multumesc anticipat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Logat ca admin nu le vezi? Iti dau un program care sa le reseteze proprietarul sa il puna pe cel logat (trebuie sa fie admin) Asa o sa poti sa le recuperezi.

Sa-l lansezi din CMD ii dai ca parametru numele directorului in cauza; de exemplu:

 

takeowner C:\Documents and Settings\alex

 

Aici este aplicatia:

http://razmar.free.fr/apps/TakeOwner.zip

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat cu programul pe care mi l-ai dat , dar nu stiu ce are ca nu pot sa-l lansez din CMD imi zice asa:

'takeowner' is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file.

 

Mai trebuie facut ceva cu el dupa ce il dezarhivez? Trebuie pus in alta parte , in vreun folder anume? Eu l-am pus pe desktop.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am incercat cu programul pe care mi l-ai dat , dar nu stiu ce are ca nu pot sa-l lansez din CMD imi zice asa:

'takeowner' is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file.

 

Mai trebuie facut ceva cu el dupa ce il dezarhivez? Trebuie pus in alta parte , in vreun folder anume? Eu l-am pus pe desktop.

 

Trebuie sa-l lansezi din directorul unde l-ai pus... Cel mai simplu pune-l in C:\ si cand lansezi scrii calea toata:

 

c:\takeowner.exe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si asa , dar de data asta apare altfel : Syntax : C:\TakeOwner.exe <directory> , si eu am scris astfel :

C:\Documents and Settings\Al3x_18> C:\TakeOwner.exe C:\Documents and Settings\alex

,ce nu e bine scris?

Asta cu : C:\Documents and Settings\Al3x_18> apare l-a inceput cand rulez cmd , nu o scriu eu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am incercat si asa , dar de data asta apare altfel : Syntax : C:\TakeOwner.exe <directory> , si eu am scris astfel :

C:\Documents and Settings\Al3x_18> C:\TakeOwner.exe C:\Documents and Settings\alex

,ce nu e bine scris?

Asta cu : C:\Documents and Settings\Al3x_18> apare l-a inceput cand rulez cmd , nu o scriu eu...

 

cum ai spatii ar trebui sa pui intre ghilimele

 

C:\TakeOwner.exe "C:\Documents and Settings\alex"

 

Dar tu pune in loc de "alex" numele contului care l-ai avut inainte de a reinstala windows

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa se numea contul pe care l-am avut. :roll:

Acum nu stiu ce are ca nu imi recunoaste folderul ala . Apare asa : Directory C:\Documents and Settings\alex doesn't seem to exist!

Scuze ca insist asa mult , dar vreau sa recuperez informatiile din acel fisier si nu stiu cum . :cry:

Editat de al3x_1990

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa se numea contul pe care l-am avut. :roll:

Acum nu stiu ce are ca nu imi recunoaste folderul ala . Apare asa : Directory C:\Documents and Settings\alex doesn't seem to exist!

Scuze ca insist asa mult , dar vreau sa recuperez informatiile din acel fisier si nu stiu cum . :cry:

 

Cand mergi cu explorerul acolo, il vezi directorul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×