Sari la conținut
Forum Roportal
nushce

femeia musulmana

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

hmmm.ma intereseaza sa aflu cat se poate de mult in privinta femeilor in islam shi ce inseamna convertirea .eu sunt crestina dar ma casatoresc cu musulman si vreau; copii mei sa aiba o singura religie...e un pic mai complicat la pt. ca eu sunt feminista convinsa (dar iubitul meu are vederi foarte liberale, numai ca s-ar putea sa locuim in tara lui ) :tease:)...e un pic ciudat dar asta este..shi deshi el imi zice in fiecare zii ca sa ma gandesc bine daca asta vreau shi imi expune shi partile rele ale acestei chestii ( realizeaza shi intelege faptul ca provenim din lumi total diferite) :crazy: ash vrea sa aflu mai multe de la persoane aflate in cauza..repet ! el nu este nicidecum genul de musulman innarait :) are vederi foarte largi :o:..va multumesc :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vederile lor 'largi' dureaza pana iti pune de un copil

sau cel mult pana iti pierzi putin din frumusetea fizica

 

pe urma Allah sa te aibe in paza

 

Sa iti aduci aminte ca sunt primul - aici - care iti spune ca faci o prostie imensa si candva vei regreta AMARNIC

 

Ti-as ura 'mult noroc' insa e ca si cum as face asta catre cineva care se pregateste sa sara din avion fara parasuta ....

Asa ca tac

 

Capul va face, capul va trage

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca si in crestinism,islamul nu este la fel peste tot.Parerea mea este ca ar trebui mai intai sa-i cunosti familia si mediul in care vei locui apoi sa iei o hotarare.Este foarte important sa citesti si sa intelegi coranul si traditile poporului sau.Din punct de vedere spiritual islamul e net superior crestinismului ortodox asa ca din acest punct de vedere nu ai de ce sa-ti faci procese de constiinta.Sunt pe aici forumisti care iti pot spune mai multe din experienta dar le-ai usura treaba daca le spui tara de origine a viitorului sot.

Succes si casa de piatra!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din punct de vedere spiritual islamul e net superior crestinismului ortodox asa ca din acest punct de vedere nu ai de ce sa-ti faci procese de constiinta.

poti sa argumentezi, te rog?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vederile lor 'largi' dureaza pana iti pune de un copil

sau cel mult pana iti pierzi putin din frumusetea fizica

 

pe urma Allah sa te aibe in paza

din pacate sunt cam de acord cu domnul :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
din pacate sunt cam de acord cu domnul :tease:

mersi pt. raspuns.. :crazy: dar caut ceva mai elocvent...mersi oricum :o:

 

Vederile lor 'largi' dureaza pana iti pune de un copil

sau cel mult pana iti pierzi putin din frumusetea fizica

 

pe urma Allah sa te aibe in paza

 

Sa iti aduci aminte ca sunt primul - aici - care iti spune ca faci o prostie imensa si candva vei regreta AMARNIC

 

Ti-as ura 'mult noroc' insa e ca si cum as face asta catre cineva care se pregateste sa sara din avion fara parasuta ....

Asa ca tac

 

Capul va face, capul va trage

 

:)

exact aceeashi parere am avut-o shi eu cand l-am cunoscut...sunt ingrozitor de sceptica dar mi-am schimbat putin opiniile intre timp...am o intrebare saharian...vorbesti in cunostiintza de cauza?1 m-ar ajuta foarte mult daca mi-ai raspunde ...mersi de ajutor :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vederile lor 'largi' dureaza pana iti pune de un copil

sau cel mult pana iti pierzi putin din frumusetea fizica

Capul va face, capul va trage

Mushce, are dreptate deoarece cum scrii "shi deshi el imi zice in fiecare zii ca sa ma gandesc bine daca asta vreau shi imi expune shi partile rele ale acestei chestii ( realizeaza shi intelege faptul ca provenim din lumi total diferite)".

 

El este constient, realizeaza, eu as zice stie. Deci acolo craca iti va fi taiata.

Chiar daca nu este un musulman innarait, in anturajul musulman in tara lui, tot musulman va fi (fara sa vrea tot este omul influentat)

Tu daca esti feminista convinsa (depinde ce inseamna ptr. tine asta), nici in alte religi cu asa convingeri nu o sa fi implinita.

Feminismul tau va pierii acolo.

 

Poate depinde si tara unde mergi, desi nu as crede.

Vali poate ti-ar explica mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mersi pt. raspuns.. :crazy: dar caut ceva mai elocvent...mersi oricum :o:

barbatii tot barbati raman .. :) vad si la domnul meu cum are uneori chestii de mic porcusor misogin :tease: da pai sa mergi intr-o lume in care toti is asa, iar tu esti doar o femeie si feminista pe deasupra ... acolo femeia nu cracneste si daca vei sta si cu neamurile lui ... poate el e mai altfel, dar aia e familia lui si se vor amesteca cu "sfaturi binvoitoare" . Dar iti doresc din tot sufletul sa nu fie asa. De ce nu vrea el sa devina crestin? Si sa se mute in Romania?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti sa argumentezi, te rog?

 

Islamul are mai multe lucruri in comun cu crestinismul decat ortodoxia.Si teoretic si practic.Citeste coranul,biblia, "sfanta" traditie ortodoxa si ai sa intelegi.Apoi priveste la minunatul nostru popor,vezi istoria noastra si cu prima ocazie viziteaza cateva tari islamice.

Vei gasi singura raspunsul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×