Sari la conținut
Forum Roportal
Da Vinci

SPALATUL PICIOARELOR

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Isus,mereu vorbea in pilde, astfel că ,de multe ori nu il inţelegeau nici chiar apostoli şi il puneau pe Isus ca să le explice mai clar.

Dar iata că, chiar şi in ziua de astazi, multe din biserici nu pot să inţeleagă pildele lui Isus şi, introduc in biserică diferite practici nebiblice crez

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bun..si ? care e ideea?

 

Imi pare rau ca nu intzelegi.Ideea este ca :spalatul picioarelor nu este o operatzie biblica si bisericile cu toate ligheanele lor in care se spala ,nu fac pe placul lui Isus care doireste ca cel mai mare sa fie CEL MAI MIC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...sa iti iubesti aproapele la fel de mult ca pe tine

 

asa cum slujesti tie sa-ti fie bine asa sa slujesti si aproapelui :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau ca nu intzelegi.Ideea este ca :spalatul picioarelor nu este o operatzie biblica si bisericile cu toate ligheanele lor in care se spala ,nu fac pe placul lui Isus care doireste ca cel mai mare sa fie CEL MAI MIC

De acord.Care-i problema?

Cei care practica acest ritual sunt o minoritate care nu merita luata in considerare sau discutata pe forum.

Nu ai altceva de lucru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi pare rau ca nu intzelegi.Ideea este ca :spalatul picioarelor nu este o operatzie biblica si bisericile cu toate ligheanele lor in care se spala ,nu fac pe placul lui Isus care doireste ca cel mai mare sa fie CEL MAI MIC

 

De abia acum te-ai prins?

Isus doreste de asemenea ca cel mai bogat sa fie saracul !

 

ba in plus ma surprinde sa vad ca in Biblia romaneasca textul prin care Isus indeamna la saracie este modificat si pervertit!

 

De ex in biblia lui Luther este scris "Fericiti cei saraci" iar la romani ..."fericiti cei saraci cu duhul" ...pe semne ca popilor nu prea le iasa saracia la socoteala!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba eu cred ca a incercat sa usureze contactul dintre oameni si apa, tinand cont de gradul avansat de jeg al acelor timpuri. Si cum nu putea sa inceapa de la cap a plecat de la picioare. Ce faci prima oara cand te duci la un om in casa? Te descalti. Pai logic ca biserica si preotii nu o sa inteleaga niciodata atata timp cat la ei in biserica pute a jeg. Bietul Isus nu a reusit cu apa, dar daca scotea si un sapun cred ca il acuzau de vrajitorie.

Editat de DarkBringer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ptiu,credeam ca-i vorba de spalatul picioarelor cu lacrimi si uscatul cu ...parul....nu cu parul, bata :jester: ca te usuca prea rau ..parul :jester:

 

da...sa iti iubesti aproapele la fel de mult ca pe tine

 

asa cum slujesti tie sa-ti fie bine asa sa slujesti si aproapelui :)

 

 

si ..care e legatura cu spalatul picioarelor?

 

mda,cred ca mirosul te-ar impiedica sa-l tii aproape ..pe aproapele tau :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in ce biserici se practica spalatul picioarelor ?

 

 

acolo m-as duce si eu :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×