Sari la conținut
Forum Roportal
marry02

Carti de filosofie

Postări Recomandate

ce carti bune de psihologie si filosofie stiti ? ma refer la genul ala de carti din care intelegi lucruri, ramai cu niste informatii pretioase si eventual iti largesc orizonturile...

 

stiu ca o sa ziceti ca toate cartile au rolul asta, dar nu e asa. Unele sunt scrise foarte incalcit, de neinteles chiar ...

 

deci? astept sugestii... si eu la randul meu o sa scriu o mica lista cu ce mi`a placut mie din domeniu..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce carti bune de psihologie si filosofie stiti ? ma refer la genul ala de carti din care intelegi lucruri, ramai cu niste informatii pretioase si eventual iti largesc orizonturile...

 

stiu ca o sa ziceti ca toate cartile au rolul asta, dar nu e asa. Unele sunt scrise foarte incalcit, de neinteles chiar ...

 

deci? astept sugestii... si eu la randul meu o sa scriu o mica lista cu ce mi`a placut mie din domeniu..

Pt psihologie...l-ai citit pe Freud sau Jung?!

La filosofie...ce ercomandari pot fi?Dupa ce citesti pe toti marii filosofi poti sa ceri recomandari de alte opere mai obscure...pana atunci...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La filosofie...ce ercomandari pot fi?Dupa ce citesti pe toti marii filosofi poti sa ceri recomandari de alte opere mai obscure...pana atunci...

E suficient sa cunosti doi filosofi, copile. Filosofii adevarati, precum Critica ratiunii pure a lui Kant se citeste la nivel de 5 pag/ zi. Asta daca nu esti cumva student la Spiru Haret unde la examen primesti o glila si tre sa bifezi daca Thales a trait in Milet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E suficient sa cunosti doi filosofi, copile. Filosofii adevarati, precum Critica ratiunii pure a lui Kant se citeste la nivel de 5 pag/ zi. Asta daca nu esti cumva student la Spiru Haret unde la examen primesti o glila si tre sa bifezi daca Thales a trait in Milet.

Nu-s student...

Si in ceea ce priveste filosofia...am vazut oameni care au citit "Fructele Maniei" de Steinbeck in 2 saptamani...stiu k probabil vei spune ca nu e la nivelul lui Kant(si poate ai dreptate) dar nici numarul de pagini nu se compara...

Si dupa cum ai spus...e suficient sa cunosti 2 filosofi. Intrebare: Cine iti poate recomanda si pe ce criterii(mai ales k nu iti cunoaste interesele) sa citesti 2 filosofi?

Cred ca doar singur trebuie sa incerci si sa vezi daca poti intelege...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeste Castelul de Kant.Nu te astepta sa o intelegi.Cred ca din ambitie am reusit sa o termin.Te sfatuiesc ca atunci cand citest carti filozofice sau mai greu de inteles sa citesti si comentarii d -ale criticilor ca sa te luminezi .In orice caz ,destul de interesanta cartea.M-a facut sa citesc si Metamorfoza,in care un individ se trezeste in corpul unui paianjen urias si nu mai poate fi inteles de oameni... asta da situatie ciudata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeste Castelul de Kant.Nu te astepta sa o intelegi.Cred ca din ambitie am reusit sa o termin.......M-a facut sa citesc si Metamorfoza,in care un individ se trezeste in corpul unui paianjen urias si nu mai poate fi inteles de oameni... asta da situatie ciudata...

 

E vorba de Kafka , nu de Kant :lol2: .Metamorfoza si Castelul m-au incantat si pe mine.La fel si Procesul.Nu mi s-au parut de neinteles.Originale,dar nu de neinteles.

 

Carti bune de filosofie a scris Kant : "Despre frumos si bine" mi-a placut mie mult.

 

Sau unul din cei mai "de inteles" filosofi : Emil Cioran . Cartile lui se citesc ft usor. :P

Editat de deliah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai dreptate, eram ametita aseara cand am scris... mai greseste omul:) nu am spus ca nu le-am inteles, doar ca abia dupa ce am terminat sa le citesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E vorba de Kafka , nu de Kant :doh: .Metamorfoza si Castelul m-au incantat si pe mine.La fel si Procesul.Nu mi s-au parut de neinteles.Originale,dar nu de neinteles.

 

Carti bune de filosofie a scris Kant : "Despre frumos si bine" mi-a placut mie mult.

 

Sau unul din cei mai "de inteles" filosofi : Emil Cioran . Cartile lui se citesc ft usor. :D

Poate alea pe care le-a scris in limba romana...k dupa ce a plecat in Franta... :P s-a "a cam plecat de-acasa" cu totul!!! :o: Numai silogisme despre disperare, amagire etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E suficient sa cunosti doi filosofi, copile. Filosofii adevarati, precum Critica ratiunii pure a lui Kant se citeste la nivel de 5 pag/ zi. Asta daca nu esti cumva student la Spiru Haret unde la examen primesti o glila si tre sa bifezi daca Thales a trait in Milet.

 

curiozitate: al doilea?

si o opinie: la o medie de 5pag/zi, ma indoiesc de faptul ca urmatoarele 5 nu vor intoarce cu susul in jos pe cele anterioare, si tot ce-a fost inteles se dovedeste a fi pe dos. Nu cred ca se poate estima un nr de pag care poate fi parcurs intr-un timp dat. Nu se poate inainta in 5 pagini fara reveniri si fara Prolegomene, in paralel.

Editat de părere

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate alea pe care le-a scris in limba romana...k dupa ce a plecat in Franta... :doh: s-a "a cam plecat de-acasa" cu totul!!! :D Numai silogisme despre disperare, amagire etc

 

 

El niciodata nu "a fost pe-acasa" de fapt 8). Dar asta imi place cel mai mult la el.Ca e altfel. :P.Dar la unele chestii pe care le-a scris chiar am ras cu lacrimi.Si am auzit nenumarate afirmatii gen " Cioran=labagiu ipocrit",dar tot ramane preferatul meu.

 

Mi-am adus aminte de un alt filosof care se citeste usor : La Bruyere - Caracterele :o: . Mi-a placut mult cand eram mai mica.

Editat de deliah

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×