Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
abandonero

Disparitia lunii

Recommended Posts

Luna are un diametru de 3700 km in timp ce in urma cu 4 decenii avea 3888 km! :cheer: In acest ritm luna va disparea in cateva sute de ani de pe bolta cereasca.

NASA a confirmat observatiile astronomilor dar n-a dat nici o explicatie mai ales ca a fost acuzata din pricina expeditiilor Apollo care ar fi destabilizat rocile de la suprafata lunii ducand la o reactie in lant de ridicare a unor nori de praf ce s-au disipat in spatiu.

Disparitia lunii ar duce la o zi de 6 luni si o noapte similar de lunga, exact ca in regiunile polare.

Un articol complet gasiti in revista Magazin la adresa urmatoare:

http://www.revistamagazin.ro/content/view/108/20/ .

Asadar, credeti in disparitia lunii, mai ales ca ea face parte din semnele Bibliei dinainte de venirea Fiului Omului ("..si luna nu va mai da lumina ei.." - Matei 24: 29,30)? :cheer:

Luna are un diametru de 3700 km in timp ce in urma cu 4 decenii avea 3888 km! :cheer: In acest ritm luna va disparea in cateva sute de ani de pe bolta cereasca.

...

pai avand in vedere ca se micsoreaza, dupa revista "magazin", cu 4,7 km pe an (calcule simple), rezulta ca o sa dispara forever in aproximativ 787,23... ani. hai sa rotunjim la 787.

deci (stai sa-mi dreg vocea)...cum spuneam, deci : AAALAAARMAAA ! Luna va disparea de pe bolta in 787 de ani. puteti folosi mesajul meu ca resursa de informare a cetatenilor planetei ! sa stie toata lumea !!! sa ne pregatim ! vine sfarsitul ! cineva sa ma opreasca ! ravl, fa-mi ceva, ca tu esti de vina ! tu ai inceput cu calculele ! zi, marturiseste, ce i-ai facut lunii de se micsoreaza ? :cheer:

Pai si la ce te agiti ca oricum nu traiesti atata!? :cheer:

... face parte din semnele Bibliei dinainte de venirea Fiului Omului ("..si luna nu 
va mai da lumina ei.." - 
Matei 24: 29,30)?  ;)

Viteza cu care-i scade diametrul, fluctueaza, deci nu se stie exact. Depinde si ce diametru trebuie sa aibe luna ca sa nu mai fie perceptibila de ochiul uman.

las' dreaq de fluctuaţie , vorbeam de principiu ,

pai avand in vedere ca se micsoreaza, dupa revista "magazin", cu 4,7 km pe an (calcule simple), rezulta ca o sa dispara forever in aproximativ 787,23... ani. hai sa rotunjim la 787.

deci (stai sa-mi dreg vocea)...cum spuneam, deci : AAALAAARMAAA ! Luna va disparea de pe bolta in 787 de ani. puteti folosi mesajul meu ca resursa de informare a cetatenilor planetei ! sa stie toata lumea !!! sa ne pregatim ! vine sfarsitul ! cineva sa ma opreasca ! ravl, fa-mi ceva, ca tu esti de vina ! tu ai inceput cu calculele ! zi, marturiseste, ce i-ai facut lunii de se micsoreaza ? :cheer:

:cheer:

hai ca aici ai fost misto!!!

bravo

Pai si la ce te agiti ca oricum nu traiesti atata!? ;)

da' tu de unde stii cat mi-e dat mie sa traiesc? invidiosule ! :P

apropo...luna n-a dat niciodata lumina ei...ci a lui, a soarelui ! :P...aualeu ! APOCALIPSAAAAAAA ! :doh: a venit apocalipsa !

las' dreaq de fluctuaţie , vorbeam de principiu ,

apropo...luna n-a dat niciodata lumina ei...ci a lui, a soarelui ! 8)...aualeu ! APOCALIPSAAAAAAA ! :cry: a venit apocalipsa !

il si vad pe Isus pe luna, dand la lopata... :doh: hai cu apocalipsa !

văleu, nu'i adevărat ! ... :o:

poate ne ajută şi la zăpadă ?! :yahoo:

you're a married man, my friend ! get a hold of yourself ! (a se citi cu accent irlandez) :cheer:

uite vezi, de asta mi'a fost dor de tine ! ;)

taci din gura ! ai o limba si 10 degete ? esti functional ! :cheer:

ă... adevărat, doar că ... nu le pot coordona concomitent ?! ;)

văleu, nu'i adevărat ! ... :yahoo:

poate ne ajută şi la zăpadă ?! :cheer:

nu cred, apocalipsa e mult mai importanta. n-ai vazut ce scrie in biblie ?

uite vezi, de asta mi'a fost dor de tine ! :o:

de ce? pentru ca pot vorbi engleza cu accent ? :cry:

ă... adevărat, doar că ... nu le pot coordona concomitent ?! :doh:

ei, hai, sa nu-mi spui ca n-ai...atentie distributiva ! :cheer:

auzi, da' nu ti se pare ca avem treburi stringente pe ordinea de zi? cum ar fi ... disparitia lunii prin faramitare continua, asa cum a fost ea prevazuta de revista magazin ? pe care cale doresc in mod important sa multumesc efectiv autorului articolului respectiv, intrucat si de asemenea intregii echipe de redactori si realizatori, precum si directorul revistei care a aprobat articolul este un om de nota 300...eroii de la termopile !

in apararea mea pot sa spun ca este foarte, foarte greu sa mergi pe zapada cu tocuri de 10... ;)

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this