Sari la conținut
Forum Roportal
realtv

o poveste veche

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum ajungem Sa ne indragostim si ce este, de fapt, dragostea n-a aflat inca nimeni, dar o pilda ar putea fi urmatoarea poveste:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate ca din ce in ce mai putin...in sensul in care i se dadea acum 100 sau 500 de ani..dar mai exista,sunt convins.Ziua in care romantismul ar dispare,hm..ar fi una dintre cele mai triste ale omenirii.Dar sunt cnvins ca se vor gasi oameni sa-la "protejeze".Chiar daca vor trebui sa faca parte dintr-o "oraganizatie secreta" si sa activeze in ilegalitate :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:o: cred ca am sa fac sigur parte din acea organizatie
Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romantismul va exista intotdeauna...deoarece vor fi destui oameni care vor iubi...vor fi iubiti,la randul lor,si care, in fiecare zi vor face orice lucru pentru a-i demonstra persoanei iubite ca o iubeste...

Iubirea aduce dupa sine romantism...mai ales,la inceputul iubirii...cand totul este un vis...un inceput spre o viata mai buna...in 2...care va aduce multe impliniri...implinirir pe care le vei putea imparti cu persoana care te face fericcire...si care este la randul ei cea mai mare implinire a ta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Romantismul va exista intotdeauna...deoarece vor fi destui oameni care vor iubi...vor fi iubiti,la randul lor,si care, in fiecare zi vor face orice lucru pentru a-i demonstra persoanei iubite ca o iubeste...

Iubirea aduce dupa sine romantism...mai ales,la inceputul iubirii...cand totul este un vis...un inceput spre o viata mai buna...in 2...care va aduce multe impliniri...implinirir pe care le vei putea imparti cu persoana care te face fericcire...si care este la randul ei cea mai mare implinire a ta...

[snapbacca]50804[/snapbacca]

Da, din pacate trebuie sa te contrazic. O vreme, indelungata din perspectiva modesta a ciclului nostru biologic, va fi exact cum spui. Insa, in cursul mai multor secole, dupa parerea mea, lucrurile se vor schimba. Noile valori vor diferi atit de mult de cele cu care ne-am familiarizat incit cu greu ne-am putea imagina care vor fi ele, dar se contureaza ceva foarte grav din pe.v. al romantismului. Si anume, tendinta de a aparea institutii profilate pe reproducerea umana.(Si, sa nu uitam ca, in fond daca disecam omul la rece, romantismul este un " efect secundar" al dorintei sexuale, deci destul de strins legat de baza piramidei necesitatilor, ar trebui sa scriu multe pag. aici). Adica, nu va mai fi necesar ca o femeie sa-si intrerupa serviciul pe motive de maternitate, familia nu va mai creste proprii copii, ci vor fi institutii care vor recolta material genetic care va fi incubat artificial, rasa umana va fi ameliorata si rentabilizata pentru a nu se pierde timp " cu viata". In viitor omul obisnuit nu va avea opinie, el va fi un recordman absolut in munca si indatoririle sale. La sfirsitul perioadei de rentabilitate va fi eutanasiat,( oricum nu va cunoaste notiunea de " moarte", intretinerea unui om batrin in sistem fiind nerentabila. Ca individ ( si tendinta de azi este spre individualism) asexuat esenta romantismului va disparea cu totul. Noi avem motive serioase de bucurie : Putem sa avem opinie, putem fi romantici, ne putem distra, suntem imbibati cu hormoni. Trebuie sa zimbim, suntem mai norocosi si decit inaintasii nostri si decit predecesorii ce asteapta sa se trezeasca la constiinta...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate ca din ce in ce mai putin...in sensul in care i se dadea acum 100 sau 500 de ani..dar mai exista,sunt convins.Ziua in care romantismul ar  dispare,hm..ar fi una dintre cele mai triste ale omenirii.Dar  sunt cnvins ca se vor gasi oameni sa-la "protejeze".Chiar daca vor trebui sa faca parte dintr-o "oraganizatie secreta" si sa activeze in ilegalitate :wub:

[snapbacca]50260[/snapbacca]

Va veni ziua aceea, dar atunci nu va durea pe nimeni...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu azi documentarul acela VICTOR cu mumiile sunt innebunita dupa documentarele cu mumii si despre egipt ... nu stiu de ce :">

 

 

Romantismul nu cred ca va muri pentru ca nu toti oamenii ne dezvoltam cu eceasi gandire..asa cum comunismul nu a disparut si nu cred ca la noi in tara sunt sanse... si romantismul poate sa reziste daca suntem in stare sa iubim cu sufletul nu cu Hormonii :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am vazut si eu azi documentarul acela VICTOR cu mumiile sunt innebunita dupa documentarele cu mumii si despre egipt ... nu stiu de ce :">

Romantismul nu cred ca va muri pentru ca nu toti oamenii ne dezvoltam cu eceasi gandire..asa cum comunismul nu a disparut si nu cred ca la noi in tara sunt sanse... si romantismul poate sa reziste daca suntem in stare sa iubim cu sufletul nu cu Hormonii :wub:

[snapbacca]50891[/snapbacca]

Esti idealista, si sa stii ca apreciez asta! De-o vreme incerc sa vad la rece ce se va intimpla cu noi, OAMENII, ca uneori am senzatia ca lumea o ia "h

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avem timp

 

Avem timp pentru toate. Sa dormim,

sa alergam in dreapta si-n stanga,

sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,

sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine,

avem timp sa citim si sa scriem,

sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris,

avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam,

avem timp sa ne facem iluzii

si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.

Avem timp pentru ambitii si boli,

sa invinovatim destinul si amanuntele,

avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare,

avem timp sa ne-alungam intrebarile,

sa amanam raspunsurile,

avem timp sa sfaramam un vis si sa-la reinventam,

avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem,

avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea,

avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem.

Avem timp pentru toate.

Nu e timp doar pentru putina tandrete.

Cand sa facem si asta murim.

 

-Octavian Paler-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×