Sari la conținut
Forum Roportal
Guzghi

FETELLOR PLS HELP

Postări Recomandate

Am o prietena care are deja 2 ani de cand a avut prima menstruatie, dar se intampla sa ii mai vina ciclul si de 2 ori pe luna.

 

 

Ii de rau tare.??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ar fi rau sa faca un control ..poate sunt doar dereglari hormonale...cred ca multe am patit-o nu stiu daca chiar si dupa 2 ani dar..

 

sa faca totusi un control....macar o ecografie..eu asa am descoperit ca nu era totul in ordine pentru ca sangeram prea mult...

 

bafta :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa aiba grija ca daca are chist ovarial ginecologul o va sfatui sa o taie ..eu am fost la rodiografie si asa mi-a spus si daca mai stateam chiar nu mai aveam ce face

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o prietena care are deja 2 ani de cand a avut prima menstruatie, dar se intampla sa ii mai vina ciclul si de 2 ori pe luna.

Ii de rau tare??????

Oricum e bine sa faca un control, o ecografie si sa povesteasca la medic toate amanuntele. E foarte important de stiut abundenta, frecventa ciclului, are dureri de sani, sau in zona inghinala etc. Poate fi o simpla dereglare dar poate fi si altceva care daca e depistat la timp o va ajuta sa duca o viata normala si sa fie mamica.

Orice femeie este bine sa faca un control ginecologic complet cel putin odata pe an chiar daca nu are necazuri.

Daca e vorba numai de o simpla dereglare (ceea ce se intampla foarte des) si nu sunt noduli sau chisturi se pot administra tratamente hormonale (cu anticonceptionale) care rezolva problema. E bine de stiut ca administrarea de preparate hormonale e foarte delicata intrucat poate avea efecte secundare si de aceea trebuie prescrise de medic si consultat medicul pe perioada tratamentului si dupa aceea.

Inainte de asta sau in paralel , cum doresti poti face un tratament naturist care consta in reglarea unor factori metabolici si hormonali care s-ar putea sa rezolve problema. In multe cazuri dupa tratamentul acesta fetele au avut un ciclu regulat si constant ca un ceasornic.

In fiecare dimineata si cu 1/2 ora inainte de masa de pranz (cand intri in casa bei si pana te dezbraci, te speli si te faci comoda a trecut 1/2 ora) se bea o cana de ceai concentrat de galbenele amestecat cu coada soricelului, e amar dar dupa a doua zi nu se mai simte. Dupa cel mult o luna de zile problema dispare.

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa aiba grija ca daca are chist ovarial ginecologul o va sfatui sa o taie ..eu am fost la rodiografie si asa mi-a spus si daca mai stateam chiar nu mai aveam ce face

Nu are legatura cu un posibil chist,nu este o situatie anormala total,exista doar dereglari hormonale...medicul spune ca un ciclu menstrual se regleaza aproape perfect dupa aproximativ 4 ani....atunci lucrurile intra in normal si nu mai exista neplaceri....nu cred k este necesar un control,mai asteapta cateva luni!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca avea probleme ce nu e regulat ciclul ca nici eu nu il am regulat ci de faptul ca vine de 2 ori pe luna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
medicul spune ca un ciclu menstrual se regleaza aproape perfect dupa aproximativ 4 ani....atunci lucrurile intra in normal si nu mai exista neplaceri....nu cred k este necesar un control,mai asteapta cateva luni!

 

 

la unele persoane ciclul nu se regleaza nici dupa "x" ani de zile..... de ce sa ia sansa sa astepte inca 2 ani.... cind ceva poate fi fixat acum !!!???

sfatul meu ar fi sa mearga la un ginecolog cum a mentionat si Gabriel P.,

o singura data in viata mea am avut menstruatie de doua ori intr'o luna si m'am speriat de nu mai stiam de mine......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Controlul este absolut necesar. De ce? In primul rand pentru linistea vosatra. In al doilea rand nu orice sangerare intre perioade este ciclu. Moda este sa umblati cu buricul gol, pantaloni cu talie joasa, desculte... E frumoasa moda. Dar daca ai nimerit o ploaie sau pur si simplu te-a tras un curent sau ai stat pe o banca rece etc te-ai captusit cu o anexita care daca nu o tratezi la timp vei ajunge la 40 de ani sau mai devreme sa ti se faca histerectomie totala. O infectie a anexelor trece uneori neobservata la 16 - 18 ani dar te poate costa foarte mult chiar posibilitatea de a tzine o sarcina.

Sfatul meu: dati putina atentie corpului vostru sau mai bine zis dati toata atentia care trebuie corpului vostru si nu veti regreta !

 

Multa sanatate si bucurii !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa mearga la control, eventual la mai multi medici...

sa nu ia de buna orice reteta prescrisa de medic (mie mi s-a recomnadat ceai anticolitic!!! si l-am baut 15 ani pana am aflat ca alta era cauza durerilor mele de burta)

 

dar retele naturiste nu pot sa faca rau, daca in paralel se continua cautarea adevaratelor cauze

 

 

nu asteptati! mergeti la control

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×