Sari la conținut
Forum Roportal
blue_wings

Grecia - Insula Thassos

Postări Recomandate

A fost cineva in Thassos, Grecia?

 

M-ar interesa si pe mine un sejur acolo si am cateva nelamuriri:

 

1. Care ar fi temperaturile apei si aerului spre sfarsitul lunii mai?

 

2. E recomandat sa apelez la o agentie de turism sau sa merg pe cont propriu?

 

3. Ce locatii, hoteluri, restaurante recomandati?

 

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu a fost nimeni in Thassos...

 

Sa intreb de Zakynthos?

 

Ma intereseaza acum pentru ambele destinatii temperatura apei in a doua jumatate a lunii mai. Despre restul m-am lamurit singur...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma intereseaza Thassos...o sa merg in iunie..a mers cineva? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a interesat Thassos acum 2 ani, până când am auzit ceva cum c-ar fi insula favorită a albinelor şi a tot felu' de alte gâze :cheer:

Acuma, c-o fi aşa, că n-o fi aşa, cine ştie... Da' cum fum fără foc nu iese, nu m-am riscat avaând în vedere un că aş fi mers cu un copil mic-mic...

Editat de Coutally
link reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si pe mine ma intereseaza Thassos...o sa merg in iunie..a mers cineva? :pardon:

 

Am mers eu vara asta si mi/a placut la nebunie in Thassos. am prins eu vreme mai ciudata ca era deja sezonul cam gata.. dar distractia a fost super! am relatat tot cu poze si filmuletele pe blogului meu aici : Dia's blog - Thassos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dianora, ai un articol excelent pe blog.

 

Peste 2 saptamani plec si eu in Thassos, iar la revenire voi inccerca sa fac un review complet si pentru alte persoane interesate de acest topic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si pe mine ma intereseaza Thassos...o sa merg in iunie..a mers cineva? :flowers:

 

Plecam pe 8/9 iunie din Bucuresti.

Este prima data cand mergem in Grecia, asa ca nu stiu ce sa-ti spun... La intoarcere promit ca fac un rezumat

Concediu placut!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://mariusnpr.wordpress.com/

In sectiunea traveling gasiti 2 articole despre Thassos.

 

Despre vacanta in Thassos

Drumul ales a fost cel prin Stara Zagora, chiar daca aici pe forum s-a spus ca o portiune este in lucru si traseul este deviat. Parcurgandu-l intr-o zi de duminica (si dus si intors), l-am gasit foarte liber, asa incat am putut merge prin Bulgaria cu 110-120km/h constant, si am scos ca timp 5 ore la dus si 4h 40min la intors (prin BG, se intelege). Nu m-am ratacit, nu am avut GPS, si am urmarit indicatoarele si harta. Nu mi-am dat seama ca drumul este deviat decat atunci cand am intalnit un grup din Brasov nedumerit ca GPS-ul ii trimitea aiurea (ulterior am vb. pe insula cu alti romani si am aflat ca toti care au avut GPS s-au ratacit). Eu doar am urmat indicatoarele.

Deviatia asta este (sau era) exact in dreptul localitatii Shipka. La intoarcere am mers pe drumul obisnuit, nu pe deviatie. Nu am gasit indicatoare care sa ma trimita pe alte cai, desi am trecut pe langa intersectia unde iesisem la venire de pe drumul deviat. Asfaltul prin pasul Shipka era turnat in proportie de 90%, doar pe alocuri mai erau portiuni de cate 10m de criblura (in unele curbe). Probabil ca s-a dat drumul intre timp la traseul normal, deci nu mai avem deviatie pe acest traseu. Nu bag mana in foc, pentru ca eu am mers duminica si la dus si la intors.

Echipaje de politie, la dus am numarat 4 (in Gabrovo, St. Zagora si inca 2 pe langa Haskovo in sate alaturate) iar la intoarcere vreo 10 (multe echipaje si patrule pana in St. Zagora si 2 echipaje in V. Tarnovo). In Grecia la dus am intalnit o patrula iar la intoarcere 2 patrule si un echipaj cu radar. Cu asta vreau sa daram mitul conform caruia nu ar fi politie prin unele locuri.

 

Cand intalniti indicatorele in 2 alfabete, este bine sa retineti ca poza cum se scrie numele localitatii si in celalat alfabet, pentru ca de multe ori prin BG. nu apar indicatoare scrise in ambele alfabete (latin si chirilic).

 

Si tot despre drum vreau sa precizez ca in Grecia sunt zone cu drum in lucru si restrictii la 40-50km/h (si pe acolo sunt si patrule de politie).

 

Per total, la dus, am facut 12 ore cu tot cu pauze (nu stiu care a fost timpul efectiv de condus), iar la intoarcere am facut 14 ore (pauze lungi la popasuri) dar timp efectiv de condus de 11h si 10 minute.

Distanta Pitesti - Skala Potamia = 855 km.

 

Despre statiuni si plaje:

Cea mai buna plaja mi s-a parut Paradise Beach, mai mult ca perfecta pentru copii dar si pt. snorkeling. Intrarea suparator de lina in mare, te plictisesti pana iti ajunge apa la brau. Partea proasta este drumul de pamant care coboara de sus de la drumul principal...iti cam da emotii si la coborare si la urcare (cu masina).

Cel mai fin nisip de pe insula l-am gasit pe plaja din Sk. Potamia, un nisip fin si alb. In Sk. Panagia (Golden Beach) nisipul este auriu si mai grunjos putin. Ce nu s-a spus pana acum pe forum (eu nu am vazut mentionandu-se asa ceva) este ca intre aceste doua plaje este o zona cu pietre / bolovani, unde nu se poate face plaja. Aceasta zona incepe chiar in dreptul terasei Krambousa, si am vazut multe pensiuni cunoscute in zona cu pietre. Daca luam cazare la ele, luam o mica teapa (ei spun ca sunt la 20m de apa, dar nu precizeaza ca nu exista plaja, si ca pana la plaja ai de mers 2-300m).

Am mai fost si pe alte plaje: Tripity, Metallia, Potos, Psili Amos, Aliki...sunt toate frumoase, au fiecare cate ceva in particular, insa pentru un copil mic de 3-5 ani nu prea sunt potrivite. De fapt nici Golden Beach nu este asa potrivita pt. copii mici pentru ca la intrarea in apa exista un "sant" mai adanc, apoi apa redevine mica. Prin urmare, nu poti lasa copilul in voie sa se joace.

 

Alte precizari:

Am vazut pe insula reclame la sporturi nautice, acvatice si subacvatice si calarie; daca tin minte bine, prin Potos sunt astfel de agentii.

Am avut probleme cu masina si am apelat la un service din Sk. Potamia. JALNIC. Va recomand ca in astfel de situatii sa mergeti direct in Limenas, unde este un singur service mai mare. Pana la urma am reparat tot eu masina, prin telefon, primind explicatii de la un mecanic din RO. Avand masina stricata, am vrut sa inchiriez o masina (kia picanto) si pretul cu toate asigurarile incluse era de 60 euro / 2 zile sau 85 euro / 3 zile. Pretul afisat la intrare in agentie era de 49 euro / 3 zile.

Si ca tot am ajuns la capitolul preturi, mie unul mi s-au parut mari preturile pe insula. Ma asteptam ca fructele, legumele, maslinele si uleiul de masline sa fie mai ieftine pe acolo, insa sunt mai mari decat in RO.

Pentru ca s-au spus pana acum preturile pe la taverne, completez si eu cu preturile prin super-marketuri:

rosii - intre 1,45 si 1,60 euro

nectarine - intre 2,40 si 2,90 euro

ulei de masline - 4 euro / 1 litru

masline - aprox. 4-5 euro / kg

Coca Cola (la 1,5 litri, ca mai mare nu am vazut) - minim 1,10 euro

bere Vergina - 0,60 euro doza

lapte la cutie de 1 litru - intre 1,45 si 3,50 euro in fct. de marca si perioada de valabilitate (alea UHT care rezista juma' de an sunt mai scumpe)

salam - de la 8 la 15 euro / kg

unt - aprox. 2,50 euro pachetul

margarina - 0,95 euro pachetul

cornuri cu ciocolata - 0,90 euro

 

Si inchei cu o ultima remarca: insula nu e plina de romani, e plina de bucuresteni (in afara de zeci de masini de bucuresti am mai vazut o masina de TM, vreo doua de BV, si chiar una de CT). Si in urma acestei vacante am ramas profund scarbit de atitudinea lor...pe plaja auzeam numai "ba grasule, bagami-as...." "m**e" "ce **** mea" si alte expresii spuse in gura mare.

Pe sosea eram agasat de masinile bucurestenilor...ei nu stiu ce e aia prioritate, sau coada (la ferry).

Din nefericire la pensiunea unde am fost cazat au mai stat niste romani (tot bucuresteni) si am avut parte de niste faze de fata cu gazdele care m-au facut sa rosesc si sa imi fie rusine ca sunt roman (cea mai tembela faza a fost cand trei bucuresteni piliti incepusera sa isi bata joc si sa il injure pe copilul de 6 ani al gazdei, iar copilul aproape plangand a mers la parinti sa le spuna).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A fost cineva in Thassos, Grecia?

 

M-ar interesa si pe mine un sejur acolo si am cateva nelamuriri:

 

1. Care ar fi temperaturile apei si aerului spre sfarsitul lunii mai?

 

2. E recomandat sa apelez la o agentie de turism sau sa merg pe cont propriu?

 

3. Ce locatii, hoteluri, restaurante recomandati?

 

Va multumesc.

 

 

e mai bine sa mergi prin agentii de turism cea mai buna oferta e de la cei de la eximtur e in jur de 200 euro e super tare grabestete aku ca e redus pana la 15 martie si insula thassos e super am vazut si eu si am decis sa ma duc la vara in concediu dak vrei sa afli mai multe informati si obiective turistice pe care sa le vizitezi uite aici Thassos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×