Sari la conținut
Forum Roportal
adi_44

Hepatita - fibroza mare viremie mica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va salut....

Simt k inebunesc...sa ma jute cineva care stie sau care a trecut prin faze asemanatoare...sau macar dati-va cu parerea

nu mai inteleg nimic, la o singura intrebare primesti mai multe raspunsuri...si culmea toate sunt valabile,imi pleznesc creerii

 

Am o fibroza 3 si knodell 13....da culmea viremie mica 1966 copii...ce se recomanda la asta ??...unii primesc interferon alti primesc sfaturi..adik eu...sa nu mananc aleea alea si sa nu beau ,in rest pastile silimarina... so atat

Va intreb pe voi, viremiea asta nu imi afecteaza ficatu in continuare???..cei drept poate mai lent , dar nu ma incalzeste asta, dupaia dau in ciroza daomne fereste,si imi spunde k tot nu imi da interferon.

....ce ar trebuii sa fac? sa-mi schimb medicu?...am un coleg care cu viremie foarte mica (aproape nedetectabila)a fost bgat pe interferon din cauza fibrozei 3 ...

Mie mi s-a spus k e foarte buna viremia si sa stau linistit k ficatu incepe sa-si revina..oare e posibil???

 

SKY daca citesti te rog macar da-mi o parere am vazut k u stii poate mai multe uneori ca un doctor, si restu sfaturilor sunt bine venite ...

va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. In ultimul timp am evitat sa mai dau sfaturi ca sa nu creada lumea ca un sfat de pe forum tine locul unui consult medical. Daca vrei cu titlu informativ, sa stii ca la fibroza 3 ti se poate recomanda tratamentul cu interferon, se pare ca depinde de medic. Si in plus depinde de forma pe care o ai, cu AgHbe pozitiv si negativ. Dc nu ti s-a recomandat, eu zic sa schimbi medicul. Teoretic, cu viremia ta, evolutia e lenta, dar continua. Interferonul si antiviralele reusesc nu numai sa tina viremia nedetectabila cat mai mult timp, ci si sa provoace o regresie a fibrozei. Parerile sunt impartite insa eu personal dc ajung la fibroza 3, ceea ce nu e greu dar nici de speriat, voi face tot posibilul, inclusiv voi schimba suficient de multi medici pana cand mi se va recomanda un tratament, indiferent de viremie. Uite care sunt criteriile de exigibilitate: http://www.casag.ro/pages/exigibilitate.pdf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SAL

SKY iti multumesc de raspuns

m-am uitat peste ce mi-ai trimis acolo dar sincer nu inteleg prea multe...nu prea pricep toti termenii inca

nu este specificat nicaeri daca se ncepe terapia la fibroza mare...sau poate nu am vazut eu ...nu stiu ce sa zic

am samai merg inca la un medic sa vad asta ce imi spune ,poate imi da tratament antiviral ...

mai am o intrebare la cre te rog sa-mi raspunzi: daca ai antigen hbe -pozitiv sau negativ ce inseamna???...virusul se replica sau nu se replica ,eu asta am inteles!!..pai si in cazurile in care nu se mai replica viremia cum de variaza???

 

sunt cam dezorientat ,din punctul meu de vedere treaba asta cu hepatita e tare sucita...depinde daca ai noroc de un doctor care chiar stie ce face cu sanatatea ta sau numa se face ca te trateaza...inca nu pot sa inteleg multe cum de unii recomanda ceva iar alti spun strict ca nu am nevoie...ROMANIA..dulce patrie

Sky oare e posibil sa isi revina ficatul meu sub viremia asata (1966 copii) e mica dar imi e frica sa nu inainteze totusi intr-un ritm mai lent, cum spuneai si tu..

ma gandesc ca ficatu meu a luato razna si din cauza k am luat cam 2 luni pastile( antibiotice antiinflamatoare si alte magarii) in perioada asta eu nu stiam ca am hep B...unde mai pui ca consumam si alcool regulat si mancam porcarii de fast food si mai depuneam si efort fizic ...acum am renuntat la toate astea , te ntreb oare am sanse sa se regentreze ? :jester:

Si una din intrebarile care imi da mari batai de cap ...Interferonul actioneaza direct in refacerea ficatului ???...de se zice k ar cauza o regresie a fibrozei...sau numa prin reducerea virusilor se cauzeaza regresia fibrozei, pai sunt persoane cu viremie nedetectabile care spun k iau interferoon...pai practic nu are ce virusi sa-i reduca dar ia interferon pt regresia fibrozei...

te rog cand ai timp sa-mi raspunzi pentru mine cel putin conteaza enorm sfaturile tale...

 

iti multumesc inca odata!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
SAL

SKY iti multumesc de raspuns

m-am uitat peste ce mi-ai trimis acolo dar sincer nu inteleg prea multe...nu prea pricep toti termenii inca

nu este specificat nicaeri daca se ncepe terapia la fibroza mare...sau poate nu am vazut eu ...nu stiu ce sa zic

am samai merg inca la un medic sa vad asta ce imi spune ,poate imi da tratament antiviral ...

mai am o intrebare la cre te rog sa-mi raspunzi: daca ai antigen hbe -pozitiv sau negativ ce inseamna???...virusul se replica sau nu se replica ,eu asta am inteles!!..pai si in cazurile in care nu se mai replica viremia cum de variaza???

 

sunt cam dezorientat ,din punctul meu de vedere treaba asta cu hepatita e tare sucita...depinde daca ai noroc de un doctor care chiar stie ce face cu sanatatea ta sau numa se face ca te trateaza...inca nu pot sa inteleg multe cum de unii recomanda ceva iar alti spun strict ca nu am nevoie...ROMANIA..dulce patrie

Sky oare e posibil sa isi revina ficatul meu sub viremia asata (1966 copii) e mica dar imi e frica sa nu inainteze totusi intr-un ritm mai lent, cum spuneai si tu..

ma gandesc ca ficatu meu a luato razna si din cauza k am luat cam 2 luni pastile( antibiotice antiinflamatoare si alte magarii) in perioada asta eu nu stiam ca am hep B...unde mai pui ca consumam si alcool regulat si mancam porcarii de fast food si mai depuneam si efort fizic ...acum am renuntat la toate astea , te ntreb oare am sanse sa se regentreze ? :P

Si una din intrebarile care imi da mari batai de cap ...Interferonul actioneaza direct in refacerea ficatului ???...de se zice k ar cauza o regresie a fibrozei...sau numa prin reducerea virusilor se cauzeaza regresia fibrozei, pai sunt persoane cu viremie nedetectabile care spun k iau interferoon...pai practic nu are ce virusi sa-i reduca dar ia interferon pt regresia fibrozei...

te rog cand ai timp sa-mi raspunzi pentru mine cel putin conteaza enorm sfaturile tale...

 

iti multumesc inca odata!!!

Pot sa vin si eu cu ceva lamuriri la intrebarile tale.

Sotul meu a facut transplant de ficat ,nu in Romania .Cauza a fost hepatita C - care a luat-o cu 30 de ani in urma si de existenta careia nu am stiut.Am aflat doar cind i s-au mai dat de trait cam trei luni.

Medicii de aici din Marea Britanie au pus in discutie tratamentul cu interferon-ribavirin ,dar au spus ca pt.o persoana cu un grad avansat de ciroza se poate sa-i produca mai multe stricaciuni decit bine. Un om in cazul sotului meu supravietuia din ficatul care mai era,un om traieste pina la ultima picatura de ficat ca sa zic asa,pt. ca ficatul este singurul organ din corp care se regenereaza . Tratamentul cu interferon afecteaza ficatul intr-o oarecare masura si in cazul nostru putea sa ramina si fara ce mai avea. De aceea medicii de aici nu au ales sa faca acest tratament inainte de transplant,ci au asteptat pina corpul s-a stabilizat si au sfatuit sa facem acest tratament dupa transplant. Ceea ce am si facut.

Nu imi dau cu parerea la ce cred eu sa faci sau CE CRED EU CA E BINE- fiecare om are cazul lui,medicul care trateaza stie cel mai bine riscul si avantajulin situatia ta. Exista intr-adevar riscuri de luat in considerare cind vorbim de un medic care se afla in Romania,de nivelul lui de integritate versus mita si pregatirea care o are.

Fibroza de gradul trei are o cauza - afla ce te-a adus aici, daca numai cele 1966 de copii au facut treaba asta sau mai este si altceva ce inflameaza ficatul. Cel mai important este sa reduci nivelul de inflamatie ca sa dai timp ficatului sa se regenereze. De aceea se fac tot felul de incercari pe piata de diferite companii cu anumiti inhibitori ai virusului care nu reusesc sa vindece dar in schimb tin nivelul de replicare al virusului scazut.Deasemenea este important si genotipul virusului C ,unele sint mai usor de eliminat cu tratamentul asta de interferon , dar genotipul 1 se elimina mai greu.

Poate sfaturile date de medicii de aici sotului meu sa te ajute oarecum,de aia m-am si gindit sa scriu .

Iti urez mult succes si sanatate .

LOD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa le luam pe rand. AgHbe pozitiv inseamna fara dubiu ca exista replicare, ca virusul se inmulteste. AgHbe negativ poate sa insemne ca virusul nu se mai multiplica (ultimele recomandari sunt ca diagnosticul sa se puna atunci cand viremia e nedetectabila) sau poate sa insemne si ca virusul se multiplica, atunci cand viremia este peste 10000 copii/ml. Discutiile sunt inca pentru cazurile in care viremia este detectabila dar totusi mai mica de 10000 copii/ml. Pentru cazurile cand AgHbe este negativ exista recomandarea ca sa se aiba in vedere in principal rezultatul biopsiei. Aici, un medic bun face diferenta si decide dc e nevoie sau nu de tratament. Ca o concluzie la prima ta intrebare, poate sa fie AgHbe negativ dar totusi virusul se multiplica, pentru ca virusul a suferit o mutatie.

 

De cele mai multe ori, o viremie mica dar detectabila, sa stii ca nu ii va permite ficatului sa isi revina. De fapt chiar si cu o viremie nedetectabila dureaza ff mult sa isi revina ficatul pentru ca odata produsa fibroza, ea nu mai este reversibila. Distrugerea e una, iar fibroza e alta. Fibroza e o cicatrizare si e de cele mai multe ori ireversibila atata timp cat doar organismul lupta cu mijloacele proprii. Insa, interferonul si cateva antivirale pot sa ajute la o regresie a fibrozei.

Interferon poate chiar sa stopeze si sa regreseze o ciroza, insa trebuie precizat faptul ca in cazul ciroticilor, indicatiile sunt fff stricte, tocmai pentru a nu decompensa boala (adica e foarte posibil sa produca si rau). O forma incipienta a cirozei poate fi tratata cu interferon cu rezultate foarte bune.

 

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=Th...eron+&meta=

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=re...tis+b&meta=

 

Persoanelor cu viremie nedetectabila care li se recomanda interferon, li se recomanda tocmai pentru a induce o regresie a fibrozei.

 

Sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

merci LOD si SKY pentru raspunsuri

am sa mai merg la un doctor sa vad ce imi zice si el...parca am inceput sa cred tot mai mult ca am nevoie de tratamentul cu interferon...

o sa va tin la curent

sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai draga Bobocel bine te-am gasit. L a fel va salut pe toti cititorii acestui forum si tv. de suferinta. Ma adresez in primul rand tie pentru ca din pacate sunt in aceeasi oala daca nu si mai rau.Dar despre ale mele mai incolo. In primul rand i-i felicit pe LOD si SKY ptr. raspunsurile si sfaturile pe care ti le-au dat ptr. ca sunt in concordanta in mare cu realitatea dura in care ne aflam, mai pe romaneste spus de multe ori medicii nu-si dau silinta si interesul sa ne trateze asa cum meritam.Poate si ei se afla in dilema referitor la tratamentul cel mai indicat ptr. un caz sau altul deoarece cati medici te consulta atatea tratamente primesti.De aceea e bine sa mergi si la alt medic asa cum te-au sfatuit LOD si SKY ,de preferinta un medic cu greutate caruia sa-i soliciti cinstit ajutorul mai mult sau mai putin dezinteresat in obtinerea tratamentului cu interferon.E singurul tratament care a dat rezultate f.bune intr-un caz asemanator cu al tau cu diferenta ca viremia era mult mai mare si dupa un an de tratament viremia este nedetectabila iar transaminazele sunt in valori normale.Este o prietena de familie si am urmarit evolutia bolii ei pas cu pas,asa ca nu vorbesc din auzite. Nu stiu daca am sa reusesc sa trimit acest text asa cum trebuie,sant un novice in calculatoare si e prima data cand ma loghez pe un forum si credetima amfacut-o f.greu, sunt si la o varsta 50 ani cand tehnica noua ne depaseste dar cu ajutorul vostru sper sa o scot la capat . Am sa revin cu detalii despre hepatita mea mai incolo, pana atunci RESPECTE MAXIME tuturor.

 

Mai draga Bobocel bine te-am gasit. L a fel va salut pe toti cititorii acestui forum si tv. de suferinta. Ma adresez in primul rand tie pentru ca din pacate sunt in aceeasi oala daca nu si mai rau.Dar despre ale mele mai incolo. In primul rand i-i felicit pe LOD si SKY ptr. raspunsurile si sfaturile pe care ti le-au dat ptr. ca sunt in concordanta in mare cu realitatea dura in care ne aflam, mai pe romaneste spus de multe ori medicii nu-si dau silinta si interesul sa ne trateze asa cum meritam.Poate si ei se afla in dilema referitor la tratamentul cel mai indicat ptr. un caz sau altul deoarece cati medici te consulta atatea tratamente primesti.De aceea e bine sa mergi si la alt medic asa cum te-au sfatuit LOD si SKY ,de preferinta un medic cu greutate caruia sa-i soliciti cinstit ajutorul mai mult sau mai putin dezinteresat in obtinerea tratamentului cu interferon.E singurul tratament care a dat rezultate f.bune intr-un caz asemanator cu al tau cu diferenta ca viremia era mult mai mare si dupa un an de tratament viremia este nedetectabila iar transaminazele sunt in valori normale.Este o prietena de familie si am urmarit evolutia bolii ei pas cu pas,asa ca nu vorbesc din auzite. Nu stiu daca am sa reusesc sa trimit acest text asa cum trebuie,sant un novice in calculatoare si e prima data cand ma loghez pe un forum si credetima amfacut-o f.greu, sunt si la o varsta 50 ani cand tehnica noua ne depaseste dar cu ajutorul vostru sper sa o scot la capat . Am sa revin cu detalii despre hepatita mea mai incolo, pana atunci RESPECTE MAXIME tuturor.

PETRICEH

 

:spiteful: In primul rand scuze Bobocel, ti-am adresat tie mesajul din greseala, pardon, din nestiinta,vroiam sa-l adresez lui Adi-44. Daca nu am sa va supar cu ignoranta mea in utilizarea calculatorului sper sa ma acceptati in cercul vostru si am sa va povestesc si eu of-ul meu,poate cineva va invata ceva sau poate voi invata eu ceva. O.K.? Petriceh.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara prieteni, revin cu cateva amanunte din cazul meu si va rog sa credeti ca totul este adevarat, iar daca cineva are cunostinta de un caz asemanator poate i-mi da un sfat, s-au invata cate ceva. Sa o luam cu inceputul, normal. In data de 12.03.2007 am fost internat la un spital pentru a-mi face cateva analize deoarece ma simteam cam rau,apeland pentru aceasta la un medic destul de renumit si fiindumi si prieten de familie.Avand rezultatele f. proaste ,atat mi-au zis am efectuat si o biopsie si am fost externat in data de 26.03.2007, cu diagnosticul de Hepatita cronica virala b activa urmand sa revin dupa venirea rezultatelor de la biopsie. Nu am primit nici un bilet de analiza,pe biletul de iesire se specifica doar diagnosticul si recomandarile medicului, silimarina si repaus la pat cat mai mult, bineinteles corolat cu un regim alimentar sever. De aici incepe distractia. Dupa o luna cand am solicitat telefonic rezultaul biopsiei, eu locuind in alta localitate, am tot primit raspunsuri evazive culminand cu vestea ca nu i-mi gasesc rezultatul nicaieri,din acest motiv am fost rechemat la spital pentru internare si efectuarea altei biopsii. Asta se intampla pe 02.05.2007, repetandumise si analizele la sange. Pe data de 17.05.2007 am primit in sfarsit rezultatele biopsiei si cele sanguine. Spicuiesc mai intai din cele de sange pe care le-am putut descifra:Glicemie 107, GPT 278, GOT 185, GGT 308, restul nu le-am descifrat. Buletinul histopatologic arata asa:....structura triadala este alterata, continutul portal consta din colagen cu infiltrat inflamator limfoidal moderat, marcat, ductuli biliari hiperplazici, hepatita de interfata de grad sever, aspecte de steatoza,sinusoidele moderat reactive...diagnostic: Hepatita cronica cu activitate ridicata{gr.3} si fibroza stadiul 3. Scor KNODEL 1-8, 2-3, 3-3, 4-3, total-17,...METAVIR:A2,F3,ISHACK:ANI-6, F-4. Am facut si viremia si au iesit doar 96600.nr.copii\mL. Sa nu o lungesc , din cauza acestei viremii care nu depaseste 100000 mi-a fost respins dosarul pentru interferon, acest lucru mi-a fost adus la cunostinta cunostinta acum 2 saptamani deci prin jurul datei de15-16 feb., deci dupa 10 luni de asteptare. Ei, ce ziceti?Din ceea ce am citit mai ales pe acest forum aceste analize nu sunt grozave deloc, singurul tratament care mi-a fost recomandat in continuare este Silimarina si regim alimentar. Asta si fac, am slabit din cauza regimului vreo 25 de kg. dar ma bucur pentru ca am ajuns de la 120 kg. la 95 si ma simt foarte bine singurul inconvenient este o durere destul de violenta in partea dreapta sub coaste dar asta doar cateodata. Acum urmeaza sa-mi refac analizele sa vad cum stau.Pana atunci poate cineva sa ma sfatuiasca ce sa fac pentru obtinerea tratamentului cu Interferon ptr. ca e stipulata clar valoarea viremiei>100000 la dosar si daca biopsia repetata la 3 luni in cazul meu nu a facut mai mult rau, medicii evitand sa-mi dea un raspuns clar. Va multumesc f.mult ptr.eventualele voastre sfaturi si le astept cu nerabdare. S a auzim de bine si RESPECTE MAXIME ...Petriceh

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ducatereza...

ce sa zic, nasol si rezultatul tau...

traim in romania si totul e posibil, sa obtii interferonul incearca la alti medici am auzit ca unele persoane sunt bagate pe tratament doar din cauza fibrozei mari ...ti-o spun din surse sigure, e un fel de program de studii ,primesti analize din 3 in 3 luni viremie si altele gratuit...

si eu am f 3 si numai 20 ani :o: , nu e momentul sa ne plangem de mila...nu avem timp, trebuie sa vedem ce e mai bine de facut, si la mine e aiurea dar si bine nustiu :P eu am doar 1966 copii , nici mie nu-mi da interferon ,o sa merg sapt asta la un alt doctor sa vad ce zice

iti urez suces...o sa fie bine in final !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Adi 44 si voua celorlalti membri ai acestui forum, i-ti multumesc ca ti-ai facut timp si ptr. mine si ai raspuns atat de rapid S.O.S-ului meu.Sa stii ca am incercat si la alti medici, dar unii i-mi spuneau ca odata ce am dosarul la comisie nu se mai poate face nimic pana nu o sa am viremia mai mare de 100000 u.,dar au uitat sa-mi spuna cum sa mi-o monitorizez stiind ca este f. scmpa, in jur de 500 RON si se face doar la Bucuresti si Cluj, am auzit ca mai nou si la Tg. Mures. I ar alti medici nici nu concep eficienta tratamentului cu Interferon, sunt atat de convinsi de acest lucru incat daca nu a-si cunoaste cazul colegei mele tratate cu Interferon mai ca le dadeam dreptate. Daca ai cumva amanunte despre programul in care se acorda tratament cu Interferon in cazul fibrozei mari si analize ale viremiei din 3 in 3 luni mi-ar prinde f. bine sa pot merge la medic cu "Tema" gata facuta, oricum i-ti multumesc f. mult ptr. raspuns .Sper sa mai comunicam.Toate cele bune i-ti doresc si Respecte Maxime tuturor. Ptriceh.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×