Sari la conținut
Forum Roportal
Alethia

Ati dori ca Romania sa revina la forma initiala de guvernare, monarhia?

Evaluează acest topic

Doriti ca Romania sa redevina la forma initiala de guvernamant, monarhia constitutionala?   

81 membri au votat

  1. 1. Doriti ca Romania sa revina la forma initiala de guvernamant, monarhia constitutionala?

    • DA
      44
    • NU
      37


Postări Recomandate

Desi sunt un admirator al regelui Mihai ...al seriozitatii sobrietatii si verticalitatii sale ...cred ca nu este nevoie de revenire la monarhie ...tocmai datorita faptului ca tatal sau Carol al 2-lea ne-a demonstrat ca nu intotdeauna e bine cu monarhia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ce sa ne intoarcem la monarhie? Sa dovedeasca cineva ca monarhia este mai buna decat democratia prezidentiala, daca tot vreti monarhie. Dar mai bine sa plece toti cei care vor monarhie in regatele din lume.Am votat nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

interesant este un fapt. acum cateva zile intr-o discutie cu unul din fratii mei, acesta imi atragea atentia ca prin tara, prin zonele mai sarace in informatii, tema monarhiei este scoasa pe tapet.

initial am considerat ca-i doar o gluma

dar se pare ca nu este.....

ma intreb:

cine are interesul asta?

cine sta in spatele acestei manevre?

ce urmaresc acestia?

personal, desi admir monarhia, realizez ca e ..istorie...din pacate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca s-ar putea face o curatenie morala, de ce nu si monarhie, dar sa vina Ferdinand I,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
initial am considerat ca-i doar o gluma

dar se pare ca nu este.....

ma intreb:

cine are interesul asta?

cine sta in spatele acestei manevre?

ce urmaresc acestia?

personal, desi admir monarhia, realizez ca e ..istorie...din pacate

Şi nu crezi că Radu Duda ar fi tentat să re

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot acolo este in opinia mea... tot oligarhia conduce, fie ca e monarhie constitutionala sau repulica prezidentiala/parlamentara. Intodeauna va conduce cei care au puterea de partea lor. Nu cred ca se mai poate ajunge la monarhie. Am votat nu si prin votul meu situatie e 50%/ 50%. Si cum spunea si harald, monarhia este decorativa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai in alte monarhii sau republici prezidentiale ...cine crezi ca conduce ... clasa muncitoare?

Pai sigur ca ea clasa muncitoare conduce ...prin reprezentanti ei ...ca in comunism ...doar ca acum reprezentantii sunt marii capitalisti ...si astia nu se aleg dupa lungimea si moliciunea limbii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×