Sari la conținut
Forum Roportal
Stranic

Teatrul Dinamic

Postări Recomandate

Mi s-a intamplat de multe ori sa ma intreb ce este adevar si ce nu, ce este important pentru mine si ce nu, cum ar fi sa vorbesc cu o personalitate din trecut, sa simt identitatea unor civilizatii disparute si sa cunosc telurile lor, sa aflu mai multe despre monumente antice, despre relatiile intre diferite elemente care alcatuiesc ceea ce suntem si ceea ce ne inconjoara, sa aflu mai multe despre mine dincolo de ceea am fost invatat sa cred ca sunt si ca pot face iar lista poate continua.

 

Teatrul dinamic este partenerul care mi-a iesit in intampinare in august 2007 prezentat de Mark Wentworth. Am spus partener pentru ca din experienta de pana acum (a mea si a lui Mark) relatia cu Teatrul dinamic se aseamana foarte mult cu cea pe care o avem cu o practica (fie ea sportiva, spirituala, profesionala etc). Uneori ai impresia ca este o persoana distincta cu reactii umane alteori o metoda, uneori o initiere si de cele mai multe ori rezonanta a ceea ce esti:

- cu cat ii oferi mai mult cu atat primesti mai mult dar pe masura a cat este potrivit pentru tine;

- ii adresezi intrebari intradevar importante pentru tine si primesti raspunsurile de care ai intradevar nevoie;

- esti dedicat si dornic de a invata, o folosesti cu moralitate si responsabilitate atat tehnica propriu-zisa cat si informatiile pe care le afli cu ajutorul ei si ti se deschide larg usa catre cunoastere.

 

Inainte de a continua cu explicarea pe scurt a metodei propriu-zise va rog sa numiti o intrebare scurta si la obiect ce sintetizeaza una din preocuparile voastre, o intrebare al carei raspuns odata aflat considerati ca va schimba viata de zi cu zi.

 

Pot sa va dau ca exemplu intrebarea pe care am pus-o la primea mea sesiune de Teatru dinamic:

 

Care este misiunea mea in aceasta viata?

 

Intrebarea voastra care este?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca viata mea are vreun sens ...si ar mai fi cateva ...dar ..as vrea mai multe informatii despre acest teatru ..sau scena e viata fiecaruia ...oricum astept detalii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca viata mea are vreun sens ...si ar mai fi cateva ...dar ..as vrea mai multe informatii despre acest teatru ..sau scena e viata fiecaruia ...oricum astept detalii

 

 

In cadrul Teatrului dinamic scena este un loc delimitat si nu se refera la viata ca scena sau scena vietii.

 

Vor veni si detaliile. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok...astept ,m-ai facut curioasa :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ati ales sa pastrati intrebarile pentru mai tarziu cand ne vom intalni si vom face Teatru dinamic. :drag:

 

Apropo de un banc cu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare interesant,seamna cu psihoterapia de grup...mi-ar place sa asist (pentru inceput)la experienta...probabil ca ,apoi,m-as si implica.Banuiesc ca cu cat participantii sunt persoane mai cultivate si mai inteligente(si nu in ultimul rand mai cu simtul umorului)raspunsurile care apar sunt mai interesante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-as baga si eu, cu toate ca pentru inceput n-am inteles mare lucru ... :drag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie mi se pare interesant,seamna cu psihoterapia de grup...mi-ar place sa asist (pentru inceput)la experienta...probabil ca ,apoi,m-as si implica.Banuiesc ca cu cat participantii sunt persoane mai cultivate si mai inteligente(si nu in ultimul rand mai cu simtul umorului)raspunsurile care apar sunt mai interesante.

 

Intradevar, seamana cu psihoterapia de grup dar sunt diferente importante.

 

In ceea ce priveste tipul persoanelor care sunt actori conteaza sa poata exprima clar ceea ce simt. Atat!

 

O "piesa" de Teatru dinamic poate trece de la tensiune la hohote de ras, de la plans la bucurie.

 

Oricum o sesiune explica foarte multe... asa pe vorbe este putin dificil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incerc sa imi explic cum printre atatia forumisti interesati de paranormal si astrologie lucrurile sunt atat de clare si sigure.

 

Am ales sa prezint Teatrul dinamic aici incat printre atatea teorii si ipoteze, practici si metode uneori este dificil sa distingi ce este adevarat si ce nu, ce legaturi exista, ce este potrivit pentru tine si ce nu.

 

DAR dintre toti doar 3 sunt interesati de cunoastere!?

 

Daca ceilalti detineti adevarul si nu mai aveti cautari spuneti-mi si mie secretul iar daca mai aveti dorinta de a cunoaste va astept cu interes sa va exprimati intrebarile/parerile despre Teatrul dinamic si apoi sa ne organizam/intalnim pentru a vedea practic cum functioneaza si ce se intampla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×