Sari la conținut
Forum Roportal
costin

Plateste asigurarea medicala tratamentul?

Postări Recomandate

DMB tu spuneai ca lucrezi ca sofer, ai voie sa conduci cand urmezi tratamentul. Fiindca eu tot cu soferia ma ocup si ma intrebam daca sunt efectele secundare asa de rele incat sa poti pati ceva la volan. Mai vroiam sa intreb pe forum o chestie care ma nelamureste, daca lucrezi, taxele pe care le plateste firma pentru tine la stat ajung pentru un tratament ca acesta, sau mai plateste si statul ceva, sau trebuie sa scot chiar si eu niste bani. Cum se procedeaza in astfel de cazuri ?

Gia poti sa imi spui si mie te rog in ce doze se i-a tratamentul celor de la Hofigal sau unde pot sa citesc si eu mai mult despre tratamentul acela.

Buna Enigma, bine ai venit pe acest forum.

Multa sanatate tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Costin,

 

in legatura cu asigurarea, dupa cum stiu tu platesti o anumita cota din salariu pentru. asigurarea de sanatate la fel ca si angajatorul. Asta inseamna ca esti asigurat chiar daca suma tratamentului depaseste cota pe care o platesti tu sau angajatorul. In cazul heptitei C tratamentul este destul de scump, dar costurile ar trebui sa fie acoperite de casa de asigurari. Daca mai vin costuri pe cont propriu nu stiu...ca nu sunt in RO, dar banuiesc ca asa cum e obiceiul in RO...fara mita nu functioneaza mai nimica la medici. :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Costin Daca firma a platit CAS la zi,tu nu vei plati nimic la acest tratam,totul este sponsorizat de la guvern(va trebui doar sa faci punctia cind ti se propune).Dar in momentul in care ti se propune acest tratam trebuie sa fii angajat undeva,pentru a fi la zi cu plata asigurarii.Cu firma Hofigal e si mai simplu.Tu fiind din Buc te duci la cabinetul de consultatie (ti-a dat Gia nr de telf ) cu rezulttul la analize si ei iti vor recomanda un tratament.Eu iau de la aceasi firma spirulina(1000mg/zi), echinacee(1000mg/zi)si ulei de catina(2 capsule/zi) si ma simt bine .Tratamentul se ia 10zile/luna,cel putin 3luni. Sanatate la toti .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna costin,

am citit toate mesajele tale.tu incerci sa faci haz de necaz.numai ca pe mine nu ma pacalesti.stiu exact ce-i in sufletul tau.am uitat unde locuiesti.oricum daca nu ai asigurare poti sa-ti faci singur.te duci la casa de sanatate de unde apartii,spui ca nu lucrezi si ca vrei ca inchei asigurare cu aceasta.te costa f.putin.Cam 200-mii lei pe luna.

Fii mai curajos si nu uita ca tot ceea ce ni se intimpla este rezultatul a ceva....

Maria.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Costin eu tin contabilitatea la o firma in piata moghioros,o firma care comercializeaza jucarii.nu tb sa platesti.daca ai probleme poti sa apelezi la mine sa te ajut chiar si cu un dr.bun.

Incarcatura virala costa cam 100 $,asta o cam plateste toata lumea dar eu cunosc pers.care nu plateste.depinde de spital.

 

succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

puteti sa imi spuneti si mie la ce costuri se ridica tratamentul cu interferon? am auzit ca e scump dar nu prea stiu ce inseamna asta si daca noi ne-am permite. fratele meu lucreaza cu carte de munca dar nu stiu daca cei la care lucreaza sunt la zi cu platile la sanatate.

multumesc anticipat pentru raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat, tratamentul pe un an cu interferon costa 1 miliard de lei.

Nu stiu exact cum se procedeaza daca firma nu este la zi cu platile, dar poate totusi rezolvati prin asigurari.

sanatate si bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va rog din nou sa ma ajutati in disperarea mea!

Cand am citit cat costa tratamentul cu interferon am inghetat. NICIODATA nu vom avea atatia bani. Si ma gandesc cu groaza daca si cumnata mea e bolnava, nu numai fratele meu, ca nu vom face fata niciodata!

Exista terapii alternative, ceva? Adica ma gandesc ca mai sunt oameni care nu isi permit si nu muncesc cu carte de munca, aceia ce fac? Mor?

Care este in general evolutia daca nu se face interferon si se tine doar regim de alimentatie, hepatoprotectoare, ceaiuri, miere, vitamine etc? Stiti ceva?

Ca de obicei astept un raspuns cand aveti ocazia. Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, cat! Foarte putini oameni (cel putin din Romania) au bani pentru acest tratament. Dar in cazul in care esti angajat cu carte de munca undeva si iti platesti CNAS-ul la stat, totul este gratuit. In caz contrar, nu stiu nici o solutie.

Pentru medicina alternativa, vezi ca exista un topic nou despre acest lucru.

O zi buna! :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Catalina,

 

in cazul in care fratele tau este asigurat prin angajator nu vad motive de ce casa de asigurari nu ar accepta tratamentul cu PegInterferon si Ribavirina, mai ales ca este tanar. Cum este in cazul sotiei lui? Este asigurata cumva? Desi parerea mea este ca mai mult ca sigur va iesi negativa...

Ce rezultate da medicina alternativa nu stiu, nu prea cred in ea mai ales in cazul hepatitei virale. Dar ramane la latitudinea fiecaruia sa incerce si aceste tratamente naturiste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×