Sari la conținut
Forum Roportal
moloh

probleme cu IE

Postări Recomandate

ma ajuta si pe mn careva ? IE mi se deschide in permanenta cu siteuri pe care nu le conosc si primesc spamuri deastea cate 20 pe min incepe sa zica am am calculatoru plin cu virusi ,malware,adware etc si incepe sa faca singur download si in + primesc numai msg de genu "system alert","" security alert","your PC maybe infected whit a virus u need to visit www.xxxxxxxx" si multe altele stie careva un prg cu care pot sa ignor aceste spamuri ? ast msg pe kosmin_x@yahoo.com :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca ar trebui sa reformatezi calculatoru, si so iei de la inceput.

Si dupa ce iti instalezi windows-ul primul lucru care trebuie sa-l faci este sa iti bagi un firewall si al doilea este sa pui un antivirus.

 

[ Cam atat. ]

 

Un free Antivirus : http://free.grisoft.com/

Un free Firewall : http://download.kappa.ro/action__file/id__5099

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si dupa ce iti instalezi windows-ul primul lucru care trebuie sa-l faci este sa iti bagi un firewall si al doilea este sa pui un antivirus.

E foarte bun firewall-ul din Windows, dar dacă ai acces Internet de la o reţea de cartier, e mai bine să reinstalezi Windows-ul cu cablul Ethernet scos din placa de reţea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma ajuta si pe mn careva ? IE mi se deschide in permanenta cu siteuri pe care nu le conosc si primesc spamuri deastea cate 20 pe min incepe sa zica am am calculatoru plin cu virusi ,malware,adware etc si incepe sa faca singur download si in + primesc numai msg de genu "system alert","" security alert","your PC maybe infected whit a virus u need to visit www.xxxxxxxx" si multe altele stie careva un prg cu care pot sa ignor aceste spamuri ? ast msg pe EDIT@yahoo.com :flowers:

 

Eu zic sa nu treaca direct la solutii radicale.

O scanare online cu Bitdefender: http://www.bitdefender.com/scan8/ie.html - necesita IE si instalarea unui ActiveX, plus instalat si rulat Spybot Serach&Destroy: http://www.spybot.info/ro/download/index.html

 

Bine ar fi sa faci un Print Screen cu "alertele" pe care le primesti, astfel putem gasi mai usor o cale de dezinfectie.

Ataseaza si raportul generat de scannerul Bitdefender sa vedem daca a fost afectat si sistemul de operare, desi nu cred decat ca te-ai pricopsit cu un spyware destul de agresiv.

 

 

 

EDIT:

Nu lasati adrese de mail, o sa fiti bombardati cu mesaje spam.

 

Topic mutat pe sectiunea Antivirus / Antispy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic sa nu treaca direct la solutii radicale.

O scanare online cu Bitdefender: http://www.bitdefender.com/scan8/ie.html - necesita IE si instalarea unui ActiveX, plus instalat si rulat Spybot Serach&Destroy: http://www.spybot.info/ro/download/index.html

 

Bine ar fi sa faci un Print Screen cu "alertele" pe care le primesti, astfel putem gasi mai usor o cale de dezinfectie.

Ataseaza si raportul generat de scannerul Bitdefender sa vedem daca a fost afectat si sistemul de operare, desi nu cred decat ca te-ai pricopsit cu un spyware destul de agresiv.

 

 

 

EDIT:

Nu lasati adrese de mail, o sa fiti bombardati cu mesaje spam.

 

Topic mutat pe sectiunea Antivirus / Antispy

 

1) Daca are virusii de ceva timp, ei sigur ia-u "mancat din sistem". Asa ca nu are sens sa mai "panseze acum rana, daca osu e rupt". :cry: . Sper ca intelegeti ce zic. Ar putea sa incerce sa scaneze online, dar sa-r putea mai degraba sa-si piarda timpul, asa ca mai bine face ceva ce e sigur. ( Reinstaleaza sistemul de operare. )

 

2) Intradevar Nu lasati adrese de mail, o sa fiti bombardati cu mesaje spam !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posteaza un log hijackthis,gasesti pe google cum sa-l folosesti.Nu fixa nici o intrare acolo,fa doar copy paste aici la textul din fiserul .txt pe care il salveaza.

 

ps- cred ca daca voia sa-si reinstaleze sistemul de operare,nu mai cerea ajutor aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Am si eu o problema de genul asta. Am fost ieri plecat pana la magazin vre-o ora doua si cand m-am intors am deschis compu, a intrat in windows si a inceput sa imi trimita mesaje de genul celor mentionate mai sus, alerte etc. am mai gasit si 3 internet shortcut-uri pe desktop. Am scanat cu norton antivirus 2007 de cateva ori, gasiste o chestie dar s-a rezolvat. apoi am scanat si cu lavasoft adawareSE pro dar tot degeaba mesajele tot vin. ce pot sa fac sa scap de ele fara sa reinstalez windowsu ? ca nu prea merge nici una din metodele de mai sus ( nu le-am incercat chiar pe toate ). Ah.. sa nu uit :haha: si un printscreen in care se vad 2 mesaje si alea 3 internet shortcut-uri ( error removal, privacy protector si spyware&malware protection ) NewWindowsBitmapImage.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand am avut astfel de probleme,am dat repair cu windows....nu iti reformateaza calculatorul si e si rapid....incearca!Vezi si daca e vreun proces suspect prin task manager!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cand am avut astfel de probleme,am dat repair cu windows....nu iti reformateaza calculatorul si e si rapid....incearca!Vezi si daca e vreun proces suspect prin task manager!

repair ? cum dau repari ? ca habar nu am :lol2: am scanat azi dimineata si cu spybot search&destroy dar mai pe seara a inceput din nou sa deschida cate o fereastra de IE si e destul de enervant...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×