Sari la conținut
Forum Roportal
lily.1405

Admitere doar pe baza mediei de la BAC

Postări Recomandate

Buna tuturor! Sunt noua pe acest forum si mi-am facut cont tocmai pentru ca nu am gasit nicio informatie pe google in legatura q acest subiect.Mai am putin si termin cls a XII-a si din anumite motive, m-am hotarat sa intru la o facultate de stat desi nu asta e ceea c vroiam.

 

Ma intereseaza care sunt facultatile de stat din Bucuresti la care se intra doar pe baza mediei de la bac si eventual mediile de la anumite materii din anii de liceu.Vreau sa fie o facultate care sa nu necesite prea mult efort pt a o termina si evident sa nu dureze mai mult de 3 ani.

 

Am inteles k mai sunt putine facultati de stat la care se mai da examen de admitere insa la toate facultatile despre care am citit pe net se da examen de admitere.

 

Va rog mult sa ma ajutati dak stiti ceva despre acest subiect!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. la stat si in special la fara taxa nu cred ca exista acces fara examen de admitere. si daca nu ai gasit pe net, inseamna ca nu sunt.

2. din cele scrise de tine, se pare ca vrei sa faci o facultate doar de dragul de a o face, fara sa te pasioneze ceva anume. daca este asa, indiferent care ar fi constrangerile sau motivele pentru care vrei asta, ti-as recoamnda sa renunti. ar fi pacat de timpul pierdut pe acolo sau pe la examene. dar bineinteles ca decizia iti apartine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu ft bine asta, dar am un motiv intemeiat si trebuie neaparat sa intru la stat.eu am alte planuri de viitor ce nu tin neaparat de terminarea unei facultati, mai ales una de stat.

pana la urma nu cont dak e q taxa sau fara numai sa fie de stat!

mi se pare ciudat k am auzit de la multe pers k la maj facultatilor nu se mai da examen de admitere, kiar si de la proful de mate care banuiesc k ar trebuie sa stie, insa nu gasesc prea multe informatii de admiterea la facultati pe net.

dar pt a intra la id la stat se dau aceleasi examene ca si pt admiterea la zi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum nu ai gasit date pe net, fiecare facultate (universitate) are site in care scrie pe undeva de admitere. Si depinde de fiecare cum se intra...De anul asta nu se stie nimic, sunt zvonuri...nu scrie nicaieri concret.

Ia si tu lista cu facultati:

http://www.listafacultati.ro/

si vezi ce vrea fiecare :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor! Sunt noua pe acest forum si mi-am facut cont tocmai pentru ca nu am gasit nicio informatie pe google in legatura q acest subiect.Mai am putin si termin cls a XII-a si din anumite motive, m-am hotarat sa intru la o facultate de stat desi nu asta e ceea c vroiam.

 

Ma intereseaza care sunt facultatile de stat din Bucuresti la care se intra doar pe baza mediei de la bac si eventual mediile de la anumite materii din anii de liceu.Vreau sa fie o facultate care sa nu necesite prea mult efort pt a o termina si evident sa nu dureze mai mult de 3 ani.

 

Am inteles k mai sunt putine facultati de stat la care se mai da examen de admitere insa la toate facultatile despre care am citit pe net se da examen de admitere.

 

Va rog mult sa ma ajutati dak stiti ceva despre acest subiect!

 

Vezi Universitatea din Bucuresti (facultatile de: limbi si literaturi straine, administratie si afaceri, si jurnalism si stiintele comunicarii (acolo trebuie sa dai un fel de examen, ce consta in scrierea unui text liber, ca sa arati ca stii sa scrii. How hard can that be?)).

In rest mai poti intra fara examen la cele particulare.

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi Universitatea din Bucuresti (facultatile de: limbi si literaturi straine, administratie si afaceri, si jurnalism si stiintele comunicarii (acolo se da un fel de examen, ce consta in scrierea unui text liber, ca sa arati ca stii sa scrii. How hard can that be?).

In rest mai poti intra fara examen la cele particulare.

Examenul asta care consta intr-un "text liber",asa cum ii zici tu,e mult mai greu decat unul normal;cel putin la limbi straine stiu sigur .

La administratie si afaceri intr-adevar nu se da examen,iar la stiintele comunicarii din nou se da.

Mai exista o sectiune,tot in cadrul Universitatii Bucuresti,de fapt o facultate,Psihologia,care mai are o specializare fara examen,insa cred ca e prea devreme sa ne putem pronunta...Metodologia desfasurarii examenelor de admitere se afiseaza mult mai tarziu,nu acum. Se schimba de la an la an,asa ca eu zic sa mai astepti cateva luni.

Nu fi nerabdatoare sa fii la facultate :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, I suppose you're right... asta e tot ce-am gasit.

Eu i-as recomanda sa se inscrie la o facultate particulara acreditata (daca taxa nu conteaza).

 

Examenul asta care consta intr-un "text liber",asa cum ii zici tu,

Asa scria pe site :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S, eu am zis ce stiam eu. Si oricum,pe site-uri de obicei apar lucruri vagi,si dupa cum am zis,e prea devreme pentru certitudini in ce priveste desfasurarea examenelor.

Da,cea mai buna alegere este o facultate particulara,dar fiecare face cum il taie capu'.

edit: Buna in situatia in care ea nu pune prea mult pret pe facultate .

Editat de Miss-Take

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu si eu ca cea mai buna alegere pt ce vreau eu ar fi o facultate particulara.dar tatal meu, care este un om q ft multe conceptii invechite, nici nu vrea sa auda de asta pt k "la particulara poate sa intre orice prost si o sa rada lumea de mine" pt k toti ma stiu k fiind o eleva ft buna.doamneeee....park ar trai in urma q vreo 30 de ani...pe mama o pot "modela" mai usor dupa c vreau eu...:bataita: dar prb e el...bineinteles k dupa aceea el vrea sa profesez in dom respectiv...in skimb eu am vb q mama de multe ori si am ajuns la concluzia k cel mai bine e sa-mi deskid ceva pt k nicaieri nu castigi cat ai castiga din propria afacere....si mai e o kestie...tatal meu nu-l accepta p prietenul meu actual pt k spune k din cauza lui n-o sa iau bacul si n-o sa intru la fac si deci, trebuie sa-i dovedesc k se inseala...(mai ales pt k vreau sa raman q pr meu toata viata).dupa ce intru la stat o sa-l convingem eu si mama si q treaba q afacerea....

deci, in concluzie trebuie sa intru la stat!am vzt k ati zis voi ceva de universitate si m-ar interesa fac de administratie si afaceri.da dureaza 4 ani din cate am vzt si 5 dak as face-o la id ceea ce e prea mult.si pe deasupra am inteles k la univ e ft greu si nu prea ai timp liber, trebuie sa mergi la toate cursurile.

eu as fi vrut mai degraba ceva gen contabilitate, management...da sa fie si o fac permisiva in acelasi timp...cred k vreau cam multe nu?

nu stiu ce sa fac!!:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×