Sari la conținut
Forum Roportal
nastea

CRITICA- cum o primim?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As vrea sa va intreb cum reactionati voi la critici?

Pe mine de exemplu ele ma depresioneaza total.

asta in special atunci cand incerc sa le patrund in speranta ca le voi putea folosi in favoarea mea. cel mai adesea ele insa contravin principiilor mele si ma clatina din temelii. Probabil este vorba despre o acuta lipsa de incredere, nu stiu.

Cum reactionati dumneavoastra la critici, ce semnifica ele si ce importanta au ele pentru dumneavoastra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu reactionez in mod diferit in functie de cine este persoana care ma critica. Cu totii stim sa criticam. Important este sa si avem ceva concret de spus persoanei careia ne adresam.

Faptul ca cineva te critica nu inseamna ca are si dreptate in ceea ce spune. Nu te mai lua si tu dupa gura lumii. Nu ai sa reusesti niciodata sa faci pe placul tuturor. Traseaza-ti singura niste obiective si urmeaza-le cum stii tu mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord cu spider.depinde de persoana care ma critica.tin cont de criticile venite din partea printilor/profesorilor(unii)/prieteni.desi nu tin cont tot timpu de ele, pentru ca de cele mai multe ori fac asa cum ma taie capu.nu e bine, dar uneori chiar ma ajuta mai mult sa stiu ca datorita atitudinii mele sau a deciziilor mele am ajuns undeva sau am facut ceva :agresiv:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca in viata ai un scop bine definit si modalitatile de realizare sunt si ele bine creionate atunci mai mult ca sigur criticile celor din jur te vor afecta mai putin. Trebuie insa sa tii cont de etica, moralitate si sa ai o conduita demna. Ajuns in acest stadiu al dezvoltarii vei fi constient de capacitatile si defectele tale iar criticile care fac referire la aspecte pe care nu le consideri ca fiind vicii de caracter vor trece pe langa tine.

Dar ce ne facem atunci cand cum bine zice romanul "ne simtim cu musca pe caciula"? Incercam sa tinem cont de parerile care ne par bine intentionate neglijandu-le pe celelalte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu ma mai ating atat de mult criticile celorlalti pentru ca ma critic eu slava Domnului.Am ajuns sa nu ma mai uit in oglinda nu ca sa nu-mi vad fata ca estetica, ci pentru ca ma exaspereaza oboseala si frica ce se citeste pe chipul meu.Inainte ma deranjau criticile inutile multe venite de la straini care nu ma cunosteau suficient de bine si aruncau cate o pastila de amar ca sa-mi strice cheful.Cele venite de la familie,in speta mama si tatal meu, le ascultam si le ascult pentru ca sunt foarte corecte si incerc sa ma indrept si eu cu posibilitatile pe care le am la indemana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa va intreb cum reactionati voi la critici?

Pe mine de exemplu ele ma depresioneaza total.

asta in special atunci cand incerc sa le patrund in speranta ca le voi putea folosi in favoarea mea. cel mai adesea ele insa contravin principiilor mele si ma clatina din temelii. Probabil este vorba despre o acuta lipsa de incredere, nu stiu.

Cum reactionati dumneavoastra la critici, ce semnifica ele si ce importanta au ele pentru dumneavoastra?

[snapbacca]53139[/snapbacca]

La critici poti reactiona in principiu in trei variante:

1) pleci capu' si asculti. Bagi lectia la cutiuta cu ginduri, te alegi cu experienta, te simti ca porcu- dar orice lectie are un pret...

2) te uiti la cel care te critica, si spui: da? tu vorbesti? pai sa critici normal, se pricepe oricine! Pune osu' si fa tu mai bine ca mine. Ce? Comentezi? ( aici tragi un sut in biroul criticantului de sa zboare pe jos toate hirtiile, pixurile, vaza, geanta, calculatorul, etc. ) Apoi, il iei de guler, il ridici de la pamint trintindu-la cu spatele de un perete, sau mai bine de vre-un fiset metalic care suna cit mai tare, si-i spui raspicat:"Vrei sa-mi strici armonia cu orice pret? Daca cistigi un ban o faci din cauza mea, a lui x si a lui y!!! GUNOIULE!" Apoi, eliberezi gulerul lasindu-la sa cada pe podea. Pleci in mod obligatoriu trintind usa. Sau, lasind-o larg deschisa. Solutia 2 este demna, dar produce mult bucluc. Si, nu inveti nimic, in schimb iti faci dusmani.

3) Varianta intermediara intre punctele 1 si 2 adaptabila dupa caz. Adaptabilitatea fiecaruia trebuie sa-si spuna cuvintul...

Este bine totusi sa stii un lucru: numai cine nu munceste nu greseste...

 

Acum nu ma mai ating atat de mult criticile celorlalti pentru ca ma critic eu slava Domnului.Am ajuns sa nu ma mai uit in oglinda nu ca sa nu-mi vad fata ca estetica, ci pentru ca ma exaspereaza oboseala si frica ce se citeste pe chipul meu.Inainte ma deranjau criticile inutile multe venite de la straini care nu ma cunosteau suficient de bine si aruncau cate o pastila de amar ca sa-mi strice cheful.Cele venite de la familie,in speta mama si tatal meu, le ascultam si le ascult pentru ca sunt foarte corecte si incerc sa ma indrept si eu cu posibilitatile pe care le am la indemana.

[snapbacca]53423[/snapbacca]

Alege numai ce poti asimila in sens pozitiv. Ignora restul. Pe strainii "amabili" rasplateste-i cu ignoranta din plin. Saluta-i rece, si vezi-ti de treaba mai departe. Critica contrar a ceea ce cred unii este foarte nociva! Te demoleaza psihic, zdruncina increderea in tine, iti scade dispozitia de lucru, poate declansa o depresie, poate declansa chiar si un colaps al sistemului imunitar. Nu-i de gluma. Cel ce critica ar trebui sa stie sa-o faca jovial, ca se poate, fara jigniri, inpunsaturi si alte ofense si trivialitati. "Vorba dulce mult aduce"zice o vorbe din popor. Este adevarat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Victor Apostu pentru cuvintele tale.Eu acum mai mult stau in casa si nu ma mai intalnesc cu multi oameni.Oricum in ultimii 14 ani am invatat sa ii "dau la fund" pe cei care sunt goi la suflet si ironici pana la stupiditate.Tu cum ai reactiona cand cineva iti tranteste in fata faza asta:"Eu nu discut decat cu profesori universitari" sau "Ce stii tu din medicina ca doar nu ai facut facultatea asta!" cand de fapt despre anumite lucruri stiu mai multe decat stiu toti tinerii sau batranii orgoliosi medici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Criticile trebuie ascultate parerea mea.Cu mult mai multa luare aminte decat putem dupa caz sa lasam sa se vada.De ce? pentru ca criticile ne pot ajuta la ceea ce noi nu suntem in stare.Cel putin cei mai multi dintre noi.Sa ne privim din afara,din interiorul sistemului in care suntem obisnuiti sa ne iertam totul si sa ne trecem cu vederea.O critica merita trecuta printr-un filtru primar de atentie.Daca ne lasa impresia ca avem ceva de spus o trecem prin al doilea.Si anume incercam sa o judecam nu atat din punctul nostru de vedere,cat din cel al celui care a adus-o.Eu un efort..dar zic eu ca merita,e doar vorba despre noi,si despre a ne cunoste.

Daca trece si de al doilea filtru,parand serioasa..atunci ar trebui sa o bagam la cap bine.Pentru ca inseamna ca are undeva un sambure mai mic sau mai mare de adevar.

parerea mea! :agresiv:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine dar stii cum e cand dai nas cuiva ti se urca in cap.Trebuie sa joci un pic de teatru in anumite situatii.Sa te faci ca nu iti pasa daca e o persoana mai mica decat tine sau mai putin gomoasa.Intotdeauna voi pastra o ureche libera pentru ca asta ma ajuta sa descopar lipsurile din caracterul meu sau chiar al persoanei care arunca pastila. :oca:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×