Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut si LA MULTI ANI!!!

Am posibilitatea sa ajung in Abu Dhabi cu un contract de munca cu firma COMMODORE, sa particip la constructia unei cladiri de 55 de etaje. As dori foarte mult sa-mi scrieti cum e pe acolo, daca ati auzit de firma asta(COMMODORE) si ce stiti de alti romani care au lucrat la aceasta firma sau in emirate in general..........

Scrieti tot ce credeti ca e util pt. cineva care ajunge sa munceasca in emirate............

Va multumesc mult!

O ZI BUNA!!!!!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vad ca deocamdata nu ti-a raspuns nimeni...m-am gandit sa-ti raspund eu desi nu stiu prea multe...fiica mea e plecata de trei luni tot in Abu dhabi, lucreaza stewardesa; ei ii place, s-a adaptat bine, ea zice ca compania s-a tinut de cuvant pana acum cu tot ce le-a promis...apartament mobilat, viza de munca pe trei ani, asigurare medicala si de viata, transport gratuit; ii place orasul, mai ales in perioada asta cand nu e caldura aia mare; banuiesc ca in constructii vei fi platit bine, dar sa-ti ofere si cazare ca am auzit ca e scumpa cazarea; nu stiu ce sa-ti mai spun poate iti raspunde totusi cineva care lucreaza in domeniu...succes daca te hotarasti sa mergi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut si LA MULTI ANI!!!

Am posibilitatea sa ajung in Abu Dhabi cu un contract de munca cu firma COMMODORE, sa particip la constructia unei cladiri de 55 de etaje. As dori foarte mult sa-mi scrieti cum e pe acolo, daca ati auzit de firma asta(COMMODORE) si ce stiti de alti romani care au lucrat la aceasta firma sau in emirate in general..........

Scrieti tot ce credeti ca e util pt. cineva care ajunge sa munceasca in emirate............

Va multumesc mult!

O ZI BUNA!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

in general nu se ofera cazare . e foarte scumpa . daca o fac va baga la comun intr-un apartament cateva persoane . asigurarea de sanatate din cate stiu e obligatorie . ai grija sa ai carte de munca daca vine primaria sau fortele de munca si nu ai carte de munca paltesti (cand eram acolo)50.000 dirham si faci si inchisoare dupa care urmeaza expulzarea cu interdictie de intrare minim 6 luni. in rest orasul e frumos nu e asa mare ca dubaiul si are farmecul lui. mie imi place foarte mult . taxiurile sunt singurul mijloc de transport daca nu ai masina si daca nu iti asigura transportul sint unele alb cu verde alea sint mai ieftine dar in noiembrie aprusera vro 8 noi companii cu masini bune dar tarif aproape dublu. 99.9 din soferii de taxi sunt pachistanezi cand opresti un taxi cauta sa fie mai nou altfel o sa iti cada nasul de la mirosul de transpiratie astia maninca calt si stau 24 din 24 in masina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut si LA MULTI ANI!!!

Am posibilitatea sa ajung in Abu Dhabi cu un contract de munca cu firma COMMODORE, sa particip la constructia unei cladiri de 55 de etaje. As dori foarte mult sa-mi scrieti cum e pe acolo, daca ati auzit de firma asta(COMMODORE) si ce stiti de alti romani care au lucrat la aceasta firma sau in emirate in general..........

Scrieti tot ce credeti ca e util pt. cineva care ajunge sa munceasca in emirate............

Va multumesc mult!

O ZI BUNA!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

D-le Mihai Tudor respectuos va rog sa ma ajutati in obtinerea unu job in Emirate, in sensul indrumarii catre o firma care-mi poate realiza intermederea catre un angajator din Emirate sau orice alt sfat pe care-l considerati dvs. de ajutor pt mine.

Va multumesc si sa va ajute Dumnezeu in drumul pe care il veti parcurge in viitor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare in privinta vietii in emirate. Citesc pe diverse situri si vad cum nu prea este permis alcoolul decat in inceinta hotelurilor sau pe baza uni permis sepcial sau ceva de genul asta.. Chiar nu poti sta pe plaja cu o bere in mana ? Ma puteti lamuri si pe mine ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o intrebare in privinta vietii in emirate. Citesc pe diverse situri si vad cum nu prea este permis alcoolul decat in inceinta hotelurilor sau pe baza uni permis sepcial sau ceva de genul asta.. Chiar nu poti sta pe plaja cu o bere in mana ? Ma puteti lamuri si pe mine ?!

 

plajele apartin hotelurilor so poti sta linistit cu o bere in mana . la sfarsitul saptamanii joi,vineri la unele hoteluri se intra doar cu legitimatie de memnbru.

de cumparat in afara hotelurilor si barurilor doar de la spinys si da pe baza de licienta de alcool dar daca cumperi odata cu cineva te retin si a 2a oara nu iti mai cer licenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
plajele apartin hotelurilor so poti sta linistit cu o bere in mana . la sfarsitul saptamanii joi,vineri la unele hoteluri se intra doar cu legitimatie de memnbru.

de cumparat in afara hotelurilor si barurilor doar de la spinys si da pe baza de licienta de alcool dar daca cumperi odata cu cineva te retin si a 2a oara nu iti mai cer licenta

 

Mersi de raspuns.. treaba cu alcoolul pe plaja m-a linistit :D

Dar vineri nu este weekend ?! Adica.. nu poti fi cazat la hotelurile despre care vorbesti vineri sau joi ?!

 

Si inca o intrebare.. este bun timpul de plaja in perioada asta ? :-

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Salut si LA MULTI ANI!!!

Am posibilitatea sa ajung in Abu Dhabi cu un contract de munca cu firma COMMODORE, sa particip la constructia unei cladiri de 55 de etaje. As dori foarte mult sa-mi scrieti cum e pe acolo, daca ati auzit de firma asta(COMMODORE) si ce stiti de alti romani care au lucrat la aceasta firma sau in emirate in general..........

Scrieti tot ce credeti ca e util pt. cineva care ajunge sa munceasca in emirate............

Va multumesc mult!

O ZI BUNA!!!!!!!!!!!!!!!!! "

Ziua buna si "La Multi Ani!" si dumneavoastra!!

Domnule Mihai, imi pare rau ca nu am intrat pe acest site mai repede ca sa va pot da un sfat in plus fata de celalte date pe acest forum la acel timp. Traiesc in Abu Dhabi de 3 ani si lucrez in Real Estate si pot spune ca am ceva cunostinte legate de Consultanti, Constructori, Companii de Project Management. Compania de care ati scris: Commodore este o companie foarte buna. Este libaneza. Acesta este un link pentru proiectele lor de top: http://www.commodore-contracting.com/$Common/Image/Pdf/OtherProjects.pdf. Din pacate lucrurile interne (cum s-ar zice bucataria interna) nu le stiu, dar din exterior si din auzite e foarte buna. Libanezii sunt cei mai decenti si cei mai educati dintre arabi. Am avut de-a face cu toate nationalitatile in aria mea de specialitate si ei pana acum sunt pe primul loc in "topul meu", cum ar veni! In legatura cu cazarea...este de fapt cel mai sensibil punct al discutiei. Prefer sa fiu sincera si sa nu va vand sperante false. Este aproape imposibil sa gasiti cazare intr-un apartament decent in care nu trebuie sa impartiti cu nimeni nimic doar daca sunteti pregatit sa cheltuiti pe an aprox: 150,000 de dirhami, care inseamna in dolari 40,760!Iar chiriile se platesc, deobocei, in 2 rate cu diferenta de 6 luni intre ele. Acum pe dumneavoastra trebuie sa va intereseze urmatoarele detalii legate de oferta companiei:

 

1. Asigurarea medicala (tip/durata/ce spitale acopera)

2. Transport (atata timp cat nu aveti masina trebuie sa le explicati ca ori va ofera ei transport ori va dau banii pe

transport...una din doua)

3. Bonusuri Anuale (pentru ca in domeniul constructiilor, deobicei se ofera bonusuri la sfarsitul anului)

4. Bilet dus-intors anual (pe care daca nu il folositi, trebuie sa va ofere valoarea contra-cost a biletului)

5. Cazare (trebuie sa le spuneti ca sunteti cetatean strain si aveti prietentie macar sa va aranjeze cazarea pentru inceput

intr-un apartament decent, sau daca nu sa va dea valoarea contra-cost a bugetului consumat pe cazare sau sa va

gaseasca compania cazare unde puteti plati un rate lunare)

6. Viza (durata/tip)

 

Cam asta ar fi deocamdata. Trebuie sa fiti insa constient de un lucru. In Emirate, in special, Abu Dhabi si Dubai, TOTUL SE NEGOCIAZA. Trebuie sa fiti ferm, hotarat si sigur pe dumneavoastra, pentru ca altfel, va mesteca, dupa care va arunca la gunoi!!In rest viata e frumoasa, e foarte cald (temperaturi de pana la 50 de grade pe timpul verii iar pe timpul "toamnei" minim se inregistreaza usor sub 0 grade). Iar Abu Dhabi-ul (ca emirat) este mult mai mare ca Dubai-ul si ocupa 85% din UAE.Sunt regulile mai aspre, dar stilul de viata e mai linistit, totul e mai relaxant decat Dubai.Sper ca v-am fost de folos si sa ne auzim in curand si la mai bine. Puteti sa imi mai adresati intrebari daca doriti. Poate va voi fi si in continuare de ajutor. O seara buna. La revedere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara tuturor!

Am primit recent o slujba in Abu Dhabi...trebuia sa ma marit in vara..insa am amanat....intrebare...stiu k nu pot veni cu logodnicul acolo caci se poate ajunge si la puscarie nefiind casatoriti...pot sa ma casatoresc civil cand vin in concediu in Romania...adk nu vor fi problema cu visa?sau cu alte acte?sau se poate sa-l aduc si pe el acolo?

Va rog...care stie si poate sa-mi raspunda...va multumesc mult!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Salut si LA MULTI ANI!!!

Am posibilitatea sa ajung in Abu Dhabi cu un contract de munca cu firma COMMODORE, sa particip la constructia unei cladiri de 55 de etaje. As dori foarte mult sa-mi scrieti cum e pe acolo, daca ati auzit de firma asta(COMMODORE) si ce stiti de alti romani care au lucrat la aceasta firma sau in emirate in general..........

Scrieti tot ce credeti ca e util pt. cineva care ajunge sa munceasca in emirate............

Va multumesc mult!

O ZI BUNA!!!!!!!!!!!!!!!!! "

Ziua buna si "La Multi Ani!" si dumneavoastra!!

Domnule Mihai, imi pare rau ca nu am intrat pe acest site mai repede ca sa va pot da un sfat in plus fata de celalte date pe acest forum la acel timp. Traiesc in Abu Dhabi de 3 ani si lucrez in Real Estate si pot spune ca am ceva cunostinte legate de Consultanti, Constructori, Companii de Project Management. Compania de care ati scris: Commodore este o companie foarte buna. Este libaneza. Acesta este un link pentru proiectele lor de top: http://www.commodore-contracting.com/$Common/Image/Pdf/OtherProjects.pdf. Din pacate lucrurile interne (cum s-ar zice bucataria interna) nu le stiu, dar din exterior si din auzite e foarte buna. Libanezii sunt cei mai decenti si cei mai educati dintre arabi. Am avut de-a face cu toate nationalitatile in aria mea de specialitate si ei pana acum sunt pe primul loc in "topul meu", cum ar veni! In legatura cu cazarea...este de fapt cel mai sensibil punct al discutiei. Prefer sa fiu sincera si sa nu va vand sperante false. Este aproape imposibil sa gasiti cazare intr-un apartament decent in care nu trebuie sa impartiti cu nimeni nimic doar daca sunteti pregatit sa cheltuiti pe an aprox: 150,000 de dirhami, care inseamna in dolari 40,760!Iar chiriile se platesc, deobocei, in 2 rate cu diferenta de 6 luni intre ele. Acum pe dumneavoastra trebuie sa va intereseze urmatoarele detalii legate de oferta companiei:

 

1. Asigurarea medicala (tip/durata/ce spitale acopera)

2. Transport (atata timp cat nu aveti masina trebuie sa le explicati ca ori va ofera ei transport ori va dau banii pe

transport...una din doua)

3. Bonusuri Anuale (pentru ca in domeniul constructiilor, deobicei se ofera bonusuri la sfarsitul anului)

4. Bilet dus-intors anual (pe care daca nu il folositi, trebuie sa va ofere valoarea contra-cost a biletului)

5. Cazare (trebuie sa le spuneti ca sunteti cetatean strain si aveti prietentie macar sa va aranjeze cazarea pentru inceput

intr-un apartament decent, sau daca nu sa va dea valoarea contra-cost a bugetului consumat pe cazare sau sa va

gaseasca compania cazare unde puteti plati un rate lunare)

6. Viza (durata/tip)

 

Cam asta ar fi deocamdata. Trebuie sa fiti insa constient de un lucru. In Emirate, in special, Abu Dhabi si Dubai, TOTUL SE NEGOCIAZA. Trebuie sa fiti ferm, hotarat si sigur pe dumneavoastra, pentru ca altfel, va mesteca, dupa care va arunca la gunoi!!In rest viata e frumoasa, e foarte cald (temperaturi de pana la 50 de grade pe timpul verii iar pe timpul "toamnei" minim se inregistreaza usor sub 0 grade). Iar Abu Dhabi-ul (ca emirat) este mult mai mare ca Dubai-ul si ocupa 85% din UAE.Sunt regulile mai aspre, dar stilul de viata e mai linistit, totul e mai relaxant decat Dubai.Sper ca v-am fost de folos si sa ne auzim in curand si la mai bine. Puteti sa imi mai adresati intrebari daca doriti. Poate va voi fi si in continuare de ajutor. O seara buna. La revedere.

Buna seara!

 

Te rog mult daca mai intri pe acest forum sa ma indrumi unde pot gasi si eu un job decent in Uae.

Mersi mult !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×