Sari la conținut
Forum Roportal
lavvinya

Hingherii din Romania

Postări Recomandate

astazi am fost martora cand o echipa de hingheri au venit sa ridice mai multi cani vagabonzi dintr-un loc public.

 

ceea ce am vazut a fost ......fara cuvinte...cainii scheunau, laturile erau prinse in jurul pieptului catzeilor, aruncau cu plase peste ei...ingrozitor

 

saracii caini mai plangeau si in custi...probabil ca stiau ce urmeaza sa se intample. acei zisi hingheri care prindeau cainii nevinovati, aveau niste fetze....si trageau de latzurile alea.... :D

 

la noi in Romania chiar nu se poate face nimika?/?exista metode mult mai eficiente de prindere a cainilor vagabonzi: prin amplasarea de custi cu mancare, prin incercarea de a te apropia de ei prieteneste, etc Latzul ar fi ultima varianta si asta in cazul cainilor agresivi.

 

ca si tzara nu reusim sa avansam deloc nu numai in acest domeniu dar si in mai multe altele...pacat de acele suflete nevinovate care nu au nici o vina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este greu ,dar nu se vrea. E mai economic sa dai salarii la niste encefalopati . Evul mediu e in floare :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este greu ,dar nu se vrea. E mai economic sa dai salarii la niste encefalopati . Evul mediu e in floare :yahoo:

 

 

E foarte foarte scump ce spuneti voi... atit de scump ca nicaieri in lume nu se face... Ati vazut voi vreun ciine vagabond in UE sau in alte state civilizate? De ce credeti ca n-at vazut? Aia sint mult mai duri! Orice animal vagabond e tinut intr-un adapost pentru o perioada limitata de timp pentru a i se da posibilitatea eventualului stapin sa-l regaseasca sau sa fi adoptat de altcineva, daca perioada aia a trecut, animalul e eutanasiat, nu ca ar fi ei cruzi ci pentru ca fondurile de a-i intretine sint limitate - si alea sint tari bogate...Alta solutie nu prea este...La noi autoritatile sint de fapt niste hoti incompetenti capabili doar sa fure din banul public...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E foarte foarte scump ce spuneti voi... atit de scump ca nicaieri in lume nu se face... Ati vazut voi vreun ciine vagabond in UE sau in alte state civilizate? De ce credeti ca n-at vazut? Aia sint mult mai duri! Orice animal vagabond e tinut intr-un adapost pentru o perioada limitata de timp pentru a i se da posibilitatea eventualului stapin sa-l regaseasca sau sa fi adoptat de altcineva, daca perioada aia a trecut, animalul e eutanasiat, nu ca ar fi ei cruzi ci pentru ca fondurile de a-i intretine sint limitate - si alea sint tari bogate...Alta solutie nu prea este...La noi autoritatile sint de fapt niste hoti incompetenti capabili doar sa fure din banul public...

Nu cred ca este vorba neaparat de fonduri, ci de lipsa unei politici a statului in aceasta privinta. Este destul sa ai contract cu abatoarele ca sa le faci rost de mancare, asa cum se procedeaza si in cazul Gradiniior zoologice. La noi principala problema este dezinteresul Guvernantilor, abia atunci cand UE ne va trage de urechi cu aceasta problema vom incepe si noi sa facem ceva. Aceasta ne este natia, si acestia ne sunt alesii - deci vezi pe cine votezi data viitoare, sau mai bine nu merge la vot, deoarece toti sunt o apa si un pamant. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
astazi am fost martora cand o echipa de hingheri au venit sa ridice mai multi cani vagabonzi dintr-un loc public.

 

ceea ce am vazut a fost ......fara cuvinte...cainii scheunau, laturile erau prinse in jurul pieptului catzeilor, aruncau cu plase peste ei...ingrozitor

 

saracii caini mai plangeau si in custi...probabil ca stiau ce urmeaza sa se intample. acei zisi hingheri care prindeau cainii nevinovati, aveau niste fetze....si trageau de latzurile alea.... :good:

 

la noi in Romania chiar nu se poate face nimika?/?exista metode mult mai eficiente de prindere a cainilor vagabonzi: prin amplasarea de custi cu mancare, prin incercarea de a te apropia de ei prieteneste, etc Latzul ar fi ultima varianta si asta in cazul cainilor agresivi.

 

ca si tzara nu reusim sa avansam deloc nu numai in acest domeniu dar si in mai multe altele...pacat de acele suflete nevinovate care nu au nici o vina

Depinde si ce laturi folosesc.Eu ma uit des pe Animal Planet,la emisiuni ca Pet Rescue,Politia veterinara din Miami,iar ei au explicat ca metoda prinderii cu latul pare foarte dura,animalul se agita mult (la ei latul arata ca un bat din ala ca la mopul pentru podea si cu o franghie care se strange si se largeste,e usor manevrabil),dar metoda asta e folosita atat pentru siguranta celui care prinde cainii cat si pentru animal.Tu ca om nu ai garantia ca un caine vagabond,oricat de bland ar fi,nu te-ar musca,fiind speriat ca il iei in brate (in caz ca nu stiai,orice caine sanatos la cap si care nu are incredere in oameni,cand se simte in pericol,face orice ca sa scape,chiar si sa muste,din cauza fricii).Zilele trecute am intalnit in zona mea un pitbull femela,mi s-a facut mila de ea,se oprise chiar la picioarele mele,avea si un chip bland si mi-am dat seama ca ori a fost pierduta ori abandonata,dar cum n-avea zgarda ... Chiar si asa,am avut o retinere sa o mangai,desi voiam,stiam ca e blanda,dar nu aveam garantia ca nu isi schimba comportamentul in secunda urmatoare si ma trezesc cu botul ei pe mana mea.Daca era pui,ar fi fost altceva,dar cum era caine adult,am preferat sa fiu prudenta.Nici eu nu sunt de acord cu hingherii din Romania,dar nu ma mai mira nimic,doar e "tara tuturor posibilitatilor" :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

www.animed.ro

 

ong din Arad..si dupa cate se pot vedea pe site se descurca destul de bine.

 

pe mine ma tenteaza destul de mult sa infiintez o asemenea asociatie, nu pentru bani ci numai pentru placerea de a face acest lucru de a ajuta bietele patrupede. dar si la un adapost cu 20 de suflete ai nevoie de hrana, medicamente, deparazitare, medic vet. etc.

 

asa ca normal ca e greu sa infiintezi asa o asociatie din moment ce au fost infiintate altele(ajutati-l pe Labus) care tzineau animalele in conditii mizere iar fondatorii organizatiei se lafaiau in banii primiti de la fondurile europene....

 

cu putin noroc...anul asta imi voi cumpara casa...asa ac putem zice ca problema spatiului pentru adapost e rezolvata,

dar datorita faptului ca am crescut animale aproape toata viata mea sunt constienta ca mai sunt si alte cheltuieli, mai ales cu cainii si pisicile grav bolnave sau accidentate.

 

daca cunoasteti sau ati fost voluntar la vreun adapost, rog sa ma sfatuiti in ceea ce trebuie sa fac!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
www.animed.ro

 

ong din Arad..si dupa cate se pot vedea pe site se descurca destul de bine.

 

pe mine ma tenteaza destul de mult sa infiintez o asemenea asociatie, nu pentru bani ci numai pentru placerea de a face acest lucru de a ajuta bietele patrupede. dar si la un adapost cu 20 de suflete ai nevoie de hrana, medicamente, deparazitare, medic vet. etc.

 

asa ca normal ca e greu sa infiintezi asa o asociatie din moment ce au fost infiintate altele(ajutati-l pe Labus) care tzineau animalele in conditii mizere iar fondatorii organizatiei se lafaiau in banii primiti de la fondurile europene....

 

cu putin noroc...anul asta imi voi cumpara casa...asa ac putem zice ca problema spatiului pentru adapost e rezolvata,

dar datorita faptului ca am crescut animale aproape toata viata mea sunt constienta ca mai sunt si alte cheltuieli, mai ales cu cainii si pisicile grav bolnave sau accidentate.

 

daca cunoasteti sau ati fost voluntar la vreun adapost, rog sa ma sfatuiti in ceea ce trebuie sa fac!

scuzarti-ma.sunteti cumva si crescatoare de airedale terrier?ca eu am luat un caine de la rodica fock shadow

probabil ca ma cunoasteti de pe animale.ro(shadow1)

oricum am auzit ca aveti o femela de airedale si o vindeti pe gratis!!!!!!!!!! :o:

puteti sa-mi dati mai multe detalii despre ea? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
scuzarti-ma.sunteti cumva si crescatoare de airedale terrier?ca eu am luat un caine de la rodica fock shadow

probabil ca ma cunoasteti de pe animale.ro(shadow1)

oricum am auzit ca aveti o femela de airedale si o vindeti pe gratis!!!!!!!!!! ;)

puteti sa-mi dati mai multe detalii despre ea? 8)

 

 

 

nu,ma confundati ;)

 

am avut animale si am dar nu de rasa :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×