Sari la conținut
Forum Roportal
ellla

da-mi Doamne

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ratiune, iubire ... cauze efecte

 

observ ca stam si macinam mintea si pentru ca minuni nu apar ... incepem sa boscorodim cum ca nu exista divin

numai ca minunile apar atunci cand te afli in sfera materiei prime de creatie, aceasta fiind energia superioara incepand cu nivelul inimii, cu iubirea

 

daca te afli in sfera inferioara a retionamentului excesiv si astepti sa apara minuni ... te amagesti ... astepti para malaiata

cum poti avea parte de bunatatile unei gradini dac tu te afli in alta ?

 

 

 

de ce nu-mi da Dumnezeu? pentru ca nu esti cu El in gradina lui ... esti in alta gradina

 

nu-i bai si eu am fost tot week end-ul ... important e sa deschidem poarta si sa trecem in cealalta gradina

 

 

cand esti in gradina lui Domnul iti da

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..................................

 

 

cand esti in gradina lui Domnul iti da

 

Vorbesti serios? :yawn:

 

Iti propun sa-ti iei concediu de la "ezoterism.com" si incearca o vacanta prelungita prin lume... sa incepi cu satele romanesti macinate de saracie, de mizerie si boala... continua periplul prin Africa Neagra, apoi treci prin India si ca ultim reper... in unele tari musulmane unde bogatia izvoraste din pamant, insa saracii sunt una cu pamantul si vezi de mai poti vorbi din carti, vezi de mai gasesti gradina si cine si ce iti da!

(cu siguranta mai sunt si alte locuri, insa cred ca sunt suficiente si acestea pentru a-ti face o idee cam in ce consta "gradina")

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Delia.subscriu.

Ce-ai baut azi Ella?Te-ai dat cu gondola si te-au apucat ametelile?O imiti pe Froz3 care posteaza mult dar nu spune nimic.Care e defapt problema ta si care e tema topicului?

Spune ceva concret si am sa-ti raspund.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care e defapt problema ta si care e tema topicului?

Spune ceva concret si am sa-ti raspund.

 

mai citeste o data poate pricepi :yawn:

 

ratiune si iubire , care si de ce parte apartin si atrag

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ratiune, iubire ... cauze efecte

 

observ ca stam si macinam mintea si pentru ca minuni nu apar ... incepem sa boscorodim cum ca nu exista divin

numai ca minunile apar atunci cand te afli in sfera materiei prime de creatie, aceasta fiind energia superioara incepand cu nivelul inimii, cu iubirea

 

daca te afli in sfera inferioara a retionamentului excesiv si astepti sa apara minuni ... te amagesti ... astepti para malaiata

cum poti avea parte de bunatatile unei gradini dac tu te afli in alta ?

 

 

 

de ce nu-mi da Dumnezeu? pentru ca nu esti cu El in gradina lui ... esti in alta gradina

 

nu-i bai si eu am fost tot week end-ul ... important e sa deschidem poarta si sa trecem in cealalta gradina

 

 

cand esti in gradina lui Domnul iti da

 

 

Daca nu esti in gradina Domnului, Domnul te indruma astfel incat sa ajungi acolo. De noi depinde daca il ascultam...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai citeste o data poate pricepi :yawn:

 

ratiune si iubire , care si de ce parte apartin si atrag

Eu am priceput ceva din ce ai scris dar nu era nevoie sa le prezinti atat de academic si ezoteric.

Votez pentru ratiune.Iubirea(phileo) a murit din umanitate.Dezvolta in tine ratiunea prin cunoasterea Cuvantului lui Dumnezeu si iubeste-AGAPE.Daca nu stii ce inseamna phileo sau agape intreaba-ma sau cerceteaza pe net sau in carti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am o vaga idee dar poti dezvolta te rog?

 

am scris asa mai ales pentru cei carestriga:"nu exista Dumnezeu, dac exista sa-mi dea un semn, sa fac o minune" ... ei bine cum sa se arate Dumnezeu dac ei sunt in alte gradini pe coclauri si n-au deshis macar poarta spre Dumnezeu?

 

:yawn: no ce greseli de tastare am facut dar nu mai editez ca mi-e lene :o: iertare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am o vaga idee dar poti dezvolta te rog?

 

am scris asa mai ales pentru cei carestriga:"nu exista Dumnezeu, dac exista sa-mi dea un semn, sa fac o minune" ... ei bine cum sa se arate Dumnezeu dac ei sunt in alte gradini pe coclauri si n-au deshis macar poarta spre Dumnezeu?

 

:yawn: no ce greseli de tastare am facut dar nu mai editez ca mi-e lene :o: iertare

Si mie imi este lene.Am sa incropesc ceva de dragul tau.Iubirea phileo este bazata pe sentimentele umane in care nu poti avea mare baza mai ales in aceste timpuri.Iubirea agape este cea care o primesti de la Dumnezeu si nu este dependenta de starile sufletesti...subiectul e lung...

Problema pe care o pui tu cu "gradinile" o inteleg altfel:din cauza ca in zilele noastre sunt atat de multi dusmani ai lui Dumnezeu nici tu nu mai stii ce si cum sa crezi.Defapt nici tu nu ai intrat inca in gradina.Te invarti pe langa garduri,vrei sa intri sau sa sari gardul dar nu stii cum.E simplu si absurd in acelasi timp...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×