Jump to content
Forum Roportal
Un Om

Diagnosticele psihiatrice

Rate this topic

Recommended Posts

Diagnosticele psihiatrice.

Cum ar fi daca psihiatrii chiar si psihologii ne-ar spune adevaratele probleme in loc sa ne puna tot felul de diagnostice alcatuite din cuvinte bombastice ? Personal simt ca de doi ani de zile ma mint si caut sa inving doar niste termeni , nicidecum cu problemele care m-au distrus.Vreau sa ma tratez de "anxietate generalizata" , "tulburare post-traumatica de stress" , "tulburarea maniaco-depresiva" , ba chiar am impresia ca sunt si schizofrenic , psihotic , conform definitiilor psihiatrice si celor spuse de doctori.Cred ca toate acestea m-au departat de miezul problemei.

Imi pun aceasta intrebare deoarce curand am aflat ca taicameo a fost diagnosticat cu schizofrenie in urma cu multi ani.Eticheta asta de schizofrenic m-a facut sa il privesc cu totul altfel decat pana acum , de parca nu e acelasi om.

Cu ce ma ajuta diagnosticile puse de pshiatrii ?

Poti sa iti raspunzi singur. Eu as zice ca te "ajuta" sa iti confirmi scriptul...si iti ofera ocazia unor noi jocuri de societate....de genul: "Cine se poate astepta la altceva de la un biet anxios, schizofren, paranoic, etc?!"

"Cine se poate astepta la altceva de la un biet anxios, schizofren, paranoic, etc?!"

Sau poti sa o omori pe cineva si sa-ti gaseasca faptul ca nu ai discernamant cum vad mai tot timpul pe la tv. :D

Poti sa iti raspunzi singur. Eu as zice ca te "ajuta" sa iti confirmi scriptul...si iti ofera ocazia unor noi jocuri de societate....de genul: "Cine se poate astepta la altceva de la un biet anxios, schizofren, paranoic, etc?!"

bun, bun raspuns!! :D

In locul tau as da foc la toate retetele,medicamentele si diagnosticile cat nu e prea tarziu si as incepe o viata noua.Mi-as face un prieten(a) as iesi la o pizza si un pahar de vin si as discuta despre flori.

in cel mai rau caz as cauta un psiholog sau consilier spiritual.din pacate la noi nu sunt prea multi si nici foarte buni.fugi de psihiatrie!

tocmai ca un raspuns "mai bun" ar insemna o prezentare a tragediei ai carei autori sunt "doctorii de minti", iar unele adevaruri sunt mai suportabile daca le imbracam inca intr-o haina....si o tragi-comedia, e deja, suportabila.

Tragedie: poate fi un diagnostic deloc competent si D-zeu stie pe ce panta poate sa alunece cel diagnosticat.

Comedie: poate sa fie concluzia medicului (cat se poate de competenta) in urma unui "autodiagnostic" pe care pacientul si-l pune; medicul diagnosticand doar o stare de fapte si cautand sa blocheze efecte, fara a cerceta dedesubtul, pentru a trata cauza; ceva de genul, "nebunia mea e rezultatul unei incapacitati de a face fata mizerei realitati": solutia perfecta pt a face fata. Aici, totul se joaca la nivel de inconstient, pt care psihiatria si psihologia au abordari la nivel de efecte.

Tragi-comedia: cand omul tine greu pasul cu ceea ce se numeste realitate, si pentru a face fata, totusi, pe deplin constient isi joaca rolul de nebun!

Sunt multe de spus pe tema asta...si toate legate de absurdul vietii si de norme care pretind sa defineasca "normalitatea"!

Edited by părere

Diagnosticele psihiatrice.

Cum ar fi daca psihiatrii chiar si psihologii ne-ar spune adevaratele probleme in loc sa ne puna tot felul de diagnostice alcatuite din cuvinte bombastice ? Personal simt ca de doi ani de zile ma mint si caut sa inving doar niste termeni , nicidecum cu problemele care m-au distrus.Vreau sa ma tratez de "anxietate generalizata" , "tulburare post-traumatica de stress" , "tulburarea maniaco-depresiva" , ba chiar am impresia ca sunt si schizofrenic , psihotic , conform definitiilor psihiatrice si celor spuse de doctori.Cred ca toate acestea m-au departat de miezul problemei.

Imi pun aceasta intrebare deoarce curand am aflat ca taicameo a fost diagnosticat cu schizofrenie in urma cu multi ani.Eticheta asta de schizofrenic m-a facut sa il privesc cu totul altfel decat pana acum , de parca nu e acelasi om.

Cu ce ma ajuta diagnosticile puse de pshiatrii ?

Cu nimic, daca nu ti se explica clar ce inseamna, ce ar trebui si nu ar trebui sa faci. In general, sedintele de "psihoterapie" mi se par inutile... sunt slabe sanse sa obtii vreun "rezultat"; doar te ajuta sa-ti cunosti piticii mai bine, dar nu scapi de ei.

Cand am fost acum cativa ani la psiholog, singurul lucru care-mi facea placere era faptul ca aveam cu cine sa discut. In rest, nu pot sa spun ca m-a ajutat foarte mult... doar am inaintat in varsta.

Edited by Scythe

De preferat ar fi ca psihiatrii sa nu incadreze pacientii intr-un sablon si sa-i trateze fara sa se gandeasca, ar trebui tinut cont de fiecare pacient in parte, asta daca e bun psihiatrul. Asa, diagnostice sofisticate nu folosesc la mare lucru pacientului, dar cred ca face parte din meseria psihiatrului sa incadreze totusi macar de formalitate pacientul intr-o categorie... Nu e placut pentru pacient sa fie etichetat, insa...

Unele diagnostice psihiatrice tind spre o forma de creatie literara.

Asa este, iar unele diagnostice psihiatrice chiar sunt asociate cu o creativitate deosebita din partea pacientului, de exemplu boala Virginiei Woolf, bipolar disorder cu care a fost scriitoarea diagnosticata mai tarziu dupa metode moderne... Chiar este o boala considerata cool de necunoscatori, de cei care nu sufera de asa ceva...

Edited by Sarah N....