Sari la conținut
Forum Roportal
alanda

Nu mai am nici un drept?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In urma decesului tatalui meu natural, dupa inmormantare am aflat ca a lasat mamei mele vitrege un testament incheiat in notariat prin care o face pe aceasta unic legatar. Tatal meu detinea un apartament cumparat in timpul casatoriei cu mama mea vitrega si o casa la tara cu terenul aferent pe care o primise ca mostenire de la parintii tatalui meu.

Pot ataca testamentul?

Ma puteti ajuta spunandu-mi pasii pe care trebuie sa ii urmez?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca e incheiat la notar nu are nici un rost sa-l ataci, e dreptul lui de a lasa unic mostenitor pe cine vrea. problema este ca si cu toate astea nimeni nu se poate atinge de partea ta, care este rezerva succesorala, tu fiind mostenitor rezervatar si avand o anumita cota parte din toata mostenirea lui. dupa ce se calculeaza partea mostenitorilor rezervatari dupa cotele lor parte, sotia sa pastreaza tot ce ramane.. practic se poate ca si ea sa ramana tot cu partea ei din rezerva intrucat si ea este rezervatara.... dar nu mai intru in detalii... conteaza detaliile.. cati mostenitori sunt.. frati buni.. surori... bineinteles ca daca nu lucrezi in domeniu nu-ti recomand sa te apuci tu singur de introdus cereri in instanta pe motive de succesiune..

 

trebuie sa-ti mai spun ca terenul si casa primite mostenire sunt considerate bun propriu si sotia nu are drept la ele. din casa cumparata in casatorie el are drept la 50% teoretic... bineinteles se poate face dovada ca numai el a pus bani la achizitionarea ei si atunci ii poate reveni si mai mult, dar se poate si invers, adica sotia sa demonstreze acest lucru. oricum e o procedura greoaie care se intinde pe ani.... asta cu dem ca are o parte mai mare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc daddy

Sunt singurul copil al tatalui meu.Casa de la tara a fost a bunicilor iar dupa moartea lor tata a deschis succesiune, obtinand-o astfel ca mostenire . Sa inteleg ca mama vitrega nu are dreptul la aceasta casa ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din pacate in cazul tau sotia supravietuitoare, fiind legatara universala, adica singura beneficiara a mostenirii va avea parte si la casa si teren, asta dupa ce se calculeaza cota ta de rezerva.important este ca acea casa sa fie a tatlui tau in intregime, ca sa nu mai intervina si alti succesori sa-si ia dreptul.

in concret, daca in speta ta singurii mostenitori sunteti tu si sotia supravietuitoare, deci fara sa mai existe si alti copii, chiar adoptati sau din afara casatoriei se va calcula asa: se va calcula de catre instanta cat valoreaza casa + teren + apartam, cotitatea(mostenirea) pe care o lasa si care se va imparti este casa + teren+1/2 aprtam, zic prin ipoteza ca ar fi 200 000 euro toate. din suma asta tie iti revine ca rezerva de care nu se poate atinge nimeni 93 000 euro, iar restul i-ar reveni sotiei supravietuit.

repet daca exista si alti mostenitori situatia se calc altfel, si dupa alte cote iar tie iti revie mult mai putin

si situatia expusa de mine este pur ipotetica pt ca in realitate se va calcula la valoarea reala a imobilelor si nu se vor atribui bani, se va imparti totul in natura, ceva de exempu tu iei aprtam iar ea casa si teren si daca aprtam valoreaza mai putin mai dai tu ceva bani, asta in cazul in care va intelegeti la sume... repet situatia e tare complicata si daca nu te intelegi de buna voie cu ea, nu se poate rezolva decat in instanta.. si dureaza... dar oricum situatia e in favoarea ta, nici vorba sa nu ai nici un drept la mostenire si sa ramai cu nimic si ea sa ia totul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daddy,

Am fost la avocat si mi-a spus ca am dreptul la 37/64 iar mamei vitrege ii revin 27/64.

Nu inteleg eu prea bine cum vine asta. Poate ai bunavointa si imi explici tu.

Iti multumesc inca o data.

Am sa specific ca apartamentul se afla intr-o vila din zona Unirii -Bucuresti si are in proprietate si 45 metri patrati teren.

Tatal meu nu mai are in viata apropiat ca rude pe nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daddy,

Am fost la avocat si mi-a spus ca am dreptul la 37/64 iar mamei vitrege ii revin 27/64.

Nu inteleg eu prea bine cum vine asta. Poate ai bunavointa si imi explici tu.

Iti multumesc inca o data.

Am sa specific ca apartamentul se afla intr-o vila din zona Unirii -Bucuresti si are in proprietate si 45 metri patrati teren.

Tatal meu nu mai are in viata apropiat ca rude pe nimeni.

mai cuminte e sa astepti decesul mamei supravietuitoare si vei obtine TOT

apoi mai e un plan ce tine si de moralitate: poate tatal tau cu sotia au trait ani buni impreuna, (mai ales ca ia lasat tot prin testament ei , nu tie......nu mai intreb ce relatii au fost intre voi )cum sa vi tu acum sa o dai afara?

evident adevarul e pe la mijloc. dar.........

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, puiut, ai dreptate tine de moralitate. Eu nu as fi facut nimic. Mai ales dupa moartea tatalui meu cand sunt asa de tulburata. Nu imi trebuia nici un proces. Dar mama vitrega este cea care vrea sa vanda tot. Si mi-a cerut sa cedez in favoarea ei tot, pana si casa bunicilor mei...Apoi mi-a adus avocata ei pe cap care mi-a oferit 1/4 din casa bunicilor.Cand a vazut ca nu vreau sa cedez, a scos testamentul...si m-a amenintat ca o sa pierd tot.

Tu ce ai face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, puiut, ai dreptate tine de moralitate. Eu nu as fi facut nimic. Mai ales dupa moartea tatalui meu cand sunt asa de tulburata. Nu imi trebuia nici un proces. Dar mama vitrega este cea care vrea sa vanda tot. Si mi-a cerut sa cedez in favoarea ei tot, pana si casa bunicilor mei...Apoi mi-a adus avocata ei pe cap care mi-a oferit 1/4 din casa bunicilor.Cand a vazut ca nu vreau sa cedez, a scos testamentul...si m-a amenintat ca o sa pierd tot.

Tu ce ai face?

Daca mama vitrega vrea sa vanda si nu va intelegeti in nici un fel nu ai decat o varianta.I-ati un avocat bun si mergi pe calea instantei.In felul acesta mama nu va mai putea vinde nimic pana la sentinta.

Altfel,risti sa pierzi tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa cum ziceam nu ai cum pierde TOT, pt ca ai partea ta de mostenire legala, si trecand peste orice motive de moralitate tie ti se cuvine si cu asta basta, legea te apara tocmai in aceste cazuri in care defunctul nu vrea sa lase mostenitorilor rezervatari nimic. e dreptul tau si nu ti-l poate lua nimeni.

zicea cineva pe aici ca mai bine astepti sa moara mama vitrega sa poti mosteni tot, dar daca si ea lasa intreaga mostenire prin testament altcuiva, nu esti in aceeasi situatie? cel mai bine pt tine, dupa parearea mea, vazand ca nu te intelegi cu mama vitrega este sa impartiti totul si sa te stii scapata de asta. daca va intelegeti fara sa mergeti in instanta, accepta o parte din mostenire care sa reflecte cota la care ai dreptul, iar mostenirea si partea ce ti se ofera evalueaza-le tu in functie de cum merge piata... desi eu sunt tare convins ca se va ajunge la instanta.

nu stiu cum s-a ajuns la partea ta de 37/64, poate stie mai bine avocatul, cunoscand si mai bine situatia expusa.

o sa incerc sa iti exlic cum se calculeaza desi nu stiu daca o sa ma fac inteles.. in fine.... masa de calcul este alcatuita din totalul mostenirii- datoriile pe acre le are.... dupa ce se determina masa de calcul, se aplica cotele din rezerva fiecaruia, in cazul tau, tu 1/2 din suma totala si ea 1/8 din acea suma= 1/2+1/8=5/8

din aceasta cota de 5/8 care reprezinta rezerva voastra se vor mai aplica o data cotele de la mostenirea legala pt a se imparti fiecaruia cat ii revine din rezerva, adica tu 3/4 si ea 1/4, adica tu vei avea undeva la 15/32 din intreaga mostenire. cel putin astea e parerea mea.

mai exact ea o sa ramana cu 1/4 din suma ce reprezinta 5/8 din mostenire + restul de 3/8 care este partea din mostenire care se poate da oricui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, puiut, ai dreptate tine de moralitate. Eu nu as fi facut nimic. Mai ales dupa moartea tatalui meu cand sunt asa de tulburata. Nu imi trebuia nici un proces. Dar mama vitrega este cea care vrea sa vanda tot. Si mi-a cerut sa cedez in favoarea ei tot, pana si casa bunicilor mei...Apoi mi-a adus avocata ei pe cap care mi-a oferit 1/4 din casa bunicilor.Cand a vazut ca nu vreau sa cedez, a scos testamentul...si m-a amenintat ca o sa pierd tot.

Tu ce ai face?

draga mea

nu as ceda nimic

fara acordul tau nu poate vinde, asta mai mult teoretic

inaintezi actiunea de succesiune, in acest caz justitia te va pune in drepturi si propietatea fiind in litigiu e ferita de orice actiune

succes!

 

eu stiam ca se calculeaza asa:

din intreaga masa(avere) jumatate e dreptul sotiei, cat e in viata

cealalta jumatete se imparte intre voi: ea un sfert, tu trei sferturi

deci: tu ai 3/8 din total si ea 5/8

dar e posibil sa ma insel...mai intreaba si tu

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×