Sari la conținut
Forum Roportal
Crystal_C

Pictura (Fine Art)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca sa nu fiu offtopic la alte teme, am rugat "conducerea" sa mai apara un subforum. Postez aici cateva site-uri cu pictori contemporani, relativ cunoscuti(dar nu la noi). :) Aruncati o privire prin galerii si apoi discutam:

 

Brris Valejo si Julie Bell - realizeaza ceea ce se numeste fantasy art. Borris a studiat anatomia omului in detaliu, cum se contracta muschii, fizionomia, pentru a reda cat mai realist. Picturile lor au modele umane, dar sunt personaje fantastice.

 

Jim Warren - multi au zis ca lucrarile lui sunt "digital art", picturi facute cu ajutorul computerului. De fapt el face pictura in ulei.

 

Peter Adams -realizeaza tot picturi in ulei, numai ca la el sa cunoaste. Este genul de pictor care merge si picteaza "la fata locului". :)

 

Astept pareri si ...exemple noi! 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai mult imi place Jim Warren. Operele lui sunt foarte clare, temele alese sunt atat de simple, poate si atat de frumos redate. 8) Sa nu mai pomenesc de culorile pe care le foloseste, niste pasteluri foarte frumoase! :) Nota 10+++ pentru el.

Cat despre Borris si Peter, si picturile lor sunt foarte reusite, bine gandite, dar nu ma atrag la fel de mult ca tablourile lui Jim! :)

Una dintre preferatele mele este They Only Come Out At Night. Este vorba de acei cai reali ce se imbina cu alti 5 cai fantastici, nascuti din valuri, o tema pe care nu a exploatat-o numai o data! Wild Waters, Galloping Waves, The Wave. Everchanging Sea De asemenea, avem si cai-zapada in The Avalanche, After The Storm, cai-nori in Over The Clouds And so on! :)

 

"After painting horses for the cover of Bob Seger-sa album "Against the Wind", these animals have been a popular theme in my art. Many of the horse themes are the best selling as limited edition prints as well as greeting cards and other gift items." (asta spune el,undeva pe site)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

......eu de curind mi-am descoperit pasiunea pentru pictura....am inceput sa colectionez tablouri de Picasso pentru ca poti sa le interpretezi in atatea feluri....despre pictura moderna nu prea am mare idee :)" :">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu, dar ce am postat eu nu este pictura moderna. Modernismul e ciudat...cateva linii si gata ai facut o opera de arta. O fi si aia arta, nu spun nu, dar nu imi place mie. :)

Jim Warren picteaza in stilul asta de 35 de ani dar stilul nu e tocmai modern.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt tarii rau de tot pictorii aia pe care i-a prezentat Crystal. Intradevar exista si in ziua de azi lucruri de calitate!

 

Dar totusi vreau si eu sa intreb daca exista cineva care intelege pictura moderna! Adica am vazut niste chestii....

ex. O rama de tablou cu un plastic transparent pe ea! (initial am crezut ca e o rama de rezerva pana cand am vazut autorul, ani, )

Un tablou mare alb cu dreptunghiuri mici, albastre la intervale regulate. Titlul: Ceva de genul: Urme de... la intervale de 30cm.

 

Sincer sa fiu nici Picasso nu-mi place, nu pot sa inteleg de ce trebuie ca un om sa aiba capul triunghi, si mana in varful capului iar piciorul sa fie mai stiu eu ce! Pictura clasica, romantica, impresionista ma lasa insa cu gura cascata intradevar!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt tarii rau de tot pictorii aia pe care i-a prezentat Crystal. Intradevar exista si in ziua de azi lucruri de calitate!

 

Dar totusi vreau si eu sa intreb daca exista cineva care intelege pictura moderna! Adica am vazut niste chestii....

ex. O rama de tablou cu un plastic transparent pe ea! (initial am crezut ca e o rama de rezerva pana cand am vazut autorul, ani, )

Un tablou mare alb cu dreptunghiuri mici, albastre la intervale regulate. Titlul: Ceva de genul: Urme de... la intervale de 30cm.

 

Sincer sa fiu nici Picasso nu-mi place, nu pot sa inteleg de ce trebuie ca un om sa aiba capul triunghi, si mana in varful capului iar piciorul sa fie mai stiu eu ce! Pictura clasica, romantica, impresionista ma lasa insa cu gura cascata intradevar!

[snapbacca]58887[/snapbacca]

:good: 8) :) de acord !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, eu am ramas fermecata atunci cand le-am vazut, de aceea am vrut sa impart cu voi parerile. Nu sunt nici pe departe critic de arta. Dar fac diferenta intre pictura moderna (cred ca in cazul asta se realizeaza un tablou in 3 minute, chiar mai putin), si pictura unor oameni ca cei amintiti, care lucreaza la un tablou saptamani intregi. As da dovada de lipsa de bun simt daca as da spre vanzare trei linii verticale pictate si alte trei orizontale, cu un titlu de-ti "taie rasuflarea" ...de te gandesti 3 saptamani care e legatura cu tabloul si. :soc:

 

Sunt in cautare de alti pictori adevarati ca cei prezentati pana acum. Daca mai gasesc pe net sau mai aud ecva care ma impresioneaza, vin aici si va spun. Asa sa faceti si voi. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×