Sari la conținut
Forum Roportal
Mind shine

Timp sau dimensiune spatiala?

Postări Recomandate

Voi cum credeti ca exista timp sau dimensiuni spatiale??timpul trece pe langa noi sau noi pe langa el?

[snapbacca]55490[/snapbacca]

Cred ca va trece ceva timp pina cind ne vom face o imagine stiintifica care sa explice multe din fenomenele legate de spatiu-timp. Pina una-alta putem banui ca sunt doua fete ale aceleiasi monede. Este greu de raspuns la intrebarea ta din cauza perceptiilor noastre subiective prin prisma carora de fapt traim si la care raportam totul. Si care ne limiteaza cunoasterea. Sper in curind sa putem vedea si din alta perspectiva, mai relevanta, problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar pana acum cam cate dimensiuni sa-ar parea ca exista??/doar 3???cica cainii nu vad decat in 2 dimensiuni,de aceea ei nu se uita sus .si eu am incercat asta cu catelul meu si parca nu bungheste nimic.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar pana acum cam cate dimensiuni sa-ar parea ca exista??/doar 3???cica cainii nu vad decat in 2 dimensiuni,de aceea ei nu se uita sus .si eu am incercat asta cu catelul meu si parca nu bungheste nimic.....

[snapbacca]55527[/snapbacca]

Eu cred ca este o chestiune de perceptie. Cred ca exista de fapt o infinitate de dimensiuni, sa ma exprim asa, dar, noi nefiind foarte departe din pe.v. al perceptiilor de regnul animal( multe ne depasesc de fapt, doar ratiunea si constiinta de sine ne despart de ele si nu stim in ce masura, poate mai mica decit ne imaginam. Limbajul nostru fonetic ne limiteaza mult. Cred ca atunci cind stiinta va evolua corespunzator vor exista termeni noi. Pina atunci ne exprimam 1-2-3 dimensiuni " moara de vint zburatoare"...( elicopter).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cam toti oamneii de stiinta se tem au cel putin spun ca odata cu sfidarea legilor fizicii ,timpul si spatiul se vor modifica...cel putin se va curba,asa ca distanta va deveni 0 dintre 2 pct x si o....si cam cred ca asta fac si gaurile de vierme...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cam toti oamneii de stiinta se tem au cel putin spun ca odata cu sfidarea legilor fizicii ,timpul si spatiul se vor modifica...cel putin se va curba,asa ca distanta va deveni 0 dintre 2 pct x si o....si cam cred ca asta fac si gaurile de vierme...

[snapbacca]55564[/snapbacca]

pai se stie ca in jurul corpurilor ceresti cu gravitatia mare ( de exemplu Soarele )sau alte corpuri mult mai mari, care au unasa cimp gravitational incit orice obiect cunoscut de noi sa-ar colapsa sub propria greutate daca prin absurd la-am duce acolo, timpul se curbeaza dind nastere cel; putin in teorie la fenomene de o stranie reversibilitate. Probabil o data cu colapsul sistemului nostru ( un ii ii spun " Univers") vom da si noi ceasurile temporale inapoi si ne vom trezi din nou...la alta viata....sau cine stie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar pana acum cam cate dimensiuni sa-ar parea ca exista??/doar 3???cica cainii nu vad decat in 2 dimensiuni,de aceea ei nu se uita sus .si eu am incercat asta cu catelul meu si parca nu bungheste nimic.....

[snapbacca]55527[/snapbacca]

da, sinu vede color

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, sinu vede color

[snapbacca]55664[/snapbacca]

 

Ba nue adevarat.....!!!medicul veterinar mi-a spus ca nu e adevarat si ca altfel nu ar deosebi copacii de iarba si ar intra cu capul in ei!!sa-au pietrele de asfalt!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai se stie ca in jurul corpurilor ceresti cu gravitatia mare ( de exemplu Soarele )sau alte corpuri mult mai mari, care au unasa cimp gravitational incit orice obiect cunoscut de noi sa-ar colapsa sub propria greutate daca prin absurd la-am duce acolo, timpul se curbeaza dind nastere cel; putin in teorie la fenomene de o stranie reversibilitate. Probabil o data cu colapsul sistemului nostru ( un ii ii spun " Univers") vom da si noi ceasurile temporale  inapoi si ne vom trezi din nou...la alta viata....sau cine stie...

[snapbacca]55655[/snapbacca]

 

Puteti sa va imaginati cum ar fi daca nu am mai avea ceas???inchipuiti-va macar cum ar reactiona lumea ..majoritatea???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Puteti sa va imaginati cum ar fi daca nu am mai avea ceas???inchipuiti-va macar cum ar reactiona lumea ..majoritatea???

[snapbacca]55709[/snapbacca]

Daca te referi la ceasul intern, atunci totul ar fi un mare "compot", viata nu si-ar mai urma cursul firesc. De fapt perceptiile caracteristice vietii nu pot fi definite fara acest ceas. Cesul il pierdem toti cind ne incheiem ciclul biologic. Adica cind...murim. Atunci nu mai avem nici o notiune a timpului, asa ca oricit ar fi de "vesnica"moartea noi nu o mai percepem. Si daca exista vre-o forma de reincarnare, atunci indata ce-ai murit te-ai si trezit din nou, si de-au trecut "te"cicluri de "big-bang"- colaps si asa mai departe. Exact cum te-ai trezit si in viata asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×