Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am o rana pe col de vreo 3 ani.am fot acum trei ani la un control si mi s-a spus ca am o rana foarte urata care trebuie cauterizata in cel mult 2 saptamani.nu am luat nici un tratament si nici nu am fost sa fac cauterizarea.peste un an am fost la alt doctor si mi-a zis ca nu am nimic.ca totul e perfect.am fost apoi la cateva luni la alt doctor si mi-a zis ca rana e foarte mare.mi s-a facut papa nic.si mi-a iesit bine.mi s-a dat un tratament cu ceaiuri si ovule.am urmat tratamentul cateva zile si dupa nu l-am mai continuat.mi s-a zis ca cauterizarea se face a 4 a zi dupa terminarea menstruatiei.as vrea sa stiu dc eu nu am urmat nici un tratament pt dezinfectarea ranei pot face asa cauterizarea?

si inca ceva.am inteles ca atata timp cat eu am rana nu pot lua anticonceptionale pana nu o cauterizez.este adevarat.ajutati-ma va rog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu cauterizare inseamna ardere. adik se aplica o substanta care iti arde rana respectiva.nu e dureros doar ustura putin. am avut si eu parte de un asemenea tratament dar era undeva in zona exterioara deci la vedere. in cazul tau nu stiu ce sa-ti zic.oricum ar fi, parerea mea e ca trebuia sa urmezi tratamentu si sa faci acea cauterizare pentru k la urma urmei nimik nu e mai important decat sanatatea noastra. mergi la ginecolog si spune-i k nu ai urmat tratamentu, poate il vei face din nou. nu te speria. tot raul spre bine. multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ajutati-ma cu o parere...am fost la ginecologul catu mi-a spus ca am rana pe col si trebuie sa ma cauterizeze.am zis ca e bine sa ma mai merg la inca un medic sa-i cer parerea.am inteles ca olaru e unul dintre cei mai buni ginecologi din timisoara.am fost la el si acesta mi-a spus ca am o mica eroziune care nu necesita cauterizare.pe cine sa cred acum?voi ce stiti de cei doi medici?care e mai bun?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

abordarea e gresita

nu care-i mai bun conteaza ci starea ta de sanatate

sfat: fa cat mai multe analize amanuntite si apoi in cunostinta de cauza imbratisezi un medic

atentie! nu lua in joaca problema ta, poate avea evolutii rele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce analize sa mai fac daca am fost deja la doi medici si au avut pareri diferite? merg la altul si-mi spune ca trebuie cauterizare,altul ca nu trebuie. eu pe cine sa mai cred?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am facut testul papanicolau si primul medic a spus ca e ok doar ca trebuie cauterizata rana.la celalalt medic am fost abia azi si inca n-am primit rezultatele testului,mi-a facut ecografie si a zis ca nu e nicio problema.

Editat de sweety_alexa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in cazul asta , rana trebuie cauterizata daca e suficient de mare

aprecierea ramane la latitudinea medicului

incerca mai intai un tratament medicamentos, poate scapi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna alexa. Si eu am avut o rana pe colul uterin acum 3 ani dar am scapat de ea fara cauterizare pentru ca am considerat eu ca orice rana este intretinuta de o boala deci am cautat sa tratez boala care intretinea rana si care in cazul meu era o candidoza. Recunosc ca am facut multe tratamente caci nici nu imi disparea bine boala ca ea reaparea, ideea e ca trebuie sa iti faci neaparat controlul secretiei si sa iei tratamentul adecvat iar dupa 10 zile dupa tratament sa iti faci iar lama ca sa vezi daca ti-a disparut ...dar f important este ca medicul sa trateze si partenerul caci altfel tu o vei lua din nou si avand o rana trebuie sa te controlezi cel putin o data la 3 luni sa vezi ce boala a mai aparut caci zona e sensibila si tot asa tratezi...parerea mea este ca nu trebuie sa te supui unei cauterizari atata timp cat ai o boala care intretine rana caci asta nu va duce la altceva decat la marirea ranii si asta o spun din experienta unei doamne care mi-a marturisit ca a facut 2 cauterizari in urma carora i s-a marit rana si mai mult si inainte de a face cauterizarile doctorita nici macar nu s-a gandit sa ii faca o lama..si saraca are disconfort mai tot timpul inclusiv in timpul actului, iar acum ultima oara a ajuns sa ii taie putin din rana sa vada de ce natura este....asta este atitudinea unor medici care nu isi vor decat banii si la ei totul merge ca pe banda de doamne fereste ajungi sa faci si alte complicatii.Parerea mea este sa faci cum am facut eu nu te cauteriza mai ales daca ti se spune ca e mica rana si nici daca e mare tratati-va tu si partenerul de bts-ul ce-o intretine si fa-ti controale neaparat la cel mult 3 luni..si ai sa vezi ca o sa iti dispara...mie mi-a disparut intr-un an de insistenta.Apoi fa-ti si o colposcopie sa fii sigura ca nu mai ai rana si cand ai scapat fa-ti controale normale o data la 6 luni un papanicolau si o lama si totul va fi bine fi sigura!altfel vei avea de suferit mai mult...si inca ceva spalaturile sa le faci cu ceaiuri de pelin sau galbenele unii doctori recomanda sa te speli cu degetul altii cu irigatorul...e alegerea ta...eu nu am folosit irigatorul atunci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×