Sari la conținut
Forum Roportal
ALX

Vous aimez le Tour?

Postări Recomandate

A inceput de mai bine de o saptamana jumate. Multe sa-au intamplat si nici in acest an nu au lipsit rasturnarile de situatie si finisurile la limita.

Turul Frantei pot spune ca e o competitie de pestigiu mondial. E o competitie mai importanta ca oricare alt tur pentru ca se desfasoara intr-o tara cu traditie pentru acest sport.

Inca de la inceput am urmarit duelul pentru "le maillot jeune" (tricoul galben) care a luat o intorsatura neasteptata la contratimpul pe echipe cand David Zabriscaie purtatorul lui a cazut in ultimul cailometru, iar Team Discovery Channel a castigat contratimpul cu doar 2 secunde.

In aceste zile batalia se da in Alpi.

Vreau sa aud si alte impresii, pareri comentarii.

Am sa va postez si cateva lincauri folositoare:

 

Site-ul oficial al Turului Frantei

Federatia Romana de Ciclism si Triatlon

Site-ul canalului Eurposrt (Live coverage)

 

De asemenea, puteti interactiona via e-mail cu comentatorii Radu Naum si Radu Banciu:

 

eurosportciclism@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa parerea mea este cea mai spectaculosa competitie sportiva. Este extraordinar totul!

Din pacate nu-la pot urmari decat sambata - partea a doua a etapei - si duminica. In rest, astept ora 23:00 cand se difuzeaza acel rezumat pe Eurosport.

Anul acesta m-a uimit Rasmussen! La anul cred ca vom fi martorii primei sale victorii in Franta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Practic acest sport si urmaresc competitiile care sunt difuzate de Eurosport.

Am fost si sunt impresionat si acum de duritatea catararilor si de forta acestor sportivi.Astept cu nerabdare in fiecare an si cursa Paris - Roubaix care este o nebunie.Acum cativa ani dupa o ploaie torentiala cursa era sa fie anulata.Am vazut atunci cum mii de francezi au iesit si au inlaturat apa de pe drumul pe care se desfasura cursa.Am vazut si etape pe Alpe d'Huez cu un public extraordinar(acum 2 ani la contratimpul individual au fost 1 milion de oameni pe catararea aceea).

Am fost si la Paris in 2005 si am asistat la cea de a saptea victorie a lui Lance Armstrong.

Este dupa parerea mea cel mai frumos sport.

Care este parerea voastra?

 

Ovidiu

Editat de Cristinick
link reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si mie imi place ciclismul desi nu fac ciclism de performanta si mi se pare unul dintre cele mai frumoase sporturi dar din pacate nu cunosc nici un club de ciclism in Valcea de unde sunt yo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Practic acest sport si urmaresc competitiile care sunt difuzate de Eurosport.

Am fost si sunt impresionat si acum de duritatea catararilor si de forta acestor sportivi.Astept cu nerabdare in fiecare an si cursa Paris - Roubaix care este o nebunie.Acum cativa ani dupa o ploaie torentiala cursa era sa fie anulata.Am vazut atunci cum mii de francezi au iesit si au inlaturat apa de pe drumul pe care se desfasura cursa.Am vazut si etape pe Alpe d'Huez cu un public extraordinar(acum 2 ani la contratimpul individual au fost 1 milion de oameni pe catararea aceea).

Am fost si la Paris in 2005 si am asistat la cea de a saptea victorie a lui Lance Armstrong.

Este dupa parerea mea cel mai frumos sport.

Care este parerea voastra?

 

Ovidiu

www.ciclism.ro

foarte dur, desi putini isi dau seama de la distanta sau privind televizorul ce efort presupune. Eu savurez calitatile unei cursiere pedalind individual pe anumite trasee mai aerisite, prin Apuseni pe unde permite drumul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu urmaresc competitiile sportive, dar ciclismul consider ca e unul dintre sporturile ok, din punctul meu de vedere. eu din pacate am invatat foarte tarziu sa merg pe bicileta si nu mai merg de ani de zile. sincer mi-ar place sa se circule doar cu bicicletele prin oras :stars: am fi si mai sanatosi si s-ar reduce si poluarea. :blink:

interesant aspectul mentionat privind situatia din franta. mai rar atat devotament pentru un sport. sau poate nu sunt eu in cunostinta de cauza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!Primul meu mesaj pe acest forum!Am o intrebare:cum se numeste adresa pe care putem scrie comentatorilor Radu Naum si Radu Banciu?Pentru ca nu am inteles cum se numeste de la televizor :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut!Primul meu mesaj pe acest forum!Am o intrebare:cum se numeste adresa pe care putem scrie comentatorilor Radu Naum si Radu Banciu?Pentru ca nu am inteles cum se numeste de la televizor :jester:

 

turulfrantei@gmail.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×