Sari la conținut
Forum Roportal
AAX

Gender Disorder

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

HMM , e greu , imi vine sa spun pa la tot mai tot timpul , de ce , e foarte complicat , am o problema grea , mam nascut in corp gresit , tot timpul sunt la pamant , in fiecare zi ma simt ca traiesc un cosmar , de spus la apropriati nu pot si mie si frica de reacti . nu pot sa ma concentrez , ma simt ca cel mai urat lucru de pe planeta cand imbrac lucrurile care sunt obligat sa le port la servici si in rest , ma intreb ore nu ar fi mai bine daca nu asi mai fi , ce sar intampla , . Sunt eu la interior si urlu din toate rasputerile dar pacat ca nu poate sa ma auda nimeni , penru ceilalti trebuie sa fie aparnta dar nu stie nimeni prin ce trec zilnic si nu mai pot , curios e ca cel de sus ma tine inca , am incercat sa ma electrocutez dar a sarit siguranta ce ciudat nici macar nu am simtit ceva , sa ma piste macar . simt ca nu mai pot , sunt aproape la capat cu totul , e ciudat nici sa dorm nu mai pot ca sa nu mai simt senzatia de cosmar , dar tot pe mien ma pacalesc , acelasi cosmar continu din copilarie pana acum sper sa nul mai aiba nimeni , totusi am icercat sa arnc cate o pastila in familie si nici un raspuns sau cate o reactie potrivnica , am cerut help de la rude plecate mai deschise , dar hmm nu o duc nic ele bine si de vorbit ocazional ok dar nimc alceva , aproape nimeni nu stie cum este sa ai un secret atat de apasator sicare te macina zilnic un pic cate un pic pana nu mai are ce . HELP un cavant frumos , dar cui sai caeri , poate un pic de noroc am si eu si ma poate ajuta cineva , sau asta e cu o persona in minus nu stiu , nu stiu . Semnat AAX.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
HMM , e greu , imi vine sa spun pa la tot mai tot timpul , de ce , e foarte complicat , am o problema grea , mam nascut in corp gresit , tot timpul sunt la pamant , in fiecare zi ma simt ca traiesc un cosmar , de spus la apropriati nu pot si mie si frica de reacti . nu pot sa ma concentrez , ma simt ca cel mai urat lucru de pe planeta cand imbrac lucrurile care sunt obligat sa le port la servici si in rest , ma intreb ore nu ar fi mai bine daca nu asi mai fi , ce sar intampla , . Sunt eu la interior si urlu din toate rasputerile dar pacat ca nu poate sa ma auda nimeni , penru ceilalti trebuie sa fie aparnta dar nu stie nimeni prin ce trec zilnic si nu mai pot , curios e ca cel de sus ma tine inca , am incercat sa ma electrocutez dar a sarit siguranta ce ciudat nici macar nu am simtit ceva , sa ma piste macar . simt ca nu mai pot , sunt aproape la capat cu totul , e ciudat nici sa dorm nu mai pot ca sa nu mai simt senzatia de cosmar , dar tot pe mien ma pacalesc , acelasi cosmar continu din copilarie pana acum sper sa nul mai aiba nimeni , totusi am icercat sa arnc cate o pastila in familie si nici un raspuns sau cate o reactie potrivnica , am cerut help de la rude plecate mai deschise , dar hmm nu o duc nic ele bine si de vorbit ocazional ok dar nimc alceva , aproape nimeni nu stie cum este sa ai un secret atat de apasator sicare te macina zilnic un pic cate un pic pana nu mai are ce . HELP un cavant frumos , dar cui sai caeri , poate un pic de noroc am si eu si ma poate ajuta cineva , sau asta e cu o persona in minus nu stiu , nu stiu . Semnat AAX.

 

Te inteleg, e nasol sa ai probleme existentiale. Sincer, si eu m-am simtit asa ani de zile, dar incerc sa ma accept asa cum sunt. Desi nu ma atrag persoanele de acelasi sex in niciun fel, cumva simt ca ar fi trebuit sa fiu altfel. Nu-mi vine sa cred ca ceea ce vad in oglinda este propria-mi reflexie. In mintea mea arat cu totul altfel decat in realitate.

N-am avut niciun fel de sprijin in privinta asta; n-am vorbit cu nimeni fata-in-fata despre mine,

fiindca, de obicei, cand iti expui problemele, ceilalti te considera nebun sau plictisitor. Desi este mult mai simplu sa te descarci pe-un forum oarecare, nu vei gasi solutii. La modul cel mai serios iti spun sa vezi un psiholog (bun).

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cumva simt ca ar fi trebuit sa fiu altfel. Nu-mi vine sa cred ca ceea ce vad in oglinda este propria-mi reflexie. In mintea mea arat cu totul altfel decat in realitate.

Ei, asta mi se pare ciudat. Adica, tu stii cum ar fi trebuit sa arati? Cum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
HMM , e greu , imi vine sa spun pa la tot mai tot timpul , de ce , e foarte complicat , am o problema grea , mam nascut in corp gresit , tot timpul sunt la pamant , in fiecare zi ma simt ca traiesc un cosmar , de spus la apropriati nu pot si mie si frica de reacti . nu pot sa ma concentrez , ma simt ca cel mai urat lucru de pe planeta cand imbrac lucrurile care sunt obligat sa le port la servici si in rest , ma intreb ore nu ar fi mai bine daca nu asi mai fi , ce sar intampla , . Sunt eu la interior si urlu din toate rasputerile dar pacat ca nu poate sa ma auda nimeni , penru ceilalti trebuie sa fie aparnta dar nu stie nimeni prin ce trec zilnic si nu mai pot , curios e ca cel de sus ma tine inca , am incercat sa ma electrocutez dar a sarit siguranta ce ciudat nici macar nu am simtit ceva , sa ma piste macar . simt ca nu mai pot , sunt aproape la capat cu totul , e ciudat nici sa dorm nu mai pot ca sa nu mai simt senzatia de cosmar , dar tot pe mien ma pacalesc , acelasi cosmar continu din copilarie pana acum sper sa nul mai aiba nimeni , totusi am icercat sa arnc cate o pastila in familie si nici un raspuns sau cate o reactie potrivnica , am cerut help de la rude plecate mai deschise , dar hmm nu o duc nic ele bine si de vorbit ocazional ok dar nimc alceva , aproape nimeni nu stie cum este sa ai un secret atat de apasator sicare te macina zilnic un pic cate un pic pana nu mai are ce . HELP un cavant frumos , dar cui sai caeri , poate un pic de noroc am si eu si ma poate ajuta cineva , sau asta e cu o persona in minus nu stiu , nu stiu . Semnat AAX.

Stai putin ca nu-nteleg...care e de fapt secretul? :P Eu n-am descoperit nici unul... Nu vad decat un om cu moralul la pamant,cu tentative de suicid,care considera ca viata-i un cacat...Crezi ca esti singurul care traieste rahatul asta? Crezi ca esti unicat? Priveste in jurul tau....o sa te-ntalnesti cu multi ca tine...

Si mergi la un psiholog,eventual,o sa iti redea optimismul,se pare ca l-ai pierdut pe traseu... Ah,si sa mai stii ca unii oameni sunt tristi toata viata lor,asa le e textura...Nu poti dormi,ia somnifere,visezi,gandeste-te ca nu e nimic real...Autosugestia ar fi foarte buna..

Si nu te mai vaita ca toate-s trecatoare.. zambeste :o:

 

Te inteleg, e nasol sa ai probleme existentiale. Sincer, si eu m-am simtit asa ani de zile, dar incerc sa ma accept asa cum sunt. Desi nu ma atrag persoanele de acelasi sex in niciun fel, cumva simt ca ar fi trebuit sa fiu altfel. Nu-mi vine sa cred ca ceea ce vad in oglinda este propria-mi reflexie. In mintea mea arat cu totul altfel decat in realitate.

Iti proiectezi tu o alta imagine...nu esti multumit de propria persoana si de-asta...poate intamplator candva ai intalnit o persoana pe care o apreciai,si dupa modelul respectivei persoane,ti-ai imaginat ca intr-o alta viata,probabil,ai fost si tu la fel.E o iluzie. Esti cine vrei sa fii,pana la urma. Asta nu-i o problema. Totul e sa vezi jumatatea plina a paharului.Traiesti,esti sanatos,e tot ce conteaza...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei, asta mi se pare ciudat. Adica, tu stii cum ar fi trebuit sa arati? Cum?

N-am sa intru in detalii, dar un lucru important care mi se pare total anapoda este fata, sau privirea. Am o fatza de te apuca plansul. Des ma intreaba lumea cine/ce m-a suparat, sau ce s-a intamplat, desi n-am absolut nimic. Stiu ca au intentii bune, dar imi vine sa-i injur cand ma intreaba asta. In niciun caz nu arat a persoana de incredere, sigura pe sine, rationala, rece, s.a.m.d. (cum spun testele alea cretine de personalitate).

 

Iti proiectezi tu o alta imagine...nu esti multumit de propria persoana si de-asta...poate intamplator candva ai intalnit o persoana pe care o apreciai,si dupa modelul respectivei persoane,ti-ai imaginat ca intr-o alta viata,probabil,ai fost si tu la fel.E o iluzie. Esti cine vrei sa fii,pana la urma. Asta nu-i o problema.

 

:P Nu-mi amintesc sa fi avut vreodata un idol.

Da, esti cine vrei sa fii, dar in cazul de fata nu trebuie sa schimb ceva, ci sa accept ceea ce am (valabil si pentru AAX). Este ca si cum ai purta o pereche de pantofi noi. Ti se par prea rigizi, prea mici/mari, prea nu-stiu-cum o saptamana, doua, pana te obisnuiesti si ajungi sa nu-i mai observi.

 

Totul e sa vezi jumatatea plina a paharului.Traiesti,esti sanatos,e tot ce conteaza...

De acord.

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai important este sa reusesti sa te accepti pe tine insati...acceptarea celorlalti este secundara...in acceptarea asta cred ca intra si accepatrea propriului trup...gaseste o cale sa il ...placi.Sa il iubesti,sa te bucuri de el...sa nu il mai privesti ca ,,urat'',,dezastru''...esti ca un copil care a primit un cadou neasteptat,inteleg ca vroiai altul...dar il ai pe asta...joaca-te cu el.Am mai vazut trans-genderi,poate ca ti se pare surprinzator,dar erau chiar frumosi...mie imi era greu sa inteleg de ce isi ...displac trupul.

Ai o imagine de sine deformata...ca femeile anorexice,care ajung scheletice,hidoase...dar se vad tot,,prea GRASE''.Fi doar gay...e destul de dificil si asa...poti sa fi si travestit(daca asta iti da o satisfactie),dar nu mai te detesta....macar TU accepta-te...pe ceilalti nu poti sa-i schimbi oricum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P Nu-mi amintesc sa fi avut vreodata un idol.

Fara sa realizam,poate,toti am avut...e imposibil sa nu fi admirat pe cineva vreodata.

 

Cel mai important este sa reusesti sa te accepti pe tine insati...acceptarea celorlalti este secundara...in acceptarea asta cred ca intra si accepatrea propriului trup...gaseste o cale sa il ...placi.Sa il iubesti,sa te bucuri de el...sa nu il mai privesti ca ,,urat'',,dezastru''...esti ca un copil care a primit un cadou neasteptat,inteleg ca vroiai altul...dar il ai pe asta...joaca-te cu el.Am mai vazut trans-genderi,poate ca ti se pare surprinzator,dar erau chiar frumosi...mie imi era greu sa inteleg de ce isi ...displac trupul.

Ai o imagine de sine deformata...ca femeile anorexice,care ajung scheletice,hidoase...dar se vad tot,,prea GRASE''.Fi doar gay...e destul de dificil si asa...poti sa fi si travestit(daca asta iti da o satisfactie),dar nu mai te detesta....macar TU accepta-te...pe ceilalti nu poti sa-i schimbi oricum.

Un punct de vedere pertinent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×