Sari la conținut
Forum Roportal
Gelupanda

Bolile sunt cauzate de pacat.Acesta ucide incet si sigur.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu e o noutate pentru nimeni ca societatea contemporana este mai bolnava ca niciodata.Omul modern de astazi umbla cu pumnul de pastile in buzunar.Medicina se dovedeste adeseori neputincioasa pentru "a vindeca" si de cele mai multe ori se rezuma la "a ameliora."Conform Scripturii bolile au O SINGURA cauza:PACATUL.Fara a elimina aceasta cauza, bolile se vor inmulti pana cand ne va ucide incet si sigur.Din pacate bolile distrug mai intai spiritul apoi sufletul si apoi trupul.

Ce solutie da biblia?

1.Singurul care poate ierta trecutul pacatos al unui om este Isus Hristos care a facut imposibilul:Isaia 53:5 Dar El era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa, care ne dă pacea, a căzut peste El, şi prin rănile Lui suntem tămăduiţi.2.Marturisirea pacatelor.Asta inseamna o calatorie in trecut,pana in copilarie si fiecare pacat trebuie adus inaintea Lui Dumnezeu,marturisit,cu rugamintea ca in Numele Domnului Isus sa fie sters si iertat.

3.Dorinta sincera de a-si schimba viata de a nu mai repeta greselile si pacatele trecutului impreuna cu solicitarea de a fi eliberat de sub puterea Satanei si rugamintea ca Isus Hristos sa devina Protectorul si Stapanul vietii pana la sfarsit.

Din acest punct poate veni adevarata vindecare in duh,suflet si trup.O vindecare desavarsita ce nu poate fi realizata de nici un medic uman.

Am scris toate acestea din proprie experienta si din ce este scris in biblie.Sunt curios daca mai sunt si altii care au urmat acesti primi pasi,si ce rezultate au avut.Este pacatul sursa bolilor?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Religiosul este atins de prostie - asta e marturisirea - ce ai scris tu e dovada - unde e pacatul si ce sa fac cu iertarea?

 

Te-ai bagat in seama de-aiurea.Nu vrei iertare pentru pacat sa fii sanatos.Nu ai probleme cu vreo boala...la fel.What is your problem?

Si ma rog cine prostul din postarea ta atat de inteligenta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e o noutate pentru nimeni ca societatea contemporana este mai bolnava ca niciodata.Omul modern de astazi umbla cu pumnul de pastile in buzunar.Medicina se dovedeste adeseori neputincioasa pentru "a vindeca" si de cele mai multe ori se rezuma la "a ameliora."Conform Scripturii bolile au O SINGURA cauza:PACATUL.Fara a elimina aceasta cauza, bolile se vor inmulti pana cand ne va ucide incet si sigur.Din pacate bolile distrug mai intai spiritul apoi sufletul si apoi trupul.

Am scris toate acestea din proprie experienta si din ce este scris in biblie.Sunt curios daca mai sunt si altii care au urmat acesti primi pasi,si ce rezultate au avut.Este pacatul sursa bolilor?

:good: buey... du-te si te plimba... inveti lumea la prostii :o:

de asta suntem asa multi in ziua de azi si media de viata e in crestere de bolnavi ce suntem...

cred ca te referi la tine... nu generaliza!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:o:

Si cum, deci daca nu mai pacatuim, nu mai suntem bolnavi?

Iti dai seama ca cineva mai slab, daca citeste ce scrii tu, incepe sa-L invinuiasca pe Dumnezeu de suferintele lui fizice, daca devine credincios si inca nu se vindeca, sa zicem.

Dar un copil cu sindrom Down, de exemplu, care se naste asa, cu ce a pacatuit?

O sa-mi spui de pacatul lui Adam si al Evei?

Este o panta foarte periculoasa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o:

Si cum, deci daca nu mai pacatuim, nu mai suntem bolnavi?

Iti dai seama ca cineva mai slab, daca citeste ce scrii tu, incepe sa-L invinuiasca pe Dumnezeu de suferintele lui fizice, daca devine credincios si inca nu se vindeca, sa zicem.

 

Nu are numeni de ce sa-l invinuiasca pe Dumnezeu.Pacatul si Satan sunt cauza bolilor.

Este imposibil sa nu se vindece.Spiritul si sufletul sunt cele mai importante.

Lasa copii cu nu-s ce sindroame...Subiectul de mai sus este specific.Daca vrei sa explici tu si alte fenomene...te ascult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbeam de oamenii credinciosi care au diferite boli. Si aia tot din cauza pacatului?

De ce sa las copiii? Ai generalizat. Bolile sunt cauzate de pacat. Cum explici maladiile genetice, congenitale, bla bla. Sunt copiii vinovati de pacatele parintilor?

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu vorbeam de oamenii credinciosi care au diferite boli. Si aia tot din cauza pacatului?

De ce sa las copiii? Ai generalizat. Bolile sunt cauzate de pacat. Cum explici maladiile genetice, congenitale, bla bla. Sunt copiii vinovati de pacatele parintilor?

 

Credinciosii care au diferite boli NU SUNT CREDINCIOSI.In anumite cazuri exista exceptia care confirma regula si anume ca acestia au un duh si un suflet foarte puternice,prin care depasesc anumite neputinte fizice.

Copii respectivi nu sunt vinovati de nimic ci parintii.Daca mama este alcoolica,curva,pedofila sau mai stiu eu ce dracarii mai fac unele astazi ce te astepti sa iasa din pantecele ei?Un Einstein?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×