Sari la conținut
Forum Roportal
Roxana@ Elena

Nelamulire...urgent

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am deschis acest topic deoarece am nevoie urgent de raspunsuri din partea persoanelor care sev pricep la medicamentatie psihiatrica

am inceput de azi tratament cu arketis 20mg capsula dimineata si rivotril 20 mg cate jumatate de capsula da problema e ca ma simt de parca as fi beata.....si am inceput sa ametesc....si pana luni nu mai am cum sa iau legatura cu cu d-na doctor psihiatru...si nu amvoie sa intrerupt tratamentul...dar as vrea sa stiu e ceva normal? abia reusesc sa ma tin pe picioare :yahoo:

 

 

ps...scuzati greseala din titlu...da eu nu glumesc cand spun ca abia mai pot sa ma concentrez...efectiv nu mai vad bine...rog moderatorii sa scrie corect cuvantul nelamurire

Editat de erena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca e vorba de efecte secundare.

Eu n-am luat niciodata medicamentul asta de care spui tu, dar am luat Zoloft si ma sculam dimineata de parca atunci trebuia sa ma culc, eram adormita toata ziua. N-am mai luat si a trecut chestia asta.

Cred ca cel mai bine ar fi sa nu mai iei in zilele urmatoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am deschis acest topic deoarece am nevoie urgent de raspunsuri din partea persoanelor care sev pricep la medicamentatie psihiatrica

am inceput de azi tratament cu arketis 20mg capsula dimineata si rivotril 20 mg cate jumatate de capsula da problema e ca ma simt de parca as fi beata.....si am inceput sa ametesc....si pana luni nu mai am cum sa iau legatura cu cu d-na doctor psihiatru...si nu amvoie sa intrerupt tratamentul...dar as vrea sa stiu e ceva normal? abia reusesc sa ma tin pe picioare :yahoo:

ps...scuzati greseala din titlu...da eu nu glumesc cand spun ca abia mai pot sa ma concentrez...efectiv nu mai vad bine...rog moderatorii sa scrie corect cuvantul nelamurire

 

Si de ce ma rog nu poti intrerupe daca te simti rau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si de ce ma rog nu poti intrerupe daca te simti rau?

pentru ca astfel de medicamente nu e bine sa intrrupi tratamentul fara aprobarea medicului, si stiu ca arketisul nu imi face rau mai nasol ca de celalat nu stiu nimic....eu asteptam raspuns de la persoane care au ceva experienta in psihiatrie adica stiu daca e reactia corecta la medicamente...e buna sau nu starea pe care o am...si daca ma afecteaza in munca mea de zii cu zii?

 

Probabil ca e vorba de efecte secundare.

Eu n-am luat niciodata medicamentul asta de care spui tu, dar am luat Zoloft si ma sculam dimineata de parca atunci trebuia sa ma culc, eram adormita toata ziua. N-am mai luat si a trecut chestia asta.

Cred ca cel mai bine ar fi sa nu mai iei in zilele urmatoare.

din pacate abia am inceput tratamentul si ma gandesc sa nu fie doar niste efecte secundare....si nu opot intrerupe tratamentul deoarece d-san a specificat sa nu cumva sa intrerup tratamentul fara aprobarea ei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca atunci cand iei astfel de pastile e normal sa te simti rau in primele zile sau saptamani.

Nu iti recomand sa intrerupi tratamentul daca iei de ceva vreme.O sa te simti rau (asa a patit maicamea)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil ca e vorba de efecte secundare.

Eu n-am luat niciodata medicamentul asta de care spui tu, dar am luat Zoloft si ma sculam dimineata de parca atunci trebuia sa ma culc, eram adormita toata ziua. N-am mai luat si a trecut chestia asta.

Cred ca cel mai bine ar fi sa nu mai iei in zilele urmatoare.

 

Zoloft ca si Prozac dau stare de neliniste, excitatie nervoasa si duc la manie. Sa-i dai unui om nelinistit, agitat si ingrijorat Zoloft e ca si cand ai turna benzina pe foc.

 

pentru ca astfel de medicamente nu e bine sa intrrupi tratamentul fara aprobarea medicului, si stiu ca arketisul nu imi face rau mai nasol ca de celalat nu stiu nimic....eu asteptam raspuns de la persoane care au ceva experienta in psihiatrie adica stiu daca e reactia corecta la medicamente...e buna sau nu starea pe care o am...si daca ma afecteaza in munca mea de zii cu zii?

 

Ce simti tu e normal (cam asa simt toti cand iau antidepresive sau antipsihotice) dar nu stiu daca e bine. La psihiatrie nu am vazut decat oameni zombi care nu-si pot tine ochii deschisi, umbla pipaind peretii si tinandu-se de pereti ziua in amiaza mare. Daca s-au simtit bine mai incolo nu stiu, dar de revenit reveneau sigur inapoi.

 

Rivotrilul e un antiepileptic, care poate da mari dureri de cap si moleseala ca si carbamazepina. Acum e la moda ca psihiatrii sa prescrie antiepileptice pe considerentul ca reduc activitatea neuronala. Unii prescriu Depakine altii Rivotril, altii Carbamazepina. Si or mai fi....

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zoloft ca si Prozac dau stare de neliniste, excitatie nervoasa si duc la manie. Sa-i dai unui om nelinistit, agitat si ingrijorat Zoloft e ca si cand ai turna benzina pe foc.

deci medicamentele mele nu sunt astea...sau poate ca au alta denumire....da stiu ca si rivotrilul da stare de neliniste , de oboseala,somnolenta letargie ataxie-care nu stiu ce inseamna,agitatie confuzie si dezorientare...cam asta scrie la rivotril-iar la arketis nu stiu pt ca nu le-am cumparat le-am primit de la doctorita mea caci in prima luna reteta tre sa o platesc sau cev a de genu ca e o mare invalmaseala...medicu de familie nu a vrut sa imi deie reteat si a trebuit d-nsa numai ca ea nu are voie sa le deie compensat caci face parte din spitatul militar si tot assaa...o poveste de tot kkt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci medicamentele mele nu sunt astea...sau poate ca au alta denumire....da stiu ca si rivotrilul da stare de neliniste , de oboseala,somnolenta letargie ataxie-care nu stiu ce inseamna,agitatie confuzie si dezorientare...cam asta scrie la rivotril-iar la arketis nu stiu pt ca nu le-am cumparat le-am primit de la doctorita mea caci in prima luna reteta tre sa o platesc sau cev a de genu ca e o mare invalmaseala...medicu de familie nu a vrut sa imi deie reteat si a trebuit d-nsa numai ca ea nu are voie sa le deie compensat caci face parte din spitatul militar si tot assaa...o poveste de tot kkt

 

Doctorita nu ti-a spus ca pastilele nu te vor face bine? Ar fi fost un act de onestitate fata de tine. Suferinta ta e datoria pe care o platesti parintilor tai pentru ca te-au facut. Ce credeai ca ai fost adusa pe lume gratis?

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suferinta ta e datoria pe care o platesti parintilor tai pentru ca te-au facut. Ce credeai ca ai fost adusa pe lume gratis?

 

Hmm... deci asa se face...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Doctorita nu ti-a spus ca pastilele nu te vor face bine? Era un act de onestitate fata de tine. Suferinta ta e datoria pe care o platesti parintilor tai pentru ca te-au facut. Ce credeai ca ai fost adusa pe lume gratis?

offf ma incurci de tot...deci nu pot sa imi dau seama de ce vrei tu sa zici...

doctorita mi-a zis ca pastile ma vor ajuta pentru moment dar ca ele nu sunt o solutie....cel putin nu pentru o persoana de varsta mea si ca numai in cazurile in care e nevoie se intervine cu tratamnet medicamentos-si era un caz in care e nevoie,ca tot prin psihoterapie imi voi rezolva problemele...dar acum ca intr-o situatie de criza cum e la mine ele ma vor linistiii dar pe de-o parte am intrebat-o daca imi va afecta capacitatea de invatare sau de munca....de invata nu pot ca abia imi mai tin ochii deschis si la munca inca nu stiu o sa vad

si cum suferinta mea e datorie pe care o platesc parintilor mei ca m-au adus pe lume.....ce eu tre sa le platesc eu ceva pentru ca m-am nascut...daca era dupa mine mai bine nu ma nasteam...era mai bine.....gratis? cum adica...eu sunt obligatat sa suport toate acestea numai ca ei m-au adus pe lume....da eu nu vad nimic pozitiv in faptul ca am avut o asa viata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×